Posted by: bluesyemre | June 14, 2021

Sedat Peker’den 40 yaş altı için kafa açan kitap tavsiyeleri

Sedat Peker, başta Amerikalı gizemli yazar Trevanian’ın (Rodney William Whitaker) kitapları olmak üzere 40 yaş altı için kitap önerilerinde bulundu.

Sedat Peker, sonunda genç takipçileri için kitap önerisi, ve go isimli uzak doğu strateji oyunu tavsiyesi ile yine pek çok kişide şaşkınlık yarattı. Peker, konuyla ilgili şunları söyledi.

Bazı arkadaşlarımız, benim iyi bir satranç oyuncusu olduğumu söylemişler. Ben, satrançtan daha çok,
Uzak Doğu Asya’da oynanan, GO oyununun felsefesini seviyorum. Kırk yaşından küçük kardeşlerim, bu oyunun felsefesini mutlaka inceleyin.

40 yaşından genç kardeşlerim, GO oyununun felsefesini, aikido sporunun ruhunu, Trevanyan isimli, kim olduğu halen daha bilinmeyen, fakat ben cezaevindeyken öldüğünü öğrendiğim yazarın, şibumi kitabını okursanız, benim düşündüğüm akılcılık felsefesinin temelini atmış olursunuz.

Trevanyan kod isimli yazarı, kitaplarını yayınlayan yayınevinin sahipleri bile tanımamaktaydı. Kitaplarını şu sıralamayla okursanız ,en enteresan yazarlardan birinin ruhuna sahip olmuş olursunuz. şibumi, İnfazcı, Hesaplaşma, Yirminci Mil, Katya’nın Yazı, Kasaba, ve Kentte Sıcak Gece.

İnci Sokağı isimli kitap, ölmeden önceki son kitabı. Yazarın kendi hayatından betimlemeler yaptığı, okunduğunda açıkça anlaşılmakta. Serinin en son kitabı olarak bu okunursa, bütün her şey yerine oturmuş olacaktır.

Kıymetli kardeşlerim, ilk eğitimde öğrendiğimiz alfabe sayesinde kitapları okuyoruz. Sığ düşünce içinde kalmayıp, her çeşit kitabı okursak, bu kitaplar sayesinde de evrenin ruhunu okuruz. Bana inanın. Bunların hepsini deli edicem. ve bunlara zekaya saygı duymasını öğreteceğim.

Alister Crowley’i okumak, sizi maji üstadı yapmaz. Edith Piaf’ı okursanız, şarkıcı olmazsınız. Hastabakıcıların yazdığı, ruh hastalıkları hastanesindeki hastaların anılarını okursanız, deli olmazsınız. Seri katillerin hayatını okumak, sizi seri katil yapmaz.

Rahibe Teresa’yı okudunuz diye, dünyanın en iyi insanı olmazsınız. Hazreti Ali efendimizin hayatını okursanız, Alevi olmazsınız. İmam Azam Ebu Hanife hazretlerinin hayatını okursanız, bu sizi Sünni yapmaz. Tüm bunlar size, evrenin ruhunu anlamanız için basamak olur.

Devamlı, Bu kadar akıllısın, ya da bu kadar kitap okudun diyerek bazı şeyleri neden yaptığımı sorguluyorsunuz. Hepsinin bir cevabı var. Konuşacağız. hepsini konuşacağız. Sizden ricam, sağcılık, solculuk. topçuluk, popçuluk. şuculuk, buculuk. bunlar hikaye şeyler, bunlara lütfen takılmayın.

Ben size, kafamda kurguladığım, modernleşmiş Turan’ı anlattığımda, faşistlikle hiçbir alakasının olmadığını göreceksiniz. Sadece, tüm temellerinin akılcılık üzere olduğunu anlayacaksınız, ve çok şaşıracaksınız.

Ben süslü sülüyü, pambıköreni ve tüm diğerlerini deli ederken, sizlerle de bu sohbetleri devam ettireceğiz. Ülkede yaşayanların yüzde otuzyedisinin videodan haberi yok diyip, sinirleniyorsunuz. Bu çok normal, ve doğal bir şey. Boşuna sinirlenmeyin.

Amerika neredeyse dünyayı yönetiyor. Amerika’yı ise yüz bin tane akılcı adam yönetiyor. Amerika’da yaşayan, ortalama 300 milyon kişinin büyük bir bölümünün, dünyadan bihaber olduğunu bilseniz, gerçekten şaşırırsınız. Yüzde 37’ye takılmayın. Siz hedefe odaklanın. ASLAN AVINI YAPACAĞIZ..


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: