Posted by: bluesyemre | March 4, 2021

Ağacın Türküsü Belgeseli (1987 Yönetmen: #SuhaArın)

Suha Arın’ın 1987 yapımı “Ağacın Türküsü” belgeselini dünyaca ünlü bir usta dünyaca ünlü bir kemanla başlatıyor: Ayla Erduran ve Stradivarius keman. Batı Karadeniz’den gittiği söylenen ağacın ehil ustaların elinde benzersiz bir kemana dönüşerek usta yorumcuların ezgileriyle dile gelmesi ile başlayan Ağacın Türküsü’nde, aynı ağacın ehil ustaların elinde nasıl estetik bir mimari yarattığı anlatılır.

“Eski Evler Eski Ustalar” dizisinin beşinci filmi olan “Ağacın Türküsü”, atadan oğula, ustadan çırağa fısıldanan sırlarla yapılarak, her biri 100-150 yıldır ayakta duran Batı Karadeniz evlerinin geleneksel mimarisini konu alır. Belgeselde 300 yılı aşkın bir süredir hala ayakta duran yapıların toprağa dönmüş ustaları anılırken; kuşaktan kuşağa aktarılan bir uğraşın yaşlı ve yorgun son temsilcileri, çantı, dizeme, bağdadi gibi tekniklerin ve depreme dayanıklı evler yapmanın inceliklerini anlatırlar.

Ağacın Türküsü, Bolu, Göynük, Safranbolu, Mudurnu, Gerede, Boyabat, İnebolu, Kastamonu, Tokat ve Amasya bölgelerindeki geleneksel mimariyi ve yapım tekniklerini, yaş ortalaması 80’i aşan ustaları ile birlikte belgeler. Suha Arın’ın yönettiği Ağacın Türküsü’nün görüntü yönetmeni İlhan Arakon, kameramanı Turhan Yavuz. Süreyya Arın’ın seslendirdiği belgeselin özgün müziği Nadir Göktürk’e ait.

Orjinal negatiflerinden restore edilen belgeselin yeni ilk gösterimi 23 Şubat 2021 Salı günü 20:00​’da YouTube Suha Arın Belgeselleri kanalında gerçekleşecek. 34 yıl önceki yapımda görev alan isimler de yayın sırasında canlı sohbete katılacaklar.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: