Posted by: bluesyemre | December 10, 2020

17 Ünlü markanın isimleri ve logoları hakkında bilinmeyen detaylar

Image
  1. Vodafone: Dünyanın 30 ülkesinde GSM operatörlüğü hizmeti veren dev telekomünikasyon şirketinin ismi; (ses) kelimesinden gelen VO, data ‘veri’ kelimesinden gelen DA ve phone kelimesinden esinlenilen FONE hecelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Amblemi ise konuşma açmak anlamındaki ‘ (tırnak) sembolünden esinlenmiştir.
Image

2) Ferrari: Birçok insanın rüyalarını süsleyen Ferrari araçlarının logosundaki şaha kalkmış at, ilk olarak 1. Dünya Savaşı’nda savaş pilotluğu yapmış olan ve İtalyanların halk kahramanı olarak kabul ettiği Francesco Barracca tarafından kullanılmıştır. Bu sembolü uçağının gövdesine kazıyan Barracca’nın annesi olan Kontes, firmanın yaratıcısı Enzo Ferrari’ye bu sembolü logo olarak kullanmasının ona şans getireceğini söyler ve Enzo Ferrari de bunu kabul eder. Böylece ortaya bugün çoğu insanın rüyalarını süsleyen bu logo çıkmış olur. Ayrıca ferrari kelimesi İngilizcede ”nalbant” anlamına gelmektedir.

Image

3) Volvo: İlk kurulduğu yıllardan beri sağlamlığı ile nam salmış bir marka olan Volvo’nun logosundaki çelik daire ve ok, mitolojideki Savaş Tanrısı Merih’i simgelemektedir. Bu şekilde İsveç çeliğine ve Volvo araçların sağlamlığına gönderme yapılmaktadır. Dairenin içinden de geçen uzun çelik şerit ise başlarda logoyu araçların ızgaralarına tutturmak için eklenmiştir. Ancak daha sonra bu eklenti de markanın logosuyla özdeşleşmiştir.

Image

4) Lego: Dünyanın en büyük oyuncak üreticilerinden biri olan LEGO’nun ismi, Danimarka dilinde ”İyi oyna” anlamına gelen ”Legt godt” söyleminin birleştirilmesinden türemiştir. Lego kelimesi Latincede ise ”Birleştiriyorum” anlamına gelmektedir.

Image

5) ENKA: Türkiye’nin en büyük şirketler grubundan biri olan Enka’nın açılımı ”Enişte ve Kayınbirader’ şeklindedir.

Image

6) BMW: Açılımı; Bayerische Motoren Werke AG (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları) olan ünlü otomobil üreticisi BMW, ilk zamanlarında sadece uçak motoru üretiyordu. Bu sebeple logosunda mavi gökyüzüne karşı dönen bir pervane simgesi kullanılmıştır.

Image

7) NTV: 1996 yılında Cavit Çağlar tarafından kurulan, Türkiye’nin ilk haber kanalı olan NTV’nin adı Çağlar’ın eşi olan Nergis Çağlar’dan gelmektedir. Açılımı ‘Nergis Televizyonu’dur.

Image

8) AUDI: 1932 yılında Alman otomobil şirketi Audi, Auto Union’u oluşturmak üzere Horch, DKW ve Wanderer şirketleri ile birleşti. Auto Union kullandığı birbirine bağlı dört halka da bugün Audi’nin logosu olarak kullanılmaktadır.

Image

9) NIKE: Dünyanın en büyük markalarından biri olan Nike, adını aynı isimdeki Yunan zafer tanrıçası Nike’den alır. Firma Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunan tanrısı Nike’ı görür. Patronu Phil Knight, ürettiği ürün için ‘Dimension 6’ adını kullanmayı düşünürken, bu rüya markanın isminin değişmesinde etkili olur. Ünlü spor mağazası Nike adını alırken, logo da 35 dolara bir öğrenciye yaptırılır. Logo, soldan sağa adım adım zafere koşan bir sporcuyu tasvir etmektedir.

Image

10) YU-MA-TU: İsmi itibariyle bir uzak doğu firması olduğu sanılsa da YU-MA-TU yerli bir elektronik firmasıdır. Açılımı ise Yusuf-Mahmut-Tuncay şeklindedir.

Image

11) Mercedes-Benz: Alman mühendisliğinin namına nam katan otomobil firması Mercedes-Benz’in logosu, ortadaki yıldız tarafından üç parçaya ayrılmıştır. Bu sembolle; 3 farklı alanda yani kara, hava ve denizdeki hakimiyete ve kaliteye gönderme yapılmıştır.

Image

12) Apple: Bir dünya devi olan elektronik şirketinin logosu ile ilgili birçok şehir efsanesi dolaşmaktadır. Bunlardan biri de logodaki ısırılmış elmanın, Enigma şifrelerini çözen ve bilgisayarın babası sayılan dahi matematikçi Alan Turing’e atıfta bulunduğudur. Zira Turing, eşcinsel olduğu için intihara zorlanmış ve siyanürlü bir elmayı ısırarak intihar etmiştir. Zaten logonun ilk halinde gökkuşağı renkleri de vardı. Bir diğer iddia ise Ron Wayne tarafından Isaac Newton’un kafasına düşen elmayı imgeleyerek tasarlanmıştır. Daha sonra sembolün kirazla karışmaması için ısırık detayı eklenmiştir. Logo ile ilgili başka bir iddia ise firmanın merhum lideri Steve Jobs’un Adem ve Havva’nın cennetten kovulmasına neden olan elmadan esinlenerek bunu tercih ettiği yönündedir.

Image

13) Citroën: Fransızların çift açılı çavuş amblemi, daha önce başka bir Citroen ürünü olan dişli çarklarda kullanılıyordu. 1919 yılında araba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun buldular.

Image

14) Alfa Romeo: Alfa Romeo amblem tasarımı, İtalya’nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Visconti etrafında dönüyor. Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti Ailesi’nin armasından alınmıştır.

Image

15) Lacoste: Firmanın isim babası olan Fransız Rene Lacoste, ünlü bir tenisçi ve aynı zamanda modacıydı. 1926’daki şampiyonayı kazandığında üzerinde kendi tasarımı olan beyaz bir gömlek vardı. Bu gömlek, nemi tutmaya yarayan hafif kumaştan yapılmış bir gömlekti.

Image

16) Opel: Adam Opel’in kurduğu ve önceleri sadece dikiş makinesi üreten firma 1899 yılından itibaren araba üretimine başladı. Opel’in ambleminde tekerlek içinde şimşeğe yer veriliyor. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızı temsil ediyor.

Image

17) Starbucks: Starbucks, yeşil kadın simgesini Yunan mitolojisindeki Siren’den alıyor. Siren’ler, mitolojide denizcileri güzellikleriyle kandırıp öldüren tehlikeli yaratıklar olarak bilinirler. Ayrıca firma ilk logosunda kadın göğüslerini sansürlemezken, son logolarında göğüslerin önüne saç geliyor. Kahve zinciri Starbucks, ismini Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki ‘Starbuck’ isimli karakterden esinlenerek aldı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: