Posted by: bluesyemre | September 13, 2021

Motivasyonunuz Hâlâ Tatilde mi? #ArtMarkman

Tatiller, çalışma yılınızın önemli bir parçasını oluşturur. Dinlenmek, düşünmek ve yeniden enerji toplamak için zaman ayırmanın çeşitli faydaları vardır. Fakat kimi zaman tatiliniz biter ancak işe dönme motivasyonuna sahip olmazsınız. Uzaktan çalışıyorsanız rutininize geri dönmek özellikle zor olabilir çünkü siz uzaktayken sürekli çalışan diğer insanların yanında olmazsınız.

Tatil dönüşünde işinizi yapmakta zorlanıyor olmanızın birçok nedeni olabilir. Kendinizi harekete geçirecek adımlar atmadan önce, neden başlamakta sorun yaşadığınızı biraz daha anlamanız gerekir. İşte işe dönüşünüzü ağırdan almanızın üç yaygın nedeni ve bunları çözmek için yapmanız gerekenler.

Dağ Tırmanmak için Çok Yüksek Görünüyor

Tatiller sizi ofisten uzaklaştırır ve bu da işle aranızda fiziksel ve zihinsel mesafe yaratır. Daha önce de bahsettiğim gibibirçok araştırma, bir şeyden ne kadar uzaksanız onun hakkında o kadar soyut düşündüğünüzü gösteriyor.

İş söz konusu olduğunda, mesafe iki ucu keskin bir kılıçtır. Öncelikleriniz hakkında düşünmenize yardımcı olabilir (bunu bir sonraki bölümde ele alacağız), ancak aynı zamanda başarmak zorunda olduğunuz birçok şeyi aşılmaz hale getirebilir. Tamamlamanız gereken büyük bir projeniz varsa, onu nasıl tamamlayacağınızı görmekte zorlanabilirsiniz. Bir projenin yapılamayacağı duygusu felç edicidir çünkü araştırmalara göre, hem yaptığınız işin önemi hem de onu gerçekten tamamlama olasılığınız, onu tamamlama motivasyonunuzu artırır. Başka bir deyişle, belirli bir görevi tamamlayamayacağınızı düşünüyorsanız üzerinde çalışmak için enerji toplamanız pek mümkün olmaz.

Bu, soyut görevi, tamamlayabileceğiniz belirli adımlara dönüştürmeniz gerektiği anlamına gelir. Yapılacaklar listenize geri dönün ve daha büyük projenin farklı bileşenlerini ele almak için belirli zamanlar ayırın. Atmanız gereken sonraki adımları belirleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, benzer projelerde başarılı olmuş diğer kişilerden tavsiye alın. Ayrıca, yardımına ihtiyaç duyacağınız iş arkadaşlarınızla üzerlerine düşenleri yapmaları için ne zaman müsait olabilecekleri konusunda iletişime geçin. İşin farklı yönlerini tamamlamak adına son tarihler belirlemenize yardımcı olması için uygun oldukları zamanları kullanın.

Hiçbir Şey O Kadar Önemli Görünmez

Tatillerin yaptığı ikinci şey ise, günlük hayatınıza bakış açınızı değiştirmek. Görevlerle olan bağınız, onların arkasına koyduğunuz motivasyonel enerjiye bağlı. İşe gitme ve yapılması gereken bir sonraki şeyi yapma rutinine girdiğinizde takviminizdeki toplantılara katılır, yapılacaklar listenizdeki ögeleri işaretler, iş arkadaşlarınızın ve müşterilerinizin isteklerini yerine getirirsiniz, ve böylelikle iş günü muhtemelen çabucak geçer. Ardından, aile sorumlulukları, evdeki işler ve biraz dinlenmek adına evde geçirilen zaman gelir. Her gün, yaptığınız işin toplu etkisine odaklanmak veya zamanınızı harcayabileceğiniz diğer yolları düşünmek için çok zamanınız olmaz.

Tatile gittiğinizde önceliklerinizi yeniden düzenlersiniz. Muhtemelen, aileniz veya arkadaşlarınızla biraz zaman geçirir ve seyahat etmek, egzersiz yapmak veya sadece elinize iyi bir kitap alıp uzanmak gibi diğer ilgi alanlarınızla yeniden bağlantı kurarsınız.

İş yerine geri döndüğünüzde, yaptığınız görevler toplamının harcadığınız çabaya değer olduğuna kendinizi ikna etmeniz gerekebilir. Son birkaç ayda yaptığınız çalışmaları gözden geçirmek için zaman ayırın ve bunların neler olduğunu listeleyin. Büyük resimdeki başarılarınız neler? Başkalarının hayatlarını ne şekilde etkilediniz?

İşinizdeki gerçek misyon duygusu, gerçekleştirdiğiniz görevlerin daha önemli bir dizi sonuçla nasıl bağlantılı olduğunu görmenin birleşiminden gelir (çok daha büyük bir ekibin yalnızca bir parçası olsanız bile bu böyle). İşyerinde mutluluk üzerine yapılan pek çok araştırma, işinizin sizi diğer insanlara bağlayan daha geniş bir amaca hizmet ettiğini hissettiğinizde, yaptığınız işlerin sizi daha fazla tatmin ettiğini gösteriyor. Tatilden dönüş, işinizin sadece bir iş değil, aynı zamanda bir çağrı olduğuna odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Tekdüzeliğe Takılıp Kaldınız

Yaptığınız işin ardındaki misyona derinden inansanız bile, izne çıktıktan sonra işinize geri dönmekte sorun yaşayabilirsiniz. Sadece yaptığınız işlerden sıkılmış da olabilirsiniz.

Akış gibi kavramlar üzerinde çalışmak, insanların işleriyle en çok, yapabileceklerinin sınırında çalıştıklarında (bir görevin çok kolay olması ve bir görevin çok zor olması arasındaki boşluk) ve her eylemin başarılı olduğu ve doğal olarak bir sonrakine yol açtığı durumlarda meşgul olduklarını gösterir. Bu günlük sorumluluk hissine sahip değilseniz, içinde bulunduğunuz iş artık sizin için bir meydan okuma olmayabilir. Kariyerinizde ilerlemek (ister şu an birlikte çalıştığınız şirketle isterse de yeni bir şirketle) iki önemli adım gerektirir.

İlk olarak, istediğiniz zorluğu sağlayacak bir rol belirleyin. Cazip olabilecek yeni fırsatlar bulmanıza yardımcı olması için bir danışmanla çalışmak faydalı olabilir. Sonrasında, bu rollere uygun olmak için ihtiyaç duyduğunuz ek becerileri düşünün. Pandemi sırasında birçok insan, becerilerini geliştirebilecek ek eğitim ve öğretimi erteledi. Ancak, birçok kaliteli eğitim, üniversite dersleri ve diğer eğitim sağlayıcıları çevrim içi ortama taşındı. Ayrıca kariyerlerini ilerletmek isteyen insanlar için hazırlanmış çok sayıda lisans programı ve kredisiz seçenekler de bulunuyor. Yeni bilgi ve beceriler, motive olmakta zorlandığınızda yeniden harekete geçmenize yardımcı olabilir.

Amaç, enerjinizi tüketen kısa ve uzun vadeli faktörleri ele almak. Önemli bir misyona bağlı hissettiren somut adımlar atarak iş yapmak için motivasyonunuzu en üst düzeye çıkarırsınız. Edinmeniz gereken yeni nesil becerileri düşünerek bu motivasyonu uzun vadede koruyabilirsiniz.

https://hbrturkiye.com/blog/motivasyonunuz-hala-tatilde-mi


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: