Posted by: bluesyemre | February 24, 2021

#AytuğAkdoğan #Edebiyat Videoları

“Her erkeğin ölümü, babasının ölümüyle başlar” diyen Orhan Pamuk’tan Kafka’ya, Bukowski’den Oğuz Atay’a dek yazarların babalarıyla olan travmatik ilişkilerini incelediğimiz bu bölümde, şiiri Bahtiyar Engin okudu.

Bu bölümde çok satan kişisel gelişim kitaplarını takdir ettikten sonra Marquis de Sade, Charles Baudelaire ve Jean Genet üzerinden “kötü” yazarların edebiyat tarihini nasıl şekillendirdiğini anlattık.

Aytuğ Akdoğan bu bölümde sevdiği yerli yazarları anlattıktan sonra edebiyat piyasasına taş attı. Ardından İlker Canikligil ile FluTV dedikodusu yaptı ve Genco Erkal’ın okuduğu bir Nazım Hikmet şiirini paylaştı.

Aytuğ Akdoğan bu bölümde kendisine yöneltilen soruları yanıtlayıp, Alper Hasanoğlu ile edebiyat ve psikoloji arasındaki bağı konuştu. Şiiri ise Birhan Keskin’den Şenay Gürler okudu.

Aytuğ Akdoğan bu bölümde Baudelaire, Zweig ve Freud üzerinden Dostoyevski okuması yaptı ve Okan Bayülgen’le dertleşip Haydar Zorlu’nun Faust performansına yer verdi.

Nietzsche ve Hülya Avşar arasındaki benzerlik neydi? Üst-İnsan kavramı ne hakkındaydı? Nihilizm aslında neydi? Nietzsche bir kadın düşmanı mıydı? “Tanrı öldü!” derken ne demek istemişti? Okumayı ‘Böyle Buyurdu Zerdüşt’ kitabından Reha Özcan’ın yaptığı yepyeni bölümümüzle karşınızdayız!

Aytuğ Akdoğan bu bölümde öncü ve deneysel kitaplardan bahsederken William Burroughs’tan Georges Perec’e, Marcel Proust’tan Louis Ferdinand Celine’e dek birçok yazarın kulağını çınlattı. Şiiri ise Şükrü Erbaş’tan, Hakan Gerçek okudu.

Zülfü Livaneli ile neden dalga geçildi? Sokrates neden hiç kitap yazmadı? Hangi edebi metinler hangi tablolara ilham vermiş? Yazarların ressam olarak karşılıkları kimler olurdu? İklim değişikliği neden bu kadar önemli? Gibi soruların yanıtlandığı bu bölüme Eymen Aktel konuk oldu. Şiiri ise Hakan Bilgin okudu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: