Posted by: bluesyemre | November 22, 2020

Gerçek Kişilerden İlham Alınmış Kitap Karakterleri

1-Yaşlı Adam Ve Deniz-Santiago

Santiago karakterinin ilham kaynağı olan Gregorio Fuentes, Hemingway’in Küba’da yaşadığı yıllarda Hemingway’in teknesi “Pilar” ın kaptanıydı, 1928 yılında tanıştılar. İkisi güçlü bir dostluk geliştirirken Fuentes, Hemingway’in hem kaptanlığını hem de yaklaşık 30 yıldır aşçılığını yapıyordu.

Fuentes, 1897’de Kanarya Adaları’nda doğdu; babası Küba’ya seyahatlerinde öldüğünde, Fuentes altı yaşında diğer göçmenler tarafından alındı. 2002 yılında kiliseye gitmeye hazırlanırken her zaman yaşadığı evde 104 yaşında öldü.

2-Tenten’in Maceraları- Tenten

Jules Verne’in 100. doğum gününde 1928 yılında Danimarka gazetesi Politiken, bir yarışma başlattı ve yarışmanın galibi dünyayı dolaşmak için bir şans elde edecekti. Kazanan kişiden 46 gün içinde bunu yapması isteniyordu. Yüzlerce katılımcı arasından Palle Huld adında 15 yaşında bir çocuk seçildi ve geziyi 44 günde tamamladı. Ardından 20.000 kişi Kopenhag’a onu karşılamak için geldi. Bu 44 günlük gezisinde Palle, Almanya, İngiltere, Polonya, SSCB, Çin, Kore, Japonya ve Kanada’yı ziyaret etti. Çizgi roman bu geziden ve Palle ilham alınarak yapıldı. Karakterimiz Tenten de tıpkı Palle gibi dünyayı dolaştı. 

3-Sherlock Homes

Arthur Conan Doyle, 1877’de Bell ile tanıştı ve Edinburgh Kraliyet Reviri’nde katip olarak görev yaptı. Bell, Doyle’un üniversitede tıp okurken tanıdığı bir profesördü. Bell çok iyi bir gözlemciydi ve insanları bir bakışta tanırdı. Arthur Conan Doyle, Dr. Joseph Bell’den esinlenerek Sherlock Holmes’u yarattı ve bir dizi popüler hikaye yazdı. Ayrıca Bell, 1893’teki Ardlamont gizemi gibi birçok polis soruşturmasına katılmıştı. Zekası ve soruşturmalara katkısı, karaktere ilham oldu.
4-Bülbülü Öldürmek-Dill

Kısa öyküleri, romanları ve kurgusal olmayan yazıları arasında sinemaya da uyarlanmış Tiffany’de Kahvaltı ve Soğukkanlılıkla da yer alan Capote ve yazar Harper Lee kapı komşusuydu ve uzun bir süre yakın arkadaştılar.Lee ünlü romanını Capote’den ilham alarak yazdı. 
5-Betty Boop

Sevilen 1930’ların çizgi film karakteri Betty Boop, şarkıcı ve aktris Helen Kane’in görünüşünden ve davranışlarından ilham alındı. Ayrıca Betty Boop’un “Boop-oop-a-doop” sloganı olan ifadeyi popülerleştirdi.

Kane daha sonralarda, Betty Boop’un yaratıcılarına 1932’de telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtı, ancak Kane’nin Harlem’de performans sergileyen bir Afrikalı-Amerikalı şarkıcı Baby Esther’den çoğu dansı, hareketi ve sloganı çaldığı ortaya çıktı.

6-Zorro

Zorro, çevresindeki insanlara zarar veren ve Meksikalı vatandaşlarına adaletsiz eylemler düzenleyen göçmenlerin intikamını almak için aynı suçu kullanarak, yozlaşmış hedeflerin kötülüklerine karşı intikam almayı görev bilmiş 1800’lü yıllarda yaşayan madenci Joaquín Murrieta’dan ilham alınmış.
7-Define Adası-John Silver

Stevenson, Define Adası’ndaki Long John Silver’ın fiziksel özelliklerini, çocukluk çağında hastalık sonucu sol bacağının dizden aşağısını kaybetmiş ve tüm hayatı boyunca koltuk değneği ile yürümek zorunda kalmış; ‘’ İnvictus ‘’ şiiriyle tanıdığımız İngiliz şair William Ernest Henley’den esinlenmiştir.
8-Muhteşem Gatsby-Daisy Buchanan

Fitzgerald, Daisy’i ilk aşkı Ginevra King’den esinlenerek yazmıştır. 1915 yılında tanışan Scott ve Ginevra birbirlerine deli gibi âşık olmuş fakat 1917’ye kadar süren bu ilişki Ginevra’nın babasından Fitzgerald’a gönderilen bir mektupla sonlanmıştır. Mektupta şöyle yazar: “Yoksul adamlar, zengin kızlarla evlenmeyi düşünmemelidir.”
9-Dracula-Van Helsing

Bram Stoker’ın Dracula romanında vampir avcısı olan Van Helsing’in yaratılışında doktor öğretim sistemini geliştirmiş Hollandalı doktor Gerard van Swieten’dan ilham aldığı düşünülüyor. Ayrıca Gerard batıl inançlara karşı olan bir doktordu ve halkın bahsettiği vampir saldırılarını araştırmak için Moravya’ya gitti. Gezinin ardından gördüğü vakaları açıkladı ve vampirlerin gerçek olmadığına dair bir rapor yazdı. Diğer doktorların da desteğiyle, imparatoriçe vampir olduğu düşünülen insanların öldürülmesini yasakladı.
10-Karlar Kraliçesi

Andersen, 1840’ta İsveçli opera sanatçısı Jenny Lind ile tanıştı ve ona aşık oldu, ancak Lind onunla romantik olarak ilgilenmedi. Carole Rosen’a göre Andersen, Lind onu reddettikten sonra buz yürekli Snow Queen‘i modellemek için Lind’den ilham aldı.


Yazan: Hazal Kebabci, Çizim: Fatma Erkuş

https://www.kafkaokur.com/2020/08/gercek-kisilerden-ilham-alnms-kitap.html


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: