Posted by: bluesyemre | September 13, 2021

Meslektaşınızdan Maskesini Takmasını Nasıl İsteyebilirsiniz? #VanessaBohns

Bir müşteri maskesi çenesinin altında ofisinize giriyor.

Asansöre biniyorsunuz ve yanınızdaki kişinin maske takmadığını fark ediyorsunuz. 

İş arkadaşınız sohbet etmek için masanızın üzerine eğiliyor ve her konuştuğunda bunu yapmak için maskesini aşağı indiriyor.

Covid ile ilgili pek çok kısıtlama değişim halindeyken ve Delta varyantı ortalığı yıkıp yakıyorken şirketler başka yerlerde maske takmayı bırakan insanları ofiste maske takmaya ikna etme zorluğuyla karşı karşıya.

Bir kişi herhangi bir nedenle iş yerine maskesiz gelebilir. İnsanlar eski alışkanlıklarına geri dönmüş ve maske takmayı unutmuş olabilirler. İşletmenizin mevcut maske takma politikasının ne olduğunu bilmiyor olabilirler. Maske takma önerisini tam anlamıyla “bir öneri” olarak görebilir ve bu karar aleyhinde karar verebilir, hatta buna açıkça katılmayabilirler.

Maske takmama sebepleri ne olursa olsun, yine de etrafınıza maske takmalarını tercih edebilirsiniz. Veya kendinizi daha kapsamlı bir maske takma politikası uygulamanız gereken bir konumda bulabilirsiniz.

Sonuç olarak, birini maske takmaya teşvik etmek veya başka bir şekilde sosyal mesafesini koruması için öyle bir şey söylemelisiniz ki bu isteğiniz gücenme veya öfkeye sebep olmadan kabul edilsin. Bir sosyal psikolog olarak, 15 yıldan fazla bir süredir sosyal etki ve uyum üzerine çalışıyorum. Bu araştırmaya dayanarak talebinizi nasıl daha etkili hale getirebileceğiniz konusunda üç önerim var.

Hazırlıklı olun.

Maske takmanın ahlaki bir karar olduğu inkar edilemez. Bu, birinden bu isteğe uymasını istemeyi özellikle zorlaştırır. Bir başkasının ahlaki olarak yanlış yorumlanabilecek bir şey yaptığını belirtmek son derece rahatsız edicidir. Gerçekten de araştırmalar, birini ırkçı veya homofobik sözlerle çağırma veya cinsel tacizle karşılaşma ihtimalimizin, böyle bir durumu varsayımsal olarak ele aldığımızda hayal ettiğimizden daha az olduğunu ortaya koyuyor.

Bu, maske takmayan biriyle yüzleşmek için de geçerli olabilir. Özetle, bunu öz güvenle, hatta kabadayılıkla yaptığımızı hayal edebiliriz. Fakat, gerçekten ne düşündüğümüzü açıkça dile getirmeye ve birini davranışlarıyla yüzleştirmeye ihtiyaç duyduğumuz acil durumlarda, bunu hayal ettiğimizden çok daha garip ve dolayısıyla takip etmesi zor bulabiliriz.

Bu sebeplerden dolayı ilk önerim hazırlanmak. Sık sık konuşmaktan çekiniyoruz çünkü o anda kendimizi garip hissediyor ve doğru kelimeleri bulmakta zorlanıyoruz. Ancak, o an söyleyecek bir şey bulmak yerine ne söyleyeceğinizi önceden biliyorsanız, takip etmek çok daha kolaylaşır. Öyleyse, şimdiden gelecekte bu tür durumlarda kullanabileceğiniz birkaç kurtarıcı senaryo bulun ve bunları kafanızda, hatta daha iyisi, yüksek sesle birkaç kez çalışın.

Diğer kişinin itibarını zedelemeyecek şekilde sorun.

Bu tür taleplerin bu kadar garip olmasının nedeni, birinin ahlaki davranışını dile getirmenin, çoğumuzun dünyaya sunmaya çalıştığı iyi ve ahlaklı insan imajını tehdit etme potansiyeline sahip olması. Ayrıca, bir kişinin, özellikle toplum içinde, başka bir kişi tarafından afişe edilmesiyle temel sosyal kabul ihtiyacını tehdit edebilir. Özünde, böyle bir isteğin alt metni, “bu kişi benden hoşlanmıyor ve benim kötü biri olduğumu düşünüyor”dur. Bunu takip eden utanç ve mahcubiyet duygusu, birinin olumsuz tepki vermesine ve bir istek karşısında inat etmesine neden olabilir.

Bu nedenle, etkili bir talep bu endişelerin her ikisini de ele alarak diğer kişinin itibarını kurtarmasına izin verir. Diğer kişinin kötü biri olduğunu düşünmediğinizi ve onu toplum içinde reddetmediğinizi onaylamak istersiniz. Özünde senaryonuz “Sen de iyisin, biz de iyiyiz. Fakat, sadece bunu yapmana ihtiyacım var” mesajını iletmeli.

Bunu gerçekleştirmenin somut yolları, kişinin kendini dışlanmış hissetmemesi için bugünlerde herkesten maske takmasını istediğinizi belirtmeyi içerebilir. İtibarlarını korumalarına izin veren bir dayanak sunabilirsiniz. (“Sanırım unuttunuz, politikalarımızın değişmeye devam ettiğini biliyorum…”) Örneğin, kendinizin Covid’e maruz kalıp kalmadığınızı bilmediğinizi ve karşınızdaki kişiyi korumak istediğinizi belirten “Sen değil, benim” taktiğini kullanabilirsiniz. (“Çocuklarım kreşe gidiyor ve seni hasta etmek istemiyorum.”) Veya elinizin kolunuzun bağlı olduğunu belirten uzlaşma taktiğini kullanabilirsiniz. (“Bu protokollere uymazsam yöneticim beni öldürür…” veya “Babamın önceden var olan bir rahatsızlığı olduğu için sadece ekstra temkinli olmaya çalışıyorum.”)

Sonuçta bu öneriler diğer kişinin maske takmaması veya maskeyi doğru şekilde kullanmamasından kaynaklanan herhangi bir ahlaki yargı veya suçlamayı devre dışı bırakır. Bu, maskelerini takma veya yukarı çekme talebinize uymalarını sağlayarak kolayca itibarlarını korumalarına olanak tanır.

Açık olun.

Bu bizi asıl soruya getiriyor. Senaryonuz diğer tarafın itibarını kurtarmasına izin verse de açık ve doğrudan bir taleple dengelenmesi gerekir. Biriyle yüzleşmek çok rahatsız edici olduğundan çözümümüz genellikle ne istediğimizi açıkça ve doğrudan sormak yerine, sadece karşı tarafın ne yapmasını istediğimize dair ipucu verir. Fakat, bir Stanford profesörü olan Frank Flynn ile yaptığım araştırma lafı gevelemenin aksine, doğrudan talepte bulunmanın kişinin uyum sağlaması için çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Bir kişinin doğrudan kendisine yöneltilen maskesini takması talebini reddetmesi, kendisinden ne yapmasını istediğinizi bilmiyormuş veya anlamamış gibi yapmasından çok daha zordur.

Bu yüzden, “Bu protokollere uymazsam yöneticim beni öldürür.” şeklindeki itibar kurtaran senaryonuzu “Yani, lütfen maskenizi takabilir misiniz? ” gibi açık ve doğrudan bir istekle tamamlamak isteyeceksiniz.

Kuralların sürekli değiştiği ve konumdan konuma farklılık gösterdiği; bazı yerlerde maske takma zorunluluğu varken diğerlerinde böyle bir zorunluluğun olmadığı bu geçiş dönemi herkesin itibarını korurken belirli bir durumun beklentilerini netleştirerek (maskeli veya maskesiz) yeni bir tür maske takma kuralı uygulamamızı gerektirecek.

https://hbrturkiye.com/blog/meslektasinizdan-maskesini-takmasini-nasil-isteyebilirsiniz


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: