Posted by: bluesyemre | January 22, 2021

#OKUYAY Platformu Sonuç Toplantısı (Video kaydı)

OKUYAY PLATFORMU SONUÇ TOPLANTISI

12 Ocak 2021, 14.00-16.00

OKUYAY Platformu’nun AB hibesi kapsamındaki çalışmalarının tamamlanması üzerine online olarak gerçekleştirilen Okuyay Platformu Sonuç Toplantısı önemli konuşmacılar ağırladığı gibi platform çalışmalarının yarattığı olumlu etkinin paylaşılmasını sağladı.

Proje koordinatörü Ebru Şenol’un OKUYAY’ın kurulması aşamasında dikkat edilen noktalar ve temel ilkeleri anlattığı giriş konuşmasının ardından Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk platformun çalışmalarının Türkiye yayıncılığı ve okuma kültürünü geliştirme konusundaki yerine dikkat çekti. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin bundan sonraki faaliyetlerinde okuma kültürünü yaygınlaştırma çalışmalarına daha çok yer verileceğini de konuşmasına ekledi.

T.C. Dişişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Hakan Atik, Sivil Toplum Sektörü’nün Avrupa Birliği’ne giriş yolunda yaptığı çalışmaları özetledikten sonra Ortaklıklar ve Ağlar programının yarattığı olumlu etkiden bahsetti. OKUYAY Platformu’nun ortaklık ve ağ kurma konusundaki başarısından söz ederek pandemi sürecinde dijitalleşme konusundaki becerisinin proje katkısını vurguladı.

KONDA Araştırma Şirketi Bekir Ağırdır Okuma Kültürü Araştırması 2019’un okuma ve kitaba erişim konusunda önyargıları yıkan bir araştırma olduğunu, bugün Türkiye’nin okuma kültürü açısından hayli yol aldığını belirttikten sonra, pandemi sürecinin toplumsal etkilerini oldukça önemli tespitlerle ortaya koyarken bu sürecin özellikle dayanışma duygumuzu güçlendirmesi açısından umutlu bir dönem olabileceğinin altını çizdi.

OKUYAY Platformu Sektör Uzmanı Sevengül Sönmez, iki yıllık süreçte üretilen tüm materyalleri izleyicilerle paylaştığı sunumunda platformun ürettiği bu materyallerin uzun yıllar boyunca bu alanda çalışma yapacaklar için başvuru kaynağı olacağını belirtti.

Projenin iştiraklerinden Stiftung Lesen’in CEO’u Jorg Maas, OKUYAY Platformu tarafından kısa sürede organize ettiği Sesli Okuma Günü’nün yarattığı etkiyi çok olumlu bulduğunu belirterek Almanya’da okuma kültürünü yaygınlaştırmak için yaptıkları çalışmalardan ve Stiftung Lesen’in yapısı, çalışma biçimi ve destekçileri hakkında bilgi verdi.

OKUYAY Platformu’nun uygulama sonuçlarını ve sürdürülebilirlik hedeflerini anlatan Proje Koordinatörü Ebru Şenol özellikle pilot projelerle yaratılan sinerji, özgün, kolay uygulanabilir projelerle okuma kültürünü yaygınlaştırma konusunda edinilen deneyime vurgu yaparak bu projelerin bölgelerinde ve tüm Türkiye’de yerel yönetimler ve kamu kurumları tarafından sahiplenilmesi çağrısında bulundu.

OKUYAY Platformu’nun proje süresi sonrasında da erişilebilecek web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından bilgi paylaşılmaya devam edileceğini, üretilen tüm materyallerin siteden erişilebilir olduğunu da belirten Ebru Şenol, platformun çalışmalarını sürdürmek için yeni arayışlar için de olduğunun müjdesini de verdi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: