Posted by: bluesyemre | September 7, 2021

Türkiye Paris İklim Anlaşması’nı neden onaylamıyor? Mücadele etmemek siyasi bir karar (#DWTürkçe)

Türkiye, bir yandan orman yangınları ve sel felaketleriyle diğer yandan da kuraklıkla mücadele ediyor. Uzmanlara göre iklim değişikliğinin tetiklediği bu felaketlerin sayısı ve şiddeti, önlem alınmazsa giderek artacak.

Binlerce bilim insanının katkı verdiği ve yüzlerce hükümet temsilcisinden oluşan WMO/UNEP Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), hazırlıkları 3 yıldır süren 6. Değerlendirme Raporu’nu Ağustos başında yayımladı. Rapora göre Akdeniz’de iklim daha sıcak ve kurak olacak. Rapor, Paris Anlaşması’nın sıcaklık artışını 1,5 derecede tutma hedefini gerçekleştirebilmek için çok hızlı bir ekonomik ve toplumsal dönüşüme ihtiyaç olduğuna vurgu yapıyor.

Oysa iklim değişikliğinin etkilerini en ağır şekilde yaşayacak bölgelerden birinde bulunan Türkiye, iklim değişikliğine yönelik somut bir politikaya sahip değil, üstelik Paris İklim Anlaşması’nı onaylamayan da tek OECD ülkesi.

Peki, Türkiye’de olası iklim değişikliği senaryoları neler? Türkiye’nin iklim değişikliğine yönelik politikaları neler? Ve Türkiye, Paris İklim Anlaşması’nı neden onaylamıyor? Uzmanlarla konuyu mercek altına aldık!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: