Posted by: bluesyemre | August 31, 2021

Pandemide Edinilen Sanal Alışkanlıklar Kalıcı Olacak

Geçtiğimiz günlerde Ericsson, 31 farklı pazardan 2,3 milyar tüketicinin pandemi süreci ve pandemi sonrası 2025 yılına kadar tüketim görüşlerini temsil eden tüketici araştırmasını yayımladı.

Araştırmaya göre Covid-19 salgınıyla birlikte çevrimiçi platformlar üzerinden devam eden pek çok gündelik aktivite, pandemi sona erdikten sonra da pek çok kişi için sanal şekilde devam edecek. Araştırma, tüketicilerin uzaktan çalışma, e-eğitim, e-sağlık, çevrimiçi market alışverişi gibi rutin günlük faaliyetlere ek olarak ortalama 2,5 yeni çevrimiçi hizmetten de faydalanacağını gösteriyor. Tüketicilerin çevrimiçi platformlar aracılığıyla kazandıkları ekstra zamanı daha fazla seyahat etmek ile arkadaşları ve aileleriyle daha fazla vakit geçirmek için kullanacakları tahmin ediliyor. Çevrimiçi etkinliklerin artışının sonucu olarak tüketicilerin pandemi sonrasında normal hayata geri döndüklerinde sanal ortamda haftada ortalama 10 saat daha fazla vakit harcamaları bekleniyor. 

Tüketicilerin yarısından fazlası eğlence aktivitelerinin tamamının sanal ortamda devam edeceğine inanıyor. Tüketicilerin üçte birinden fazlası, yakın gelecekte yiyecekleri ağırlıklı olarak internet üzerinden sipariş edecek. Yine tüketicilerin yüzde 60’lık bir kısmı, yeterli bir gelir elde etmek için birden fazla işte çalışmanın şart olacağını düşünüyor. Araştırmaya göre bu kesimin büyük bölümü daha sürdürülebilir seyahat opsiyonlarının ulaşılabilir olması gerektiğine inanırken, üçte biri ise eğlence amaçlı seyahatlerinde havayolunu kullanmaktan kaçınacağını belirtiyor. Bu durum, iklim değişikliği kaygısına bağlı. Son olarak tüketicilerin yüzde 75’i, 2025 yılına kadar hayatın kolaylaşacağına inanıyor.

ConsumerLab kıdemli araştırmacısı Zeynep Ahmet araştırma hakkında, “Bilişim teknolojileri, pandemi süresince tüketicilerin günlük yaşamlarını sürdürmeleri için temel araçlardan biri haline geldi. Son bulgularımız, bu eğilimin bir sonraki normale kadar, hatta sonrasında devam edeceğini gösteriyor. Bu eğilim, tüketicilerin sevdikleriyle daha fazla zaman geçirmek veya daha sağlıklı bir yaşam tarzına yönelmeleri gibi hayattaki daha önemli şeylere öncelik vermelerini destekliyor. Yeni çevrimiçi alışkanlıkların arkasındaki güç olarak hem mobil ağların ve hem de dijital kapsayıcılık çabalarının, geleceğin güçlü, kapsayıcı ve eşit toplumlarının inşasında önemli bir rol oynayacağı açıkça ortada” şeklinde açıklamalarda bulundu.

ARAŞTIRMA HAKKINDA “The Future Urban Reality,” Ericsson ConsumerLab (2021)

https://hbrturkiye.com/dergi/pandemide-edinilen-sanal-aliskanliklar-kalici-olacak


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: