Posted by: bluesyemre | July 7, 2021

Kültür ve Turizm Bakanlığının yeni MüzeKart tasarımında Galata Kulesi’nin fotoğrafı

Koskoca Kültür ve Turizm Bakanlığı kullanacağı yeni kart tasarımında Galata Kulesi’nin fotoğrafını çekmeye üşeniyor üstüne Shutterstock’tan görselin ücretini ödemek yerine filigranlı ön izleme görselini kullanmayı tercih ediyor.. Madem çalıyorsun bari filigranı sil 🙂

MüzeKart üzerinde yer alan ve Kültür Bakanlığı’nın sosyal medyada duyurduğu görselin üzerinde telifli görsel satış platformu Shutterstock logoları yer alıyor. Görsel telifli olarak satın alınmak yerine temizlemeye çalışılmış.

Sanat üretimini, fikri haklarımızı koruması gereken kurumun kendi sayfasında telif ihlali yapması, en hafif tabirle trajikomik. “Bakanlığın çalıştığı firmanın işbilmezliği” deyip geçmek, bunu hazırlayan tasarımcıya suçu atmak sadece boş laflardan ibaret. Bir zincir halinde üstten alta, alttan üste yayılan bir durum bu.

Yakın zamanda bir belediye yetkilisinden “Sizin falanca çiziminizi beğendik, zaten hazır çizmişsiniz, biz de sunumda bilabedel kullanmak istiyoruz. ” tadında bir mail gelmişti. O çizimi bir müşterimize hazırlayıp teslim ettiğimiz için zaten kullanım hakkı bizde değildi. Ancak öyle olmasa bile izin vermek anlamsız. Belki buna rağmen kullanmışlardır, onu da bilmek pek mümkün değil.

Ezcümle asgari tasarım kültürü ile beraber emeğin değeri ve iş etiği önemlini hatırlatmak gerekiyor. Israrla.

Görselin sahibi ilker canikligil. Bunca sözden sonra Shutterstock üzerinden, genişletilmiş lisans alınıp alınmayacağını merak ediyorum.

https://www.linkedin.com/posts/umut-yasar_maesze-kaesltaesr-maeszekart-activity-6818174337376497664-HI39

https://www.linkedin.com/posts/senersoysal_m%C3%BCzekart-%C3%BCzerinde-yer-alan-ve-k%C3%BClt%C3%BCr-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1n-activity-6818115530369589248-R6ct


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: