Posted by: bluesyemre | September 30, 2021

Etik Değerlerine Sadık Bir Lider Nasıl Olunur?

Eylül 2016’da Wells Fargo, çalışanların beş yıllık bir süre içinde müşteri izni olmadan 1,5 milyona kadar hesap açtığını kabul etti ve federal düzenleyiciler ve Los Angeles şehri ve ilçesi tarafından açılan bir davayı çözmek için 185 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı. Bu tür etik olmayan uygulamalar, şirketin hisse senedi fiyatlarının anında düşmesine neden oldu ve şirket önemli bir payla düşük performans göstermeye devam etti.

Wells Fargo’nun CEO’su bankacılık skandalını şirketteki işten atılan çürük elmalara (yaklaşık 5 bin) bağladı. Fakat eski çalışanlar, dolandırıcılık ve sağlıksız satış kültürü konusundaki endişeleri ile şirketin etik hattı ile temasa geçen “iyi elmalar” olmalarına rağmen işten atıldıklarını söylediler. Birkaç çalışan skandalı açığa çıkardıkları için işten atıldıklarını söyledi.

Son yılların en büyüklerinden biri olan bu büyük etik ihlali, şirketin o zamanlar kamuya açıkladığı “müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarını karşılama ve finansal olarak başarılı olmalarına yardımcı olma” misyonuyla çelişiyor. Ne yazık ki, güvenilir, hedefi yüksek CEO’lar ve şirketleri bile kısa vadeli kâr baskılarına yenik düşebilir.

Danışmanlık çalışmalarım boyunca, dürüst konuşmaların, liderlerin ve kuruluşlarının etik emellerini başarıyla gerçekleştirmelerine yardımcı olmada çok önemli bir araç olduğunu keşfettim. Etik ve yüksek amaçla liderlik etmeyi hedefleyen bir CEO iseniz, aşağıdaki stratejileri göz önünde bulundurun.

İçeriden başlayın.

Yüksek etik emelinize giden yol, yaşamdaki değerleriniz ve amacınız hakkında kişisel düşüncelerinizle başlar. Sizin için neyin önemli olduğunu ve etiğinizin temelini anlamak için kendinizle dürüst bir konuşma yapmaya zaman ayırın.

Başlangıç olarak, hayatınızda verdiğiniz önemli kararları (örneğin, iş, eş ve arkadaş seçimi) yazın ve ardından bu kararları neyin harekete geçirdiğini ve sizin hakkınızda ne söylediklerini kendinize sorun. Örneğin, muhasebe eğitimi almış yeni atanan bir bölüm yöneticisi, daha iyi tekliflere rağmen neden şirketi için çalışmayı seçtiğini düşündü ve bunun dostane, işbirlikçi ve etik bir kültür olduğunu fark etti. Daha sonra bu bilgiyi, lider olarak kim olmak istediğini tanımlamaya yardımcı olması için kullandı.

Kıdemli ekibinizi hizalayın.

Kıdemli ekip üyelerinizle bir konuşma başlatın. Yaratmak istedikleri şirket türünden beklentileri neler? Bu tür bir tartışma, lider olarak kendi savunuculuğunuzu test etmenize ve ardından ekibinizi bir fikir birliği beyanına yönlendirmenize olanak tanır. İşte bir CEO, şirketinin niyet ve hedeflerini geliştirmek için şunları yaptı:

Kıdemli ekiple yaptığım ilk toplantılardan birinde nasıl bir miras bırakmak istediğimizi konuştuk. Takımın bunun için çok fazla enerjisi vardı. Herkesin bu konuda söyleyecek bir şeyi vardı ve tüm fikirleri duvara astık. Daha sonra ne tür bir fark yaratmak istediğimize dair ortak noktalar aradık. Tüm fikirler insanlarla ilgiliydi, insanlara olumlu bir şekilde dokunmak ve onlara büyüme şansı vermekti. Bugün vizyondan değil, inşa etmeye çalıştığımız mirastan bahsediyoruz.

Yoldan çıkmak için hazır olun.

Ne yazık ki, bir noktada, hissedar beklentilerini karşılama baskısı, daha yüksek bir amaç ve değerlerle liderlik etme arzunuzun önüne geçecek. Bir araştırma, benimsediklerimizle gerçekte yaptıklarımız arasında kaçınılmaz bir uçurum olduğunu gösteriyor. Aynı şey CEO’lar ve şirketleri için de geçerli.

İşler planlandığı gibi gitmediğinde kuruluşunuzun hazırlıksız yakalanmasına izin vermeyin. Kuruluşunuzun etik emellerini kontrol etmek için rutin konuşmalar planlayın. Bir sonraki bölümde bunun nasıl yürütüleceği hakkında daha fazla bilgi vereceğim.

İhbar etmeyi beklemeyin.

Çok fazla şirkette, alt düzey çalışanlar, amaç ve değer sapmaları hakkında yönetime doğruyu söylemekten korkar. Bununla mücadele etmek için, meslektaşlarım ve ben stratejik uygunluk sürecini geliştirdik. Bu, üst düzey yöneticilerin organizasyonlarının gerçekte nasıl çalıştığına dair tüm gerçeği ortaya çıkaran konuşmaları yönetmelerine olanak tanıyan yapılandırılmış bir süreç. Ayrıca üst yönetimin, ihbar edilmemeyi umup sadece beklemekle kalmadıklarını bilerek huzura kavuşmasına yardımcı olur.

Stratejik uygunluk sürecinin eylemde nasıl göründüğünü anlamak için, üç aylık kanal doldurma (büyük miktarlarda talep edilmeyen ürünleri distribütörlere gönderme) uygulamalarının değerleri ve amaçlarıyla tutarsız olduğunu, dolayısıyla da dağıtımcı ve çalışan güvenine, sadakatine ve bağlılığına ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde performansa zarar verdiğini keşfeden bir şirkete bakalım.

Stratejik uygunluk sürecini başlatmak için, CEO ve kıdemli ekibi önce stratejilerini ve değerlerini ileten iki sayfalık bir talimat beyanı geliştirdiler. Ardından, kuruluştaki 100 kişiyle (kilit liderler ve üst seviyenin iki ila üç seviye altındaki bireysel katkıda bulunanlar) kuruluşun belirtilen strateji ve değerleriyle uyumu hakkında görüşme yapmak üzere sekiz kişilik bir ekip görevlendirildi. Sürecin bu bölümünde, kanal doldurma da dahil olmak üzere, örgütsel güçlü yanlar ve talimatlarını yerine getirmenin önündeki engeller belirlendi.

Daha sonra, ekibin bulduğu engeller hakkında dürüstçe rapor vermesini sağlayan- suçlama, savunma veya duygusal patlamalar içermeyen- temel kurallar belirledikleri yapılandırılmış bir toplantı yaptılar. Yapılandırılmış konuşma, CEO ve kıdemli ekibin sorunları gerçekten dinlemesine ve anlamasına yardımcı oldu. CEO’nun daha sonra dediği gibi, “Gerçek ikna ediciydi ve harekete geçmemiz ve ne yapmamız gerektiği konusunda bize netlik kazandırdı.” Yılın üç aylık kazançlarının Wall Street beklentilerine uymamasına ve hisse senedi fiyatının düşmesine rağmen kanal doldurma hemen askıya alındı. Ayrıca, daha sonra yasa dışı hale gelen ve aynı sektördeki bir şirketin 800 milyon dolar para cezasına çarptırıldığı bir uygulama durduruldu.

Wells Fargo’nun CEO’su ve kıdemli liderlerinin isterlerse neler öğrenmiş olabileceklerini bir düşünün. Etik olmayan uygulamaları değiştirme, çalışanlar ve diğer paydaşlar tarafından şirkete gurur ve bağlılık aşılama ve ihbar edilmeden finansal ve itibari zarardan kaçınma şansına sahip olacaklardı. Etik ve yüksek amaçlarla liderlik etmeyi arzuluyorsanız, kendinizle, ekibinizle ve kuruluşunuzla sürekli olarak bu dürüst konuşmaları yapmalısınız.

https://hbrturkiye.com/blog/etik-degerlerine-sadik-bir-lider-nasil-olunur


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: