Posted by: bluesyemre | January 28, 2021

Ankara’yı En İyi Anlatan Kitaplar

Ankara'nın simge binası yenilendi - Son Dakika Ekonomi Haberleri

Ankara, Cumhuriyet ile birlikte Türkiye’nin gelişen yüzünün simgesi olmasının yanı sıra taşradan kente yolculuğuyla da diğer bütün kentlerin dışında bir tavra sahip. Pek çok değerin sembolü, öncelikli olarak da başlangıcın. Yeni bir düzenin, hayatın, kültürün, sanatın başlangıcının. Denize hiç ihtiyaç duymayan insanların, birbirine bakarak iletişim kurduğu, çok okuduğu, çok yazdığı, çok düşündüğü bir şehir Ankara. Bütün bu noktalar bir araya geldiğinde Ankara’da geçen romanlar da diğer kentlere kıyasla tamamen kendine has bir atmosfere sahip oluyor. Meraklıları için bunun en iyi şekilde yansıtıldığı kitapları derledik.

Raif, çaresizliği ile bir zaman yüzleşmiş herkes için tanı olmuş, kendini bulmasını sağlamış bir kitap Kürk Mantolu Madonna… Türk edebiyat tarihine katkılarının yanı sıra böyle de bir duruşu var. Popüler kültüre yenik düşüp anlamından yitirmeye yakın dursa da, aslında gerçek okuyucusu onun neden bir başucu kitabı olduğunun bilincinde. Çünkü bir zaman kendini güçsüz hissetmiş, karar vermekte zorlanmış herkese söylediği güçlü cümleler var. Ev insanın aynasıdır derler, bu Raif için de geçerli. Kitabın bir bölümü Ankara’da geçer, Raif İsmet Paşa’da oturmaktadır. O zamanların fakir bölgelerinden biri. Kendi yağıyla kavrulma savaşında, hiçbir şey için ayaklanmamış, kendi hayatına yön verecek kararlar alma cesaretinden uzak, hiçbir şeye karışmamayı tercih etmiş Raif’in yolculuğuna buradan başlaması en az hikayesi kadar etkileyici.

Ankara’yı özleyen insanlar için okumanın büyük bir keyif olacağı bir kitap, Bize Kalsa Böyle Geçerdi Akşamlar. Her sokağı, her mekanı öyle incelikle betimliyor ki Serhan Ergin, Ankara’yı buluveriyorsunuz beyninizde. İletişim Yayınları da Ankara romantizmine karşı pozitif ayrımcılıktan yana olduğundan es geçmemiş bu duyguyu. Ankara’yı çok seven, hep birlikte takılan iki arkadaşın hayatına birdenbire Filiz’in girmesiyle değişen dengeleri, arkadaşlığı ve aşkı konu alıyor kitap. Bunu yaparken de sokak sokak, cadde cadde Ankara’da dolaşıyor. Gri, kimi zaman yağmurlu, bazen karlı sokaklar, yazları sessizleşiyor. Tunalı Hilmi’de, Karanfil Sokak’ta, Yüksel Caddesi’nde, Opera’da, Sakarya’da geçen ve her zaman aynı tada sahip o akşamlar; gidilen barlar, içilen içkiler; ardından artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı bir akşama kadar…

Yazı hayatına senaristlikle başlamış, 1982 Ankara doğumlu bir yazarın ilk kitabı Yalnızlık Mevsimi. Bir Ankara Masalı olarak anıyor kitabı yazar Aydoğan. Senaryo tecrübesi ile film izler gibi, bir solukta okunan güçlü bir hikaye çıkarıyor ortaya. 1970’lerin Ankara’sından günümüze uzanan hikayede, ilk gençlik yıllarında aşık olan ve seneler sonra yeniden Ankara’da yolları kesişen iki insanın hüzünlü ilişkisi anlatılıyor. Yalnızlığımız aslında, herkesten daha yakındır bize diyor Tolga Aydoğan bu kitap için. Bir başkasıyla aldatılan yalnızlık gün gelir intikamını elbet alır. 12 Eylül gölgesinde büyüyen iki gencin; ayrılan, kesişen, karmaşık yollar, bu yolların ara sokakları, gizemler, hikayeler kitaba bambaşka bir boyut katıyor.

Behzat Ç. karakterini Türk edebiyat ve televizyon, sonrasında da sinema dünyasına kazandıran yazar Emrah Serbes’in ilk romanı, Her Temas İz Bırakır. SSK İş Hanı, DTCF, Atakule, Kızılay, Sakarya Caddesi, Emniyet, Cinayet Masası ve Behzat Ç. Topluma uyum sağlamakta zorlanan, yazarın tanımıyla lambur lumbur, esaslı bir baş komiser olan Behzat Ç., kitap okumak yerine gazeteleri spor sayfasından başlayarak okur, müzik dinlemez, polis telsizi dinler, herhangi bir siyasi görüşü yoktur ancak kendine has bir adalet duygusu geliştirmiştir. Herhangi bir üçüncü sayfa haberi ya da bir katil olmak yerine polis olmayı seçer. Kitapta yer alan her karakterin ayrı bir derinliği ve hikayesi vardır. Ankara’nın arka sokaklarına dalmak konusunda hiçbir endişeleri yoktur. Karakterlerin derinliği, hikayenin akıcılığı ile ünleri kitabın çok ötesine geçti elbette, ancak her şeyin başladığı noktaya bir göz atmak için Her Temas İz Bırakır, şahane bir seçenek.

Barış Bıçakçı, naif ve basit bir anlatım dilini muhteşem bir şekilde kullanarak insanı hayretle bırakan şahane bir yazar. Müthiş tutkulu bir Ankara’lı, bir o kadar da Ankara’cı. Haliyle onun neredeyse tüm kitaplarında Ankara’yı en yalın, en sıcak, en güzel şekliyle bulmak mümkün. Herkes Herkesle Dostmuş Gibi… ise bu başarılı kalemden çıkan ilk kitap. Bu nedenle önemli. Tadı damağınızda kaldığında kendinizi yazarın diğer kitaplarını araştırırken bulacaksınız. Herkes Herkesle Dostmuş Gibi…’yi en güzel özetleyen cümle ise yine yazarının tanımıyla, bir daha yaşanmayacak, yalnızca hatırlanacak olabilir. Son derece sıradan hikayeleri olan sıradan insanları anlatırken aslında hiçbir insanın, hiçbir öykünün sıradan olmadığını kanıtlıyor kitap. Birbirine dokunan, birbirini teğet geçen, iç içe giren hikayelerin arasında öyküler örüldükçe görüntüler, sesler, hareketler, insanlık halleri çoğalıyor. Bunca naif bir metnin dünyayı bir o kadar sorgulatması haline şaşırarak bitiriyorsunuz kitabı. Kesinlikle her kitaplıkta yerini almalı Barış Bıçakçı kitapları.

Buğu B.
Buğu B.

“2011 yılında Ankara Üniversitesi İLEF Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldum. O zamandan bugüne, ulusal ve uluslararası televizyon kanallarında editörlük ve program yazarlığı, dergi ve gazetelerde metin yazarlığı ve editörlüğü yaptım. Ardından dijital dünyaya geçiş yaparak; web sitesi, blog, sosyal medya gibi alanlarda farklı konular ve uzmanlıklar üzerine özgün metinler yazmaya ve editörlüğe devam ediyorum. “

https://www.hepsiburada.com/kesfet/ankarayi-en-iyi-anlatan-kitaplar/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: