Posted by: bluesyemre | August 18, 2021

İş Başvurularında Yeni Dönem

Salgın süreciyle hayatımızda pek çok yeniliğe şahit olduk. Her gün işe yetişmeye çalışırken veya akşam trafiğinin stresini yaşarken kendimizi bir anda evlerimizde çalışırken bulduk. Belki de ilk defa toplantılarımızı online platformlar üzerinden gerçekleştirdik. Yeni çalışma sistemine adapte olmaya çalışırken aslında bizimle olan fakat ne denli kıymetli olduğunun farkına varamadığımız bir şeyi keşfettik: “Dijital teknolojilerin hayatımızdaki yeri”.

Bir buçuk yılı aşkın süredir mücadele ettiğimiz koronavirüs salgını iş yapış şekillerinde de ilklere sahne oldu. Homeoffice uygulaması ile şahit olduğumuz bu yenilik, mülakat süreçlerine de yansıdı. İş görüşmeleri de yine bu dönemde evlere taşındı. Ancak tek bir farkla: Geleneksel başvuru yöntemlerinin yerini videolu mülakat aldı. Nasıl oluyor şimdi bu diyeceksiniz? Açıklayalım: Sosyal medya hesaplarında paylaştığınız gibi kendinizi tanıtan videonuzu kaydediyorsunuz ve iş başvurunuzu yapıyorsunuz. Sizce de kulağa çok kolay ve geleneksel iş başvurularından daha cazip gelmiyor mu?    

Geleneksel Yöntemlerle Şirketin Parlayacak Yıldızları Kaçırılıyor

İnsan kaynaklarının en çok zaman harcadığı ve maliyet yaratan kalemlerinden bir tanesi işe alım süreçleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni yöntem zamanın, işveren ve başvuran tarafından etkin bir şekilde yönetilmesini sağlarken maliyetleri de en aza indiriyor. Hepimiz, ortalama 30 dakika süren yüz yüze görüşmeler için günün büyük bir kısmı harcıyoruz. Görüşmeye giderken harcanan efor da cabası oluyor. Duruma insan kaynakları açısından baktığımız da yüzlerce aday içinden en uygun olanı seçmek için mesainin büyük bir kısmı harcanıyor. Jobuum’un insan kaynakları birimleriyle gerçekleştirdiği araştırmaya göre; insan kaynakları yöneticilerinin yüzde 64’ü yılda 11 ve üzeri sayıda iş ilanı veriyor. Bir ilana 100’ün üzerinde başvuru aldıklarını söyleyen İK yöneticilerinin oranı ise yüzde 88. Yöneticilerin yüzde 56’sı bir pozisyon için ortalama 11 ve üzeri kişiyle mülakat yaptığını söylerken yüzde 66’sı bu görüşmelere 30 dakikanın üzerinde bir zaman ayırıyor. İK yöneticileri görüşmelerde en çok istek, enerji ve motivasyona önem verdiklerini söylerken yüzde 74’ü adayın ses tonu, görünümü ve konuşma tarzının “çok önemli” olduğunu belirtiyor. Bu hengame arasında belki de şirketin parlayacak yıldızları kaçırılıyor.

İlk CV’nin 1480’li yıllarda Leonardo Da Vinci’nin hazırladığı söylenir. Aradan geçen yüz yıllar boyunca CV hazırlama ve paylaşma yöntemleri neredeyse hiç değişmedi. Günümüzdeki CV gönderilen portallar ise sonrasında online ya da yüz yüze yapılan mülakatlardan başka seçenek sunamıyor. Yani teknoloji ne kadar gelişir ya da değişirse değişsin CV gönderme yaklaşık beş yüz yıl boyunca aynı mekanik sistemle ilerliyor. Bugün, insan kaynakları gerekli birim içim önce ilan açıyor. Binlerce başvuru geliyor, başvuruları tek tek inceliyor. İlk adayları belirleyerek 10 ila 15 kişiyi yüz yüze mülakata çağırıyor. Daha sonra elemeler yapılıyor. Görüşme yapılan kişilerden iki-üç kişi son görüşmeye çağırılıyor. Bu da özellikle popüler bir firmadaki İK uzmanının yıllık yaklaşık iki ayını tamamen bu işe ayırmasına neden oluyor.

Tüm dünyada IK 4.0 olarak tanımlanan insan kaynaklarında dijitalleşmenin artmasıyla ise uzun mülakat süreçleri, yerini yenilikçi uygulamalara bırakıyor. İnsan kaynakları, adaylarını gönderilen videolar üzerinden belirliyor ve en kısa sürede işe alım süreci gerçekleşiyor.

Video Adayların, Kendini İşverene Daha Kolay ve Hızlı Göstermesine Yardımcı Oluyor

Günümüzde bir diğer problem de adayların kendilerini işverene gösterememe ve içindeki enerjiyi açığa çıkaramaması oluyor. İş görüşmesinin yarattığı stres, mülakata yetişme sorunu derken belki de en iyi aday bile iş görüşmesinde kendini ifade edemiyor ve CV’si tozlu raflar arasında kayboluyor. Videolu mülakat adayların içindeki cevheri ortaya çıkararak, kendini işverene daha kolay ve hızlı göstermesine yardımcı oluyor. Aday en huzurlu, konforlu ve rahat hissettiği anda, defalarca tekrar şansı olduğunu bilerek özgüvenli ve stresten arınmış bir şekilde kendisini ve CV’sini anlatabiliyor. Bu da insan kaynaklarının adayı en doğru şekilde değerlendirmesini sağlıyor.

Pandemi gibi işsizliğin diğer yıllara oranla artış gösterdiği ve çalışanların iş görüşmesine giderken dahi risk aldığı günümüzde sektöre yeni fikirlerin girmesi artık kaçınılmaz. Yeni fikirler ve rakiplerle birlikte sektör dinamikleri değişerek çalışanlara ve firmalara yeni işe alım fikirleri sunabilir, günümüz işsizlik sorununa az da olsa teknolojiyle çözüm bulunabilir.

Çınar Ergin

https://hbrturkiye.com/blog/is-basvurularinda-yeni-donem


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: