Posted by: bluesyemre | September 21, 2021

#Kitap ruha ilaçtır (İstanbul Havalimanı Kütüphanesi, 2 yıldır kitapsever yolcuların uğrak mekanı haline dönüştü)

İGA ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle İstanbul Havalimanı’nda bir ilk olarak projelendirilen kütüphane 2 yıldır kitapsever yolculara hizmet veriyor. Açıldığında 2 bin eser ile hizmete giren İstanbul Havalimanı kütüphanesinde yolcular şu anda 3 binin üzerinde eser, 60’tan fazla dergi, Nobel Ödüllü yazarların eserleri, çocuk kitapları, çeşitli yabancı dillerde yayınlar yer alıyor.

Kütüphanede yolculara sunulan yayın seçenekleri sayesinde yabancı turistler de Türkiye’nin doğal ve kültürel zenginlikleri, tatil olanakları hakkında bilgi sahibi olabilecekleri kaynak eserlere ulaşabiliyor.

İstanbul Havalimanı Kütüphanesinde Nobel ödüllü yazarların eserleri için de ayrı bir stant bulunuyor. Kitapseverler bu stantta Nobel ödüllü yazarların çok çeşitli eserlerini okuyabiliyor.

Üye olmak yeterli

Bekleme sürelerini İstanbul Havalimanı Kütüphanesi’nde geçiren yolcular burada başladıkları kitap serüvenlerini yolculukları boyunca da sürdürme olanağına sahip… Bunun için çok kısa bir sürede üyelik işlemi gerçekleştiriliyor. Kütüphane görevlisi tarafından TC kimlik numarası ve telefon numarası kaydı alınarak üyelik kaydı oluşturuluyor. Yolcu uçakla seyahati ya da tatili süresince okuduğu kitabı İstanbul Havalimanı’na ya da Türkiye’nin her tarafında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kütüphanelere teslim edebiliyor. Ayrıca okunan kitapların teslimi için İstanbul Havalimanı Gelen Yolcu Bölümü’nde kitap iade kutusu bulunuyor.

Covid-19 Önlemi

İstanbul Havalimanı Kütüphanesinde Covid-19 önlemleri çerçevesinde kitapların ultraviyole ışınları altında steril edileceği bir de aygıt bulunuyor. Aygıt içine yerleştirilen kitap bir dakika içinde ultraviyole ışınlarıyla steril hale geliyor.

Havalimanı Kütüphanesi 06:30-23:30 saatleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 6 personeli ile hizmet veriyor.

http://www.airkule.com/haber/KITAP-RUHA-ILACTIR/37844


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: