Posted by: bluesyemre | September 13, 2021

Post-Covid Döneminde Şirketler Hangi Yetenekleri Tercih Ediyor? #PınarYücealp

Son yıllarda en çok konuştuğumuz konu, kendini güncellemenin önemi ve geleceğe hazırlanmak etrafındaydı. Yetenek açığından bahsediyorduk, şirketlerin tercih ettiği yetkinliklerin değiştiğini söylüyorduk. Kariyer ve iş modelleri hızla değişecek diyorduk. Bunların hepsi oldu ve bugün her şey daha da hızlı değişmeye devam ediyor. Bizler bunu konuşuyorduk, şimdi yaşıyoruz.

Aslında pandemi öncesindeki raporlar ve istatistikler de bunu doğruluyordu. Düşünün, şimdi bir de son bir buçuk yıldır yaşadığımız bambaşka bir dünya var. Pandemi bizi hızlandırdı, hepimiz farklılaşan yaşamımıza ayak uyduruyoruz. Pandemi bize geleceğin geldiğini gösterdi. Uzak gelecek bugünümüz ve yakın gelecek oldu.

Örneğin, pandemi öncesinde, IBM İş Değerleri Enstitüsü 2019 raporu, “Önümüzdeki üç yılda dünyanın en büyük 12 ekonomisinde 120 milyondan fazla kişinin yeni becerilere ihtiyaçları olacak” diyordu. Hatta aynı araştırmaya göre CEO’ların çalışanlarında aradığı özelliklerin ilk dördü sosyal ve duygusal beceriler kapsamındaydı. 2021 yılındayız ve bu rapor yayınlandıktan iki yıl sonra gerçekten de öyle olduğunu, sonuçları ile beraber çok net görüyoruz.

Sosyal beceriler dediğimizde muhakeme, gözlem, öğrendiğini hızla hayata geçirme, kritik düşünüp problem çözebilme yer alıyor. Ayrıca, empati, kendini yönetebilme ve ekip çalışması önem kazanıyor.

Peki özellikle iş yaşantısında neden bunlar öne çıktı? Bunun teknolojide beklenen dönüşümler ile ilgisi ne? Teknolojinin değişim hızı, hareket halindeyken kendimizi yenilememizi gerektiriyor. Sosyal ve duygusal becerilerin yüksek olması, kişilerin iş hayatındaki dönüşümü hızlı yapabilmesini sağlıyor. Bu da bizim artık olmazsa olmazımız.

Ancak unutmamalıyız ki, ihtiyacımız olan başka yeni beceriler de ortaya çıkacak. Gelecekte meslekler hızla farklılaşmaya devam edecek ve sosyal beceriler daha da önemli olacak. Bu konular ile ilgili yapılan araştırmalardan literatürde en kabul görmüş olanı, World Economic Forum (Dünya Ekonomik Forumu) tarafından iki senede bir hazırlanan “Future of Jobs” / “İşlerin – Mesleklerin Geleceği” raporu.

Geleceğin meslekleri raporuna göre önümüzdeki dönemde teknolojiler arasında bulut bilişim, büyük veri analizi, nesnelerin interneti (IoT), siber güvenlik ve yapay zeka daha da öne çıkacak. Neredeyse tüm üretimin ve operasyonel işlerin makinelere devredileceğini görüyoruz. Ancak korkulan olmayacak, yapay zeka işimizi elimizden almayacak çünkü bunun yanında, bazı işler var ki insanlar tarafından yapılmaya devam edilecek. Koordinasyon, yönetim, danışmanlık, karar verme, iletişim ve etkileşimin yoğun olduğu ve hatta bugün henüz ortaya çıkmamış adını bilmediğimiz mesleklerde, insana ihtiyaç var. İşte bu noktada sürekli gelişim ve kendini güncelleme devreye giriyor.

Rapora göre 2025 yılına kadar 85 milyon meslek kaybolacak. Ama bununla beraber 97 milyon yeni rolün ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor. Yani kaybolan mesleklerden daha fazla meslek ortaya çıkacak. Matematik ortada. Panik olmamak, ama hızla aksiyona geçmek ve uyumlanmak gerekiyor.

Rapora göre talebin arttığı 20 meslek var. Ve birkaçı hariç tamamının özellikle yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesi, uygulanması ve kullanılmasıyla ilgili. Örneğin son yayınlanan raporda 10. sıradaki Internet of Things Specialist (Nesnelerin İnterneti Uzmanı), iki sene önceki raporda bulunmuyordu. Aynı şekilde dikkat çekici bir değişiklik de, dijital pazarlama uzmanlığı mesleğinin 2018’de bulunduğu 20. sıradan, 4. sıraya yükselmiş olması.

Raporda dikkat çeken başka bir bulgu, “kendini yönetme” yetkinliğinin ilk defa listeye girmesi. Özellikle evden çalışmanın da etkisi ile, uzaktan birbiri ile irtibatta olan takımların üretken olabilmesi için son dönemde önemi artan bir beceri oldu.

İlk defa listeye dahil olan bir başka yetkinlik ise “teknoloji kullanımı ve teknolojiyi izleme.” Yeni teknolojileri takip etmek, bunları doğru yorumlamak, kullanmak ve faydaya çevirmek gerekiyor. Kısacası teknoloji sayesinde veriminiz artıyor.

Bu sayılanlar tüm şirketler için kritik öneme sahip olduğundan, bu becerilere sahip çalışanlara olan talep de artacak. Fakat bu durumu yanlış muhakeme etmemek gerekiyor. Herkes teknoloji okusun, bilgisayar mühendisliği okusun, yazılım ve kodlama yapsın demiyoruz. Örneğin hukuk, tıp, ya da felsefe okuyor olabilirsiniz. Ama sosyal bir meslek için bile, artık teknolojiyi kullanabilmek, teknolojik hayatı anlayıp mesleklerin nasıl evrildiğini görebilmek önemli. Mesela artık teknolojinin etkisi ile hukukta siber güvenlik ve kişisel verileri koruma kanunundan bahsediyoruz. Tıp alanında doktorlar yapay zeka ile uzaktan ameliyatlar yapıyor.  On-line tıp hizmetleri gelişiyor. Ya da felsefe ve sosyolojide toplumsal olarak teknolojinin etkilerini araştırıyoruz.

Gördüğünüz gibi, seçtiğiniz meslek ne olursa olsun kendimizi güncel tutmamız, aynı telefonunuzdaki eski sürümü yeniler gibi kendinizi sürekli yenilemeniz gerekiyor. Hangi meslekte olursak olalım, işin sırrı bu.

İşte sosyal ve duygusal beceriler tam da burada devreye giriyor. Gözlem yapmayıp, empati kurmayıp, yenilikleri öğrenme açlığında olmayanlar kendilerini yenileyemeyecekler. Hayat akarken, teknoloji gelişirken ikili değişim yapmanız gerekiyor.

Ne demek ikili değişim? ‘Dual transformation’ dan bahsediyorum. Türkçeye ikili dönüşüm olarak çevirebiliriz. Daha önce yine HBR Türkiye’de yayımlanan “Bugünü Geliştirirken Yarını Yaratmak” makalemde dikkat çektiğim nokta, bugünkü yaptığınız işi geliştirirken, bir yandan da gelecekte odaklanacağınız işi yaratmanız. Burada kendi iş kolunuzda yenilikleri hayata geçirmekten ve aynı anda yeni iş kolu yaratmaktan bahsediyorum.

Güncellenmek ve gelişim durmuyor. Teknolojik ve sosyokültürel akış o kadar hızlı ki, değişimi yaratacak, yenilikçi ve hızlı öğrenen kişilere ihtiyaç var. Önemli olan öğrenmeye açık olmak, öğrendiğini hızlı şekilde hayata geçirmek. Yani güncellemenin gelmesini beklemeden kendinizi dönüştürürseniz, iş hayatında her zaman tercih edilen olacaksınız.

https://hbrturkiye.com/blog/post-covid-doneminde-sirketler-hangi-yetenekleri-tercih-ediyor


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: