Posted by: bluesyemre | October 4, 2021

Ekibinize ilham vermek için kendinizle ilgili daha çok şey paylaşın

Müşterim (adı Karl olsun) ekibini motive etmekte zorlanıyordu. Karl gülümserken bile biraz sert görünüyordu ve ekip toplantılarındaki sunum tarzı soğuk ve ölçülüydü. Bire bir görüşmelerde, iyi bir dinleyici ve düşünceli bir patron olarak biliniyordu ancak büyük forumlarda, karmaşık sorularla karşılaştığında, kendi bakış açısını paylaşmak için zaman ayırmak yerine hızlı çözümler sunma ya da kendi fikrinde diretme eğilimindeydi. Sonuç? Hedef kitlesi onun resmi ve özgünlükten yoksun olduğunu hissetti ve çalışanları ona ilham verme yeteneğinden dolayı düşük not verdi.

Bir zamanlar, sunumlardan benlik kavramlarını çıkarmanın ve duyguları ne pahasına olursa olsun düzenlemenin etkili bir lider olarak algılanmanın anahtarı olduğuna inanılıyordu. Fakat, insanlara sizi takip etmeleri için ilham vermek için, kişisel hikayeleri kırılganlık, mizah ve alçakgönüllülükle paylaşmanın, hedef kitlenizin sizi insan olarak görmesini ve dolayısıyla sizden ilham almasını sağladığı giderek daha açık hale geliyor.

Sebep? Kişisel hikayeler anlatmak, ilişkilerde daha fazla güveni beraberinde getirir. Araştırmaya göre, güvenin üç temel unsuru özgünlük, mantık ve empati. Gerçek benlikleri gibi davrandığına ve empati gösterdiğine inandığımız insanlara güvenme eğilimindeyiz. Kişisel hikayeleri paylaşarak gerçekliği ve insanlığı artırmak, güven inşa etmenin güçlü bir yoludur.

Neyse ki, bu şekilde daha kişisel olarak bağlantı kurmak öğretilebilir bir beceridir. Aşağıdaki dört adım, sunumlarınıza insani bir yan katmanıza ve ekibinizin ilhamını artırmanıza yardımcı olacaktır.

Başarısızlıkla ilgili en iyi üç hikayenizi geliştirin.

Başarısızlık hikayeleri ilişki kurmamıza, aksilikleri normalleştirmemize ve yakınlık kurmamıza yardımcı olur. Bir yılmazlık dersi ile sona erdiklerinde, izleyicileri devam etmeleri için harekete geçirirler. Karl, en son liderlik ekibi toplantısında, saygın bir meslektaşının önünde yaptığı kritik bir hatayı paylaşarak bir risk aldı. Bu, risk almayı normalleştirmeye yardımcı oldu ve kırılganlık hissesine birkaç özel minnettarlık notu kazandırdı. En iyi üç başarısızlık hikayenizi yazın ve önümüzdeki haftalarda bunları güvenle paylaşabileceğiniz yerleri düşünün.

Kırılganlığı gerçek zamanlı olarak dahil edin.

Araştırmalar, bizimle duygusal ahenk oluşturmak için zaman ayıran liderleri düşündüğümüzde, beynimizde pozitif duygu ve sosyal bağ artışı gözlemlendiğini kanıtlıyor. Soruları gerçek zamanlı olarak yanıtlarken, kırılganlığınızı eklemenin hızlı ve kolay yollarını bulun. İfadelerinizi “benim hissiyatım”, “bunu paylaşmak korkutucu” veya “bunu tartışmaya açmaya tereddüt ettim” gibi ifadelerle birleştirin; bunlar düşüncenizin önündeki perdeyi aralar ve hedef kitlenizle bir bağlantı sağlar.

Sizin için en önemli olanı paylaşın.

Karl şimdi aylık tüm personel toplantılarına, kendisini etkileyen ve aynı zamanda dünya, güncel olaylar veya iş ile ilgili bir şey hakkında kişisel bir hikaye ile başlıyor. Bu hikayeler her zaman olumlu değil ancak Karl hikayelerin nasıl takdir edildikleri ve insanları kendisine yakın hissettirdikleri konusunda geribildirimler alıyor. Hikayesini hazırlamak ve notlar almak için önceden birkaç dakika harcayarak yönettiği toplantılara daha fazla sıcaklık ve özgünlük katmayı başardı.

Başkalarının ilham verici hikayelerini inceleyin.

En sevdiğiniz TED konuşmalarını izleyin ve yabancıların ilham vermek için ne kadar güçlü ve ikna edici hikayeler paylaştığına dair ipuçları toplamak amacıyla podcast’leri dinleyin. Kendinizi en çok ne zaman bağlı hissediyorsunuz? Konuşmacı, özgünlük ve insani bağ duygusuna yol açan ne yaptı ve paylaştı? En sevdiğiniz teknikleri not edin ve bunları düşük riskli alıştırmalar için günlük konuşmanıza dahil edin.

Sunumlarınıza daha kişisel bir hikaye anlatımı ekleyerek mesajınızı iletmek için giderek daha büyük kitlelerle hızlı bir şekilde bağlantı kurabileceksiniz. Daha gerçek, erişilebilir ve ilham verici hale geldikçe iş sonuçları iyileşecek ve insanlar kendi hikayelerini paylaşma iznine sahip olduklarını hissedecekler. Birkaç ay boyunca yeni tekniklerini uyguladıktan sonra Karl, organizasyonun genç üyeleri tarafından daha erişilebilir görüldüğüne dair geribildirim aldı ve ekibi grubun genel vizyonuna daha bağlı hissetti. Stoacılık duvarlarını yıkmak için adımlar atan ve hedef kitlelerinin iş odaklı bir yüzeyin ardındaki insanı görmelerine izin veren liderler, daha iyi bir izleyicilik yaratacaktır.

https://hbrturkiye.com/blog/ekibinize-ilham-vermek-icin-kendinizle-ilgili-daha-cok-sey-paylasin


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: