Posted by: bluesyemre | June 25, 2021

Bir Şehir Kurmak: Ankara 1923-1933 Prof. Dr. #AliCengizkan

Ankara’nın kuruluş dönemine tanıklık eden, kentin mimarlık tarihini, tasarım ve kültürünün fiziksel yapısını biçimlendiren rollerin, Mekan-Politik söylemler üzerinden görsel imgelerle kentin coğrafi gerçekliğine ışık tutuyor.

Prof. Dr. Ali CENGİZKAN

Mimar, Öğretim Üyesi, Şair

1978 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre Ankara’da serbest mimarlık yaptı. 1981 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde eğitim asistanı olarak çalıştı. 1994-1998 yılları arasında aynı bölümün başkanlığını yürüttü. 2012 yılında TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi kurucuları arasında yer aldı ve hala aynı fakültenin dekanı olarak görev yapmaktadır.

İlk şiir kitabı olan “Senlere” (1980) ile 1981 yılında Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü’nü kazanan Ali Cengizkan, Türkiye Yazıları ve Yarın dergilerinin yazı kurullarında görev aldı. Şiirlerinde çağdaş Türk toplumunun sorunlarına, bireysel ve toplumsal duyarlılığını ustaca birleştirerek eğildi (“Bağımlı Şiir”, 1986). Şairliğinin yanı sıra, şiir üzerine yazıları ve şiir çevirileriyle de tanınan Cengizkan, yapıtlarını Türkiye Yazıları, Adam Sanat, Broy, Gösteri, Oluşum, Somut, Türk Dili, Varlık, Yazın, Yusufçuk gibi dergilerde yayımladı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: