Posted by: bluesyemre | July 2, 2021

Excel’de kullanacağınız ve işinizi kolaylaştıracak birkaç pratik bilgi ve formül

Metni sütunlara dönüştürme. Tek sütundaki bir metni aradaki boşluklardan ayırarak 2 veya daha fazla sütuna aşağıdaki gibi pratik bir şekilde dönüştürebilirsiniz. Mesela virgüllerden ayırmak isterseniz 3. fotodaki diğer virgül koyabilirsiniz.

Image
Image
Image
Image

Sütunları birleştirme. Çok basit bir formülle birden fazla sütunu araya boşluk, kısa çizgi, virgül vs. koyarak birleştirebilirsiniz. Formüllerin = ile başladığını unutmayın. İlk formülü yazdıktan sonra 3. fotoğraftaki gibi köşedeki noktayı aşağı sürükleyin.

Image
Image
Image
Image

Devamı) Bunu şu şekilde çözmeniz mümkün. Formül olan hücreyi kopyala deyip kendi hücresine yapıştır dedikten sonra sağ altta yapıştırma seçenekleri çıkar. Oradan 2. fotodaki kırmızılı yeri seçin. Artık bu metni istediğiniz dosyaya kopyalayabilirsiniz

Image
Image

Hücre içindeki bütün harfleri küçük yazma. Bunun formülü =KÜÇÜKHARF() formülüdür. Yazmak istediğiniz hücreye bu formülü yazıp parantez içine istediğiniz hücreyi seçin veya yazın A2,B1,C4 gibi. Enter yapın hepsi küçük olacak.

Image
Image

Hücre içindeki bütün harfleri büyük yazma. Burda da =BÜYÜKHARF() formülünü kullanabilirsiniz. Parantez içine hangi hücreyi büyük yapmak istiyorsanız o hücrenin kodunu yazmalısınız.

Image
Image

Baş harfleri büyük yazma. Eğer bir hücredeki kelimlerin sadece baş harflerini büyük yazma istiyorsanız =YAZIM.DÜZENİ() formülünü kullanabilirsiniz.

Image
Image

Sayısal değerleri sayma. Eğer hücreler içinde kaç tane sayısal değer olduğunu öğrenme istiyorsanız =BAĞ_DEĞ_SAY() formülünü kullanabilirsiniz. Fotoğrafta gördüğünüz gibi seçili hücrede 2 tane sayısal veri olduğu için 2 sonucunu aldık

Image
Image

Toplama işlemi. Bu işlemi iki farkı şekilde yapabiliriz. Ya =TOPLA() fonksiyonu içine toplanacak bütün hücreleri seçeriz ya da = deyip tek tek hücrelerin arasında + işareti koyabiliriz.

Image
Image

Mantıksal sonuç yazdırma. Bir duruma göre belli bir metin yazdırmak için =EĞER fonksiyonu kullanılır. Aşağıda 1. fotoğrafta formül şunu söylüyor. Eğer seçili olan not 50’den büyükse “Geçti” yaz yoksa “Kaldı” yaz

Image
Image

Koşula göre sayma. Siz bir hücre topluluğu içerisinde belli ifadelerin geçtiği hücre sayısını bulabilirsiniz. =EĞERSAY formülü 1. fotoğrafta seçili hücrelerde “Geçti” yazan hücreleri bularak bize sınıfı geçenlerin sayısını vermiş oldu.

Image
Image

Mantıksal toplama. İşi biraz renklendirelim. =ETOPLA fonksiyonu ile belli bir metine göre toplama yapılabilir. Mesela aşağıda “Geçti” yazanların notlarını bu fonksiyonla topladık.

Image
Image

Ortalam alma. Az önceki örnekten yola çıkarak sınıfı geçenlerin puanlarının ortalamasını alabiliriz. Önce geçen kişi sayısını ve puanların toplamını bulup, puanları kişi sayısını bölebilirsiniz

Image
Image

Ortalama alma. Eğer bir hücre topluluğunun tamamının ortalamasını almak istiyorsanız =ORTALAMA() fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Image
Image

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: