Posted by: bluesyemre | March 11, 2021

Eğitimde fırsat eşitsizliği “Eğitim ücretsiz değil, paran varsa eğitim de var”

Uzaktan eğitim için bilgisayar ve internet ihtiyacı, YKS için gerekli kaynak kitaplarının pahalı olması ve ücretsiz devlet okullarının yerini paralı özel okullarının alması gibi sebepler eğitimde fırsat eşitsizliği yaratıyor.

Sence “Paran varsa eğitim de var!” diyen Ayca ya da “Pandemiyle eğitimde fırsat eşitsizliği daha da arttı” diyen Neslihan haklı mı?

Eşit ve adil bir eğitim, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir hak. Ama bu haktan herkesin eşit oranda yararlanamaması da Türkiye’nin yıllardır değişmeyen bir gerçeği. Özel okullarla paralı eğitimin yaygınlaşması ve devlet okullarındaki eğitim kalitesinin gerilemesi eğitimdeki fırsat eşitsizliğini daha da arttırdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a göre şartları en iyi okulla en kötü okul arasındaki fark %68.

Eşitsizliğe neden olan etkenler arasında okulların sahip olduğu imkanlar, öğretmenlerin kadrolu ya da sözleşmeli olması, derslik sayısı gibi pek çok etken var. Peki ya para? Gerçek şu ki pandemiyle birlikte uçurum daha da açıldı. Uzaktan eğitim bilgisayar ve internet bağlantısını zorunluluk hâline getirdi fakat her aile, çocuğuna online eğitim için gerekenleri sunamıyor.

+90 Türkiye’deki eğitimde fırsat eşitsizliğini öğrencilerden dinledi; YKS 2021’e hazırlanan lise öğrencileri Neslihan, Ayca ve uzaktan eğitim imkanı olmayan ilkokul öğrencisi Ceyhun ile konuştu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: