Posted by: bluesyemre | September 13, 2021

İnsanları Tam Zamanlı Olarak Ofise Dönmeye Zorlamayın #JoseMariaBarrero #NicholasBloom #StevenJ.Davis

Aralarında Goldman Sachs ve JPMorgan’ın bulunduğu bazı şirketler, çalışanlarını tam zamanlı olarak ofise döndürmek için yakın zamanda harekete geçti. Yüz yüze etkileşimin işbirliğini artırması ve çalışanların evde verimli çalışamaması belirttikleri nedenler arasında. Daha karanlık bir gerekçe ise, bir üst düzey yöneticinin “Goldman, sadece ofiste kaç gün geçirmeleri gerektiğine odaklanan insanları işe almak istemiyor” ifadesinden de anlaşılacağı üzere uyumsuz profilleri temizlemek olabilir.

Bu rotayı seçen şirketler, sektörün bir sonraki Yahoo’su olabilir: Yahoo, herkesin çok iyi bildiği gibi evden çalışmayı yasaklamış, daha sonra sessizce bu karardan vazgeçince 2013’te medyayı kasıp kavurmuştu.

Ofise tam zamanlı olarak geri dönmek isteyen şirketler için en büyük zorluklardan biri işgücü piyasalarının içinde bulunduğu darboğaz. İşe alım ve çalışanları elde tutma artık inanılmaz derecede zor. Kalifiye çalışanlar iş değiştirmek isterlerse birden fazla teklif alabilirler. Üstelik birçok insan evden çalışmayı gerçekten seviyor.

5 bin Amerikalının katıldığı aylık anketimize göre, çalışanlar haftada ortalama 2,5 gün evden çalışmak istiyor. Pandemi sürecinde evden çalışma ve işe gidip gelme sürelerini azaltma isteği güçlendi ve pek çoğumuz insanlarla olan ilişkilerimizi uzaktan daha kolay yönetir hale geldik. Delta varyantının hızla yayılması, kısa vadede ofise tam zamanlı dönüş için gereken motivasyonu da azaltıyor.

Gerçeği söylemek gerekirse, Haziran ve Temmuz anketlerimiz, tam zamanlı olarak ofise dönmeleri istenirse, ABD çalışanlarının yüzde 40’ından fazlasının başka bir iş aramaya başlayacağını ya da derhal işten ayrılacağını ortaya koydu. Bu durumda Goldman Sachs’ın yeni işe alınanlar için yüzde 30’luk büyük bir maaş artışı olacağını açıklaması hiç de şaşırtıcı değil. 2021’de çalışanların tam zamanlı olarak ofise dönmesini istiyorsanız, bunun bir bedeli olması gerekiyor.

İşgücü çeşitliliğinde daha incelikli bir konu gözden kaçıyor. Anket verilerimiz, beyaz olmayan insanların ve küçük çocuklu iyi eğitim almış kadınların, haftanın bir kısmında evden çalışabilmeye özellikle önem verdiğini gösteriyor. Evden çalışma yasağı, bu çalışanların hepsinin birden işten ayrılması anlamına gelir. Bu, yetenekli kadınları ve azınlık gruplarından yöneticileri işe almak ve elde tutmak için mücadele eden birçok şirkette zaten elzem olan bu sorunu daha da kötü bir hale getirebilir.

Peki, ne yapmalı? Tavsiyemiz, liderlerin yeni işgücü piyasasının gerçekliğini tanıması ve buna uyum sağlaması. Evden çalışma modeli kalıcı: Pandemi başladığından bu yana uzaktan çalışma modelini deneyen milyonlarca şirketin yüzde 20’sinden azı, pandemi sona erdikten sonra tam zamanlı olarak ofise dönmeyi planlıyor. 2019’da, diğer şirketler de aynısını yaparken tam zamanlı bir ofisin varlığına ihtiyaç duymak kolaydı. 2021’de çalışanları tam zamanlı olarak ofise geri çağırmak, üst düzey yetenekleri hibrit çalışma düzenlemeleri sunan rakiplere kaptırma riskini doğuruyor.

Tek bir hibrit modelde, çalışanlar haftada üç gün ofise gelir (Apple’ın planında olduğu gibi Pazartesi, Salı ve Perşembe diyelim) ve iki gün evden çalışırlar. Ofis günleri toplantılar, müşteri etkinlikleri, eğitim ve sosyalleşme ile doludur. Evdeki günler ise sessiz çalışma, veri analizi, okuma ve görüntülü toplantılar içindir. Farklı tür hibrit modeller de mümkün. Yöneticiler için zor olan şey, organizasyonları için doğru hibrit modeli bulmak ve onu işler kılmak.

Bu nedenle, çalışanları haftada beş gün ofise geri çağırmadan önce iki kez düşünün. Bu karar, Harvard Business School’un vaka çalışmalarına konu olacak türden bir yönetim fiyaskosuna dönüşebilir.

https://hbrturkiye.com/blog/insanlari-tam-zamanli-olarak-ofise-donmeye-zorlamayin


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: