Posted by: bluesyemre | June 14, 2021

#EsnekÇalışma Hakkında 5 Efsane

“Esneklik teoride harika olabilir ancak bizim için işe yaramıyor.”

Bu ifadeyi kelimenin tam anlamıyla yıllar boyunca teknoloji, hükümet, finans, sağlık, küçük işletme, hangi sektörde olursa olsun yüzlerce kez duyduk. Her zaman “Organizasyonumuzda esnek çalışma politikalarının işe yaraması mümkün değildir” önermesinden hareket eden birileri vardır.

Gerçekte esnek çalışma politikaları her sektörde işe yarayabilir. Pandeminin son on iki ayı bunu kanıtlıyor. Aslında yakın tarihli bir Harvard Business School Online araştırması çoğu profesyonelin evden çalışırken daha iyi performans gösterdiğini ve yüzde 81’inin ya ofise dönmek istemediğini ya da pandemi sonrası hibrit bir çalışma programını tercih edeceğini gösterdi. Bununla birlikte esnekliğin her zaman herkese uygun olmadığını kabul etmek önemli.

5 Unsur Efsanesi

“En iyi adayları işe alabilir, elde tutma oranlarınızı ve kârınızı artırabilir ve nispeten basit ve ucuz bir girişimi bir araya getirerek inovasyonu ilerletebilirseniz, neden daha fazla kuruluş esnek politikalar geliştirmedi?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Covid-19 salgın tecrübesinden sonra bu soruyu görmezden gelmek kuruluşlar için daha da zor olacak.

Esneklik söz konusu olduğunda korkunun birçok kuruluş için engeller oluşturduğuna inanıyoruz. Şirketler ya korkuyla eylemsiz kalıyor ya da odaklanıyorlar. Şirketlerin zorlu zamanlardaki dayanak noktası odaklanmaktır. Organizasyonlarla esneklik konusunda çalıştığımız yıllarda, neden esnek bir politika uygulamadıklarına dair sayısız mazeret ve efsane duyduk. Aslında, Diversity & Flexibility Alliancebu efsaneleri şu beş unsuru kaybetme korkusu olarak özetliyor:

  1. Kontrol kaybı
  2. Kültür kaybı
  3. İşbirliği kaybı
  4. Katkı kaybı
  5. Bağlantı kaybı

Korkuların Üzerine Gitmek

1. Efsane: Kontrol Kaybı

Yöneticiler genellikle Pandora’nın kutusunu açıp bazı çalışanların esnek çalışmasına izin verirlerse tehlikeli bir örnek oluşturacaklarından endişe duyarlar. Birkaç çalışanın evden çalışmasına izin verirlerse ofisin her zaman boş olacağından ve kimsenin çalışmayacağından endişe ederler. Bunun çözümü yapı ve netliktir. Esneklik politikalarını doğru tasarlayan ve uygulayan herhangi bir kuruluşun hemen hemen hiçbir şey kaybetmeyeceğini garanti edebiliriz.

Organizasyonunuzun kontrolünü ve sorunsuz çalışmasını sürdürmek için standartlar belirlemeniz ve bunları açıkça bildirmeniz zorunludur. Kuruluşlar, sunulan esneklik türleri (örneğin, uzaktan çalışma, azaltılmış saatler, asenkron programlar, iş paylaşımı ve/veya sıkıştırılmış çalışma haftaları) hakkında net yönergeler sağlamalı ve sistemin adil olmasını sağlamak adına esneklik için merkezi bir onay süreci oluşturmalıdır. Her ekip üyesinin ne zaman ve nerede çalıştığını takip etmek için bir takvim sistemine sahip olmak da yararlıdır. Ayrıca, esnek bir programda çalışanlardan, onları denetleyenlere ve diğer tüm iş arkadaşlarınıza kadar herkesi bu standartlar konusunda eğitmeyi üstlenmelisiniz. Eğitim ve öğretim, ekibinizin çalışanların dezavantajlı olduğu veya esneklikleri nedeniyle daha az kendini adamış görüldüğü “esneklik damgasından” kaçınmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca eğitim kuruluşların esnekliği destekleyen başarılı sistem ve yapıların sürdürülmesini sağlamalarına yardımcı olabilir.

2. Efsane: Kültür Kaybı

Her çalışanı her gün görememeniz ve her gün insanlarla öğle yemeği yiyememeniz, şirket kültürünün esnek çalışma yüzünden kaybolacağı anlamına gelmez. Ancak ekiplerin yüz yüze veya video konferans yoluyla düzenli olarak bir araya gelmesi önemlidir. Alliance‘da, şirketlere ve firmalara önce kültürün kendi bireysel organizasyonları için ne anlama geldiğini tanımlamalarını ve ardından bu kültürü hibrit veya sanal bir ortamda nasıl sürdürebileceklerini belirlemelerini öneriyoruz.

Birlikte çalıştığımız birçok kuruluş, pandemi sırasında aylarca süren uzaktan çalışma sürecinde kültürü korumanın yaratıcı yollarını bulduklarını bildirdi. Birçok Alliance üyesi, topluluğu korumak için sanal egzersiz dersleri, yemek pişirme dersleri, happy hour’lar ve takım kurma egzersizleri gibi sosyal etkinlikler düzenledi. Ayrıca ilişkiler geliştirmek, etkinliklere katılmak ve meslektaşlarla bire bir zaman geçirmek için herkesin fiziksel olarak mevcut olduğu günlerden yararlanmak önemlidir.

3. Efsane: İşbirliği Kaybı

Esnek bir programla çalışan ekipler düzenli toplantılara ve sürekli iletişime bağlı kaldıkları sürece işbirliğinden taviz verilmeyecektir. Tüm ekip üyelerinin iletişimi sürdürmesi (çevrimiçi olsa bile), tüm projeleri takip etmesi ve e-postalara ve telefon görüşmelerine yanıt vermesi önemlidir. Kişisel iletişimi ve ilişkileri sürdürmek için uzaktan çalışan ekiplerin de ara sıra yüz yüze görüşmelerini her zaman tavsiye ediyoruz. İşbirliğinin başarılı olması için uzaktan çalışanlar ofiste çalışanlardan daha yüksek bir seviyede tutulmamalıdır. Ek olarak, işbirliğini geliştirmek için teknoloji kullanılmalıdır. Örneğin, şirketler beyin fırtınası toplantıları için ekipleri bir araya getirdiğinde sanal tartışma odaları küçük grupların işbirliğini kolaylaştırabilir ve tüm seslerin duyulmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Bazı organizasyon liderleri, planlanmamış geribildirim ve resmi olmayan işbirliği için düzenli sanal ofis saatleri de belirlediler.

4. Efsane: Katkı Kaybı

Liderlerin sık sık, “Çalışanlar fiziksel olarak ofiste masalarında değilse, o zaman gerçekten çalıştıklarını nasıl bileceğiz?” dediğini işitmişizdir. Ancak bugünlerde bilgisayarlarda çevrimiçi alışveriş platformları, Instagram, Facebook gibi sonsuz sayıda dikkat dağıtıcı bulunduğundan çalışanlarınızın ofiste olsalar bile masalarında ne yaptığını gerçekten bilmiyorsunuz. Aslında çalışanlarınız gözlerinizin önünde (esneklik sunan!) yeni bir iş arıyor olabilirler. Her bireyden ne beklendiğini net bir şekilde belirtmek ve işi beklenen zaman çerçevesinde tamamlayacaklarına güvenmek önemlidir. Tüm çalışanlar, ofiste geçirilen zamandan ziyade, yaptıkları işin kalitesi ve açıkça tanımlanmış performans hedeflerine ulaşma yetenekleri üzerinden değerlendirilmelidir.

5. Efsane: Bağlantı Kaybı

Teknoloji artık insanlara günün herhangi bir saatinde, hemen hemen her yerde bağlantı kurma olanağı sağlıyor. Toplantılar sayısız videokonferans uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Ek olarak, takvim paylaşma uygulamaları ekip programlarını koordine etmeye ve ekip üyelerinin uygunluk durumunu bilmeye yardımcı olabilir. Network oluşturma etkinlikleri bile artık sanal olarak yapılabilir. Örneğin, ekip üyelerimizden biri pandemi sırasında network kurmak ve mentorluk fırsatlarını sürdürmek için ortaklar arasında resmi olmayan sanal kahve sohbetleri planlamak için bir sistem oluşturdu.

Çalışanlarınızın ve hissedarlarınızın yüz yüze, karma veya yalnızca sanal bağlantı açısından neyi tercih ettiğini bilmek önemlidir. BNI tarafından dünyanın dört bir yanından 2 bin 300’den fazla kişiyle yakın zamanda gerçekleştirilen bir ankette, network kuruluşu katılımcılara toplantılarının yalnızca yüz yüze, yalnızca çevrimiçi veya çevrimiçi ve yüz yüze toplantıların bir karışımı olmasını isteyip istemediklerini sordu. Ankete katılanların üçte biri, tamamen yüz yüze toplantılara geri dönmek istediklerini söyledi. Ancak, yüzde 16’sı yalnızca çevrim içi toplantılara bağlı kalmak istedi ve ankete katılanların neredeyse yüzde 51’i hem yüz yüze hem de çevrimiçi toplantıların bir karışımından yanaydı. Bu, kuruluşun tam üçte ikisinin, çevrimiçi toplantıların bazı yönlerinin gelecekte standartları haline gelmesini tercih ettiklerini söylemesiyle pandemi öncesi kurumsal uygulamadan yenisine önemli bir geçiştir.

Yakın tarihli bir 2021 KPMG CEO Outlook Pulse Survey, dünyadaki büyük şirketlerin CEO’larının neredeyse yarısının bu yıl “normale” dönüş görmeyi beklemediğini ortaya koydu. Belki de pandeminin iyi yanı kurumsal liderlerin bu beş unsura yönelik korkularının üstesinden gelmesi ve artık esnekliğin işe alım ve elde tutma çabalarına (üretkenlik ve kârlılıktan bahsetmeye gerek dahi yok) nasıl fayda sağlayabileceğini anlayacak olmaları olacaktır.

Manar Morales ve Ivan Misner

https://hbrturkiye.com/blog/esnek-calisma-hakkinda-5-efsane


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: