Posted by: bluesyemre | August 18, 2021

Büyük bir hayat değişikliği yapmanın 3 aşaması #HerminiaIbarra

Çoğumuzun inandığı üzere beklenmedik veya şok etkisi yaratan olaylar, arzularımızı ve önceliklerimizi bize sorgulatarak, büyük yaşamsal ve kariyer değişikleri için verimli koşullar yaratır. Bu, koronavirüs pandemisi için de geçerli. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce, internet üzerinden yaptığım bir ankette, insanlara pandeminin kariyer değişikliği planlarını nasıl etkilediğini anlatmalarını istediğimde yüzde 49’u şu yanıtı seçti: “Dinlenmek ve/veya düşünmek için bana boş zaman yarattı.”

Bu iyi bir başlangıç. Ancak, onlarca yıllık başarılı kariyer değişikliği üzerine yaptığım çalışmalardan öğrendiğim bir şey varsa, o da yalnızca düşünmenin yeterli olmadığı. Nadiren kendi yolumuzdan sapıp yeni hareket yollarını kullanmayı tercih ederiz. Onun yerine, kendi yolumuzda hareket ederken yeni düşünme ve var olma biçimlerine doğru yol alırız.

Evet, alıştığımız rutinlerimizi bozan olaylar, gerçek değişimi harekete geçirme potansiyeline sahip. Bu olaylar aynı zamanda bize yeni aktiviteler denemenin yanı sıra yeni bağlantılar kurma ve var olan bağlantıları yenileme şansı verir. Gündelik iş hayatımızdan uzakta geçirdiğimiz, görünüşte “verimsiz” zamanlarda dahi önemli içsel işleri yürütürüz; büyük varoluşsal sorular sormak, bizi neyin mutlu ettiğini hatırlamak, zor seçimler yapmak adına güç toplamak, benlik duygumuzu pekiştirmek ve daha niceleri…

Bu geçirdiğimiz yılda yaşanan olaylar, çoğumuzun neleri artık istemediğine dair belirleyici farkındalıklar yaratmasına sebep oldu. Ancak, sorun şu: Daha ilgi çekici, uygulanabilir alternatiflerin hayata geçmesi için henüz yeterli ortam oluşmadı. Bu nedenle, eski ve yeni arasında adeta bir arafta sıkışıp kaldık. Şimdi ise, Covid kısıtlamalarının çoğu nihayet kaldırılıyor ve ofislere dönüş gittikçe yaklaşırken, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalıyoruz: Eski işlerimize ve çalışma şekillerimizin içine bir kez daha sıkışıp kalmak.

Peki, kariyerler arası geçiş yapmak isteyen bizler bu olası tehlikeden nasıl kaçınabiliriz? Geçtiğimiz yılda öğrendiklerimizi kullanarak hedeflerimiz doğrultusunda nasıl ilerleyebiliriz?

Koronavirüs pandemisi gibi dönüştürücü bir potansiyele sahip, dönüştürücü olaylar üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, aktif olarak üç parçadan oluşan bir geçiş döngüsünü takip ettiğimizde, kalıcı değişiklikler yapma olasılığımız oldukça yükseliyor. Bu parçalar bizim ayrılma, sınırlarda bulunma ve yeniden bütünleşme aşamalarına odaklanmamızı sağlıyor. Şimdi, bu aşamaların her birini ayrıntılı olarak ele alalım.

Ayrılmanın Yararları

Yönetici pozisyondaki bir iş insanıyken, pandeminin başlangıcında bu işten ayrılıp taşraya yerleşen John bana, “Kapanma sürecini inzivaya çekilmiş halde pastoral bir ortamda geçirdim” demişti. “Adeta, baharın gelip gidişine şahit oldum.” diye aktarmış ve ardından şunları eklemişti: “Doğaya dair birçok ana tanıklık ettim, bu inanılmaz huzur verici bir zemin oluşturdu. Geçen yıl evlendim, bu yüzden eşim ve ben beraber çok fazla vakit geçirdik. Uzak kaldığım oğlum bizimle kalmaya başladı. Böylece onu yeniden tanıma fırsatı buldum, bu olağanüstü bir deneyimdi. Benim için çok bereketli bir dönemdi.”

John’un yaşadıkları bir istisna değildi. Bir yerden bir yere gitmenin davranış değişikliğini nasıl kolaylaştırabileceğine dair araştırmalar, pandemi sırasında yaşamak için yeni ve farklı alanlar bulan insanların artık yaşamlarında kalıcı değişiklikler yapma şansının daha yüksek olabileceğini gösteriyor. Peki, neden? “Alışkanlık süreksizliği” olarak adlandırılan bir durum bunu gerçekleştiriyor. Eski alışkanlıkları ve eski benlikleri tetikleyen insanlardan ve konumlardan uzaklaştığımızda değişime daha açık bir hale bürünüyoruz.

Değişim, daima bir ayrılıkla başlar. Bazı nihai biçimlerdeki kimlik değişikliklerinde (beyin yıkama veya madde bağımlılarının rehabilite edilmesi) bile standart uygulama yöntemi, şahısları daha önceden onları tanıyan kişilerden uzaklaştırmak ve onları eski kimliklerinin temellerinden yoksun bırakmaktır. Bu ayrılık dinamiği, genç yetişkinlerin üniversiteye gittiklerinde neden değiştiklerini de açıklar.

Son yaptığım araştırmalar “narsist ve tembel bir önyargıya ne kadar yatkın olduğumuzu ortaya serdi. Bize benzeyen (zira narsistiz) insanlara kendiliğinden çekiliriz ve onlarla teması sürdürürüz. Bir insanı çevresinden dolayı tanımak ve sevmek bizim için ne kadar kolaysa o kişiyi tanımaya ve sevmeye daha meyilli oluruz (çünkü tembeliz).

Küresel salgın, çoğumuz için en azından fiziksel yakınlığı bozmuş durumda. Ancak bu durum, özellikle ofislerimize, seyahat programlarımıza ve sosyal yaşantılarımıza geri döndüğümüzde, narsistlik ve tembellik üzerine olan önyargıların bize yarattığı güçlü benzerlikleri azaltmak için yeterli olmayabilir. Bu nedenle, önceki profesyonel yaşamlarımızı tanımlayan ilişki ağlarıyla yaşadığımız kopukluğu bir noktaya kadar sürdürmek, kendimizi yeniden konumlandırmak için hayati önem taşıyabilir.

Washington Üniversitesi’nden Tammy English ve Stanford Üniversitesi’nden Laura Carstensen, 60 yaşından sonra bireylerin sosyal ağlarının boyutlarının küçülmesini, bu insanların bağlantı kurmak için daha az fırsatları olduğundan çok, giderek artan bir şekilde zamanı sınırlı olarak algılamalarına bağladılar. Bu durum da bu bireyleri daha seçici hale getirdi. Büyük olasılıkla, John’un anlattığı gibi pandemi deneyimlerimizin çoğu, sınırlı zamanımızı nasıl ve kiminle geçireceğimiz konusunda daha seçici olmaya teşvik ederek kendimizi konumlandırmamızı sağlayacak.

Sınırdaki Öğrenimler

Pandeminin ilk zamanlarında, eski bir avukat olan Sophie, yirmi yıllık kariyerinin dışına çıkarak kendine yeni iş olanakları keşfetmek istiyordu. Bu iş olanakları içerisinde belgesel yapımcılığı, gazetecilik, üst düzey olmayan yönetim kurulu rolleri ve sürdürülebilirlik hakkında danışmanlık da olmak üzere birçok yeni iş kolunda kendini denemek istiyordu. Kapanma süreci ona eski profesyonel hayatının dayattığı düzeni geçici olarak kaldırarak, Sophie’nin herhangi bir taahhütte bulunmadan boş zamanlarında birçok farklı iş olanağını deneyimlemesine yardımcı olan bir zaman aralığı yarattı. Sophie, çeşitli kurslar alarak girişimci fikirler üzerinde çalışarak bağımsız danışmanlık yaparak kâr amacı gütmeyen bir kurumun yönetim kurulunda yer alarak ve iki adet de kısa film çekerek bu zaman aralığından en iyi şekilde yararlandı.

Bu tip sınırlarda dolaşabileceğimiz zaman aralıkları bize çeşitli denemeler yapmamız konusunda olanak tanır. Bu sayede yeni ve farklı insanlarla, yeni ve farklı şeyler öğreniriz. Bu da bize kendimiz hakkında yeni bilgiler edinmenin yanı sıra yeni beceriler ve kaynaklar geliştirmemizi ve yeni ilişkiler kurmamızı sağlayan ender fırsatlar sunar. Ancak bu zaman aralıkları sonsuza kadar sürmez. Bir noktada, deneyimlerimizden edindiğimiz bilgileri ortaya çıkarmalı ve bunları kariyer değişikliği planlarımızda atacağımız bilinçli adımlar için kullanmalıyız. Yaptıklarımızdan hangisi devam etmeye değer? Yeni herhangi bir ilgi alanım oluştu mu? Neleri deneyince aslında o kadar da ilgi çekici olmadığını fark ettin? Neler hobi olarak devam ettirebilir?

Sophie deneyimlerini değerlendirdiğinde, yönetim kurulu rolünde beklediği gelişimi yakalayamadığını görürken, film endüstrisi içerisinde çok çabuk bir şekilde anlamlı ve değerli bağlantılar kurduğunu fark etti ve bu duruma çok şaşırdı. Bu farkındalıklar, kariyerler arası geçiş planlamasındaki sonraki adımlara kendini adamadan önce yapması gereken hayati tespitlerdi.

Yeniden Bütünleşme: Yeni Başlangıçlar için Bir Zaman

Pandemi deneyimlerini paylaştığım yönetici ve profesyonellerin çoğu, yoğun seyahat programlarına veya aileleriyle geçirdikleri zamanı feda etmelerini gerektiren uzun saatlere geri dönmek istemediklerini, ancak yine de yapacaklarından endişe duyduklarını söylüyor.

Endişelenmekte haklılar, çünkü dış şoklar nadiren kalıcı değişiklik üretir. Bir tür uyandırma çağrısı aldıktan sonra daha normal olan kalıp, işler “normal”e döndüğünde tekrar eski haline dönmektir. Wharton profesörü Alexandra Michel’in 2016 yılında, 12 yıllık bir süre boyunca dört yatırım bankacısı grubu için fazla çalışmanın fiziksel sonuçlarını araştırdığında bulduğu şey de buydu. Bu, insanlar için sürdürülemez çalışma alışkanlıklarından kaçınmak, iş ve hatta meslek değiştirmekten daha fazlasını gerektiriyordu. Birçoğu, sözde daha az iş yoğunluğu olan organizasyonlara geçtikten sonra bile fiziksel çöküntüler yaşadı. Neden? Çünkü aslında benzer zorluktaki pozisyonlara geçtiler, fakat bunu roller arasında iyileşmek ve zorlu benliklerinden psikolojik mesafe kazanmak için yeterli zaman ayırmadan yaptılar.

Alışkanlık süreksizliğinden yararlanma yeteneğimiz, rutini bozan değişikliklerden sonra açılan dar fırsat penceresinde ne yaptığımıza bağlı. Örneğin bir araştırma, çevresel açıdan daha sürdürülebilir davranışlarda bulunma fırsatı penceresinin, insanların eve taşınmasından sonraki üç aya kadar sürdüğünü buldu. Benzer şekilde, “yeni başlangıç” etkisi üzerine yapılan araştırmalar, insanların tatilden işe döndükten sonra yüksek hedef odaklı motivasyon yaşarken, bu motivasyonun ilk gün zirve yaptığını ve sonrasında hızla düştüğünü gösteriyor.

Birçok kuruluşun şu anda denediği hibrit çalışma ortamları, kariyer değişikliği yapmayı umut eden birçok insan için eski ipuçlarının yokluğunun ve bilinçli seçimler yapma ihtiyacının yeni hedefleri ve niyetleri uygulama fırsatı sağladığı olası yeni bir fırsat penceresini temsil ediyor. Bu insanlardan biriyseniz, bu dönemi gerçek kariyer değişikliğini etkilemek için kullanıp kullanmayacağınıza veya bunun yerine hiçbir şey olmamış gibi eski işinize ve alışkanlıklarınıza geri dönüp dönmeyeceğinize karar vermek artık size kalmış.

https://hbrturkiye.com/blog/buyuk-bir-hayat-degisikligi-yapmanin-3-asamasi


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: