Posted by: bluesyemre | August 10, 2021

Milas’ta ne oldu? Hazar Dost @hazardost

Milas’taki yangın birinci haftasına girdi. Yaklaşık 16 bin hektarlık alanı yok eden yangına, gönüllü ve görevli olmak üzere binlerce kişi müdahale ediyor. Çevre köylerden ve illerden desteğe gelenler, yangına sıfır noktadan müdahale edenler için hayati öneme sahip. Fakat Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada artık yangın bölgelerine gönüllülerin alınmayacağını açıkladı.

Milas’ta yangının etkili olduğu bölgelerdeki insanlar bu duruma tepki gösterirken ”Kim söndürecek?” diyor. Gürceğiz Köyü’nde yangına 150 gönüllünün müdahale ettiğini söyleyen vatandaşlar, yangının köyü sardığı sırada itfaiye ve OGM görevlilerinin köyden gittiğini söylüyor. Her ne kadar itfaiye ve OGM işçilerinin emekleri yadsınamazsa da, gönüllüler, gerek lojistik gerek ise fedakarlık konusunda Milas’ın dayanışmayla yangını atlatmasında en kritik rolü oynuyor.

Havadan müdahalenin eksik kaldığı konusunda Milas’taki tüm afet bölgesinde yaşayan kişler hemfikir. Fakat yangının Bayırköy civarına gelmesiyle beraber köylüler, havadan müdahalenin arttığını söylüyor. Akçakaya Köyü’nde yaşayanlar ise ormanlarının ve tarlarının yandığını anlatırken ”Bu sarı uçaklar çok iyi söndürdü. Çok iyi müdahale etti” diyor. Sarı uçak dedikleri uçak, THK’nun da envanterinde bulunan, İspanya ve Hırvatistan’ın desteğe gönderdiği CL-215 ve CL-415 model uçaklar. Köylüler, yaralarını sarmaya devam ediyor.

Haber-video: Hazar Dost (@hazardost)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: