Posted by: bluesyemre | January 10, 2021

Türkiye Direniş Haritası

Türkiye’deki işçi mücadelelerini aktarmak üzere hazırladığımız ‘Direniş Haritası’, yurt genelinde devam eden eylemlere dair güncel bilgiler içeriyor. 2020 yılı çok sayıda felaket ve olumsuzluğa sahne oldu. Pandemi koşullarını fırsat bilen patronlar da, sömürü düzeninin devamlılığını sağlamak adına işçilerin üzerindeki baskıyı ve hak gasplarını artırdı.

Bunun karşısında ise tabii ki mücadele yükseldi. Farklı sektörlerde emekçiler, ülkenin dört bir yanında direnişe geçti. Bütün yıl sağlık emekçilerinden, maden işçilerine, metal işçilerinden, kafe-bar çalışanlarına kadar tüm sektörlerde işçiler, haklarını almak için mücadele etmeyi ve direnmeyi seçti.

Bu süreçte kazanımla sonuçlanan direnişler de oldu. Birçoğu ise haklarını almak üzere 2021’de de mücadeleye devam ediyor. Bu vahşi sömürü koşullarının karşısında, yeni direnişlerin de kapıda olduğunu şimdiden görebiliyoruz.

Böylesi karanlık dönelerde bile umut ışığını yakan işçi sınıfı direnişlerinin önemi çok büyük. Karanlığı tamamen yırtıp atmak için işçi sınıfı mücadelesine omuz vermeye, tüm gücümüzle direnmeye devam edeceğiz.

Bu harita ise, yeni yılın bu ilk günlerinde hepimize umut, kararlılık ve mücadele azmi versin, direnen işçilerin sesi herkese ulaşabilsin diye hazırlandı ve yeni gelişmelerle birlikte sürekli güncellenecek.

Bu haritanın tamamının bayraklarla dolduğu, ülkemizde sömürünün ve eşitsizliğin ortadan kalktığı, işçi sınıfının iktidarını yaşayacağımız günlerin umuduyla…


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: