Posted by: bluesyemre | February 20, 2021

Dijital Çağ Tehlikeleri ve Z Kuşağı! Çocuklarımızı Zararlı İçeriklerden Nasıl Koruruz Prof. Dr. #LeventEraslan

SODİGEM Müdürü Prof.Dr. Levent Eraslan Biz10 TV’de yayınlanan ”Herkes İçin Gündem” Programında Zeynep Uzun’un konuğu oldu.

Prof.Dr. Eraslan ile dünyanın ayak uydurduğu ” Dijital Çağ ” döneminde gençlerin ve çocukların artan sosyal medya kullanımı ile maruz kaldıkları dijital zorbalık karşısında neler yapabilecekleri hakkında konuştuğumuz bir sohbet gerçekleştirdik.

Sosyal medya üzerinden yapılan algı çalışmaları ve provakasyonlara karşı yapılması gerekenler konusunda bilgi veren Eraslan, Türklerin sosyal medya kullanımı ile ilgili
” Türkler izlemekten ve dinlemekten hoşlanıyorlar o yüzden bizde youtube çok izleniyor aynı zamanda Türkler sosyal mecralarda çok fazla çocuk resmi paylaşıyor ama uzak doğuya baktığımızda hiç çocuk resmi paylaşılmıyor bu durumda aslında çocuklarımız için tehlike arz ediyor.

Türk toplumu dijital dünyanın tüm nimetlerini kullanıyor ama dikkatli olmak gerekir.
Her 4 kişiden 1’i whatsapptan mesaj yazarken yolda düşüyor.
Whatsapp üzerinden kadınlar çok fazla tacize uğruyor.

Pandemi döneminde çocuklar arasında tehlikeli oyunlar oynama oranı çok yükseldi ve bu durum çocukları içinde bulundukları gerçek duygu durumundan uzaklaştırmaktadır.
İki yaş grubu dijital dünyanın tüm platformlarını kullanıyorlar.Yaşlılar ve çocuklar. Önde olma, tanınma,onaylanma gibi altta yatan davranış kalıpları yatıyor bu dijital ortamda. Ama bir yandan da Pedofili sapkınlarının en yoğun bulunduğu ortam sosyal medya. Anne Babalara sosyal medya bağımlılığı hakkında burada çok görev düşüyor; gece 02:00​ -05:00​ saatleri kriminal zaman dilimi olarak geçiyor anne baba bu saatlerde uyuyor ve çocuk için kontrollü olan ortam kontrolsüze dönüşüyor. Algı çalışmaları, sosyal medya üzerinden yapılan saldırgan davranışlar hep bu saatlerde yapılıyor. Anne Babalar çocuklarını kontrol etmeli ve ” Gece 03:00​’da benim çocuğum neden online ?” sorusunu araştırmalıdır. ” dedi.

“Sosyal medyada sorumluluk herkese aittir.”
Anne baba- Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi kurumlar dahil dijital ortamdaki dünya hakkında karar verici herkes olanlardan sorumludur. “

”Z” Kuşağı içinde açıklamalarda bulunan Eraslan;
” Z kuşağında Dijital okur yazarlık çok yüksek, dijital yeniliğe hemen ayak uyduruyorlar,bağımsız ve eğlence algısı yüksek çocuklar. Bu çocuklar kendi aileleriyle ve öğretmenleriyle aynı sosyal ortamda olmak istemiyorlar. Sosyal medyayı özel alan olarak görüyorlar. Bu çocukların gerçeklik algısından uzaklaşmaması için onlarla iletişim kurulabilmesi ve onlara empati ile yaklaşmak gerekiyor.” uyarısında bulundu.

” Herkes İçin Gündem ” programında Zeynep Uzun’un konuğu Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Prof.Dr. Levent Eraslan oldu.

Zeynep Uzun’un hazırlayıp sunduğu ” Herkes İçin Gündem” her hafta Biz 10 Tv’de sizlerle..

zeynepuzun​ #leventeraslan​ #sosyalmedya​ #dijitalçağ​

Dijital Çağ Tehlikeleri ve Z Kuşağı! Çocuklarımızı Zararlı İçeriklerden Nasıl Koruruz

00:00​ Başlangıç
00:01​ Çocukları Sosyal Medyada Bekleyen Tehlike
08:00​ Kriminal Zaman Dilimi ve Whatsapp Kullanımı
14:55​ Sosyal Medya Denetim Mekanizması
19:00​ Z Kuşağının Talepleri


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: