Posted by: bluesyemre | October 7, 2021

#PandoraPapers Videoları (#DWTürkçe)

Pandora Belgeleri: ICIJ, dünya liderleri ve ünlülerin mali sırlarını ifşa  etti | Euronews

Aldığı ihaleler, teşvikler ve silinen vergi borçları ile gündemden düşmeyen Cengiz Holding’in patronu Mehmet Cengiz de “Pandora Papers” belgelerinden çıktı. Mehmet Cengiz’in, Uğur Cengiz ile birlikte danışmanlık firması Trident Trust aracılığıyla kurduğu MEFA Cengiz Limited adlı offshore şirket, Britanya Virjin Adaları’nda bulunuyor. Cengiz Holding, son yıllarda Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşen çevre katliamlarının de baş aktörlerinden biri. Haçapit’ten İkizdere’ye, Cerattepe’den Hasankeyf’e Holding’in hayata geçirdiği inşaat ve enerji projelerine karşı şimdiye dek çok sayıda eylem yapıldı. İhalesini aldığı projeler, çevreyi tahrip ettiği yönünde eleştirilen Holding, son 10 yılda 30 kez de vergi indirimi aldı. Peki Türkiye’de bu kadar avantaj sağlayan Cengiz Holding, neden vergi cennetlerine gidiyor? DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Mehmet Cengiz, MEFA Cengiz şirketinin kendisine ait olduğunu kabul etse de; vergi yükünü azaltmak için başvurduğu yöntemler konusunda bilgi vermiyor. Belgelere göre offshore şirketin evrak işleriyle ise İGA İstanbul Havalimanı’nın iki çalışanının ilgilenmesi dikkat çekici. Bu şirket üzerinden Cengiz, ‘düşük vergili’ ev de alıyor. Mehmet Cengiz ‘vergiden kaçınmak’ için offshore üzerinden ev alırken, Haçapit’teki taş ocağı projesinde kullanılan patlayıcılardan çok sayıda köylünün evi zarar gördü. Haçapit köyü sakinlerinden Şemsi Birben, “Mehmet Cengiz’i ben bir sembol olarak görüyorum. Bir kişi olarak görmüyorum. O bir ruhu, bir şeyi temsil ediyor, sadece o önde görünen birisidir. Arka planda olan ve bu pastayı bölüşen insanlar var. O da payını alıyor bundan” diyor. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) paylaştığı ve 117 ülkeden 600’den fazla gazetecinin incelediği yaklaşık 12 milyon belge, vergi cennetleri sisteminin nasıl çalıştığını hiç olmadığı kadar açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Türkiye’den sadece DW Türkçe’nin katıldığı araştırma, dünyada şimdiye kadar yapılmış en büyük ortak çalışmaya dayalı gazetecilik örneği.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) paylaştığı ve 117 ülkeden 600’den fazla gazetecinin incelediği yaklaşık 12 milyon belge, vergi cennetleri sisteminin nasıl çalıştığını hiç olmadığı kadar açık bir şekilde gözler önüne seriyor. ICIJ Direktörü Gerard Ryle, Pandora belgelerinin nasıl ortaya çıkarıldığını anlattı. Ellerinde 14 farklı firmadan 12 milyon belge olduğunu söyleyen Ryle, “Suçlular iki veya üç farklı offshore paravan şirket aracılığıyla suçunu örtebilirse, kimsenin gerçekte ne olduğunu asla öğrenemeyeceğini biliyor” dedi.

Pandora Papers’ın Türkiye ayağı sadece DW Türkçe’de! AKP hükümetinden aldığı sayısız ihale ile gündeme gelen Rönesans Holding’in, bir yandan kamunun parasıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı inşa ederken diğer yandan vergi cennetine 210 milyon dolar aktardığı ortaya çıktı. Tüm dünyada eş zamanlı olarak yayınlanan ve Deutsche Welle’nin incelediği Pandora Papers belgeleri Rönesans Holding ile ilgili çarpıcı gerçekleri ortaya çıkardı. Sadece kamuya açıklanan ihalelerin detaylarına göre son beş yılda yaklaşık 16 milyar liralık 10 ihale alan Rönesans Holding; Pandora Papers belgelerine göre vatandaşların vergileriyle ödenen kamu projelerinden elde ettiği kârların bir kısmını vergiden kaçınmak için Britanya Virjin Adaları’na aktarıyor. Belgelerde Rönesans Holding’in kurucularından Ayşe Ilıcak’ın, Alcogal firması aracılığıyla Dolmine International Ltd. ve Covar Trading Ltd. adlı iki şirket kurduğu görülüyor. Konuyla ilgili göndermiş olduğumuz sorulara Holding’den bir açıklama gelmedi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: