Posted by: bluesyemre | November 14, 2021

Yurt dışında okumak: #Danimarka

Yurt dışında okumak serimizde Michelle Melis Er eşliğinde Danimarka’nın güneyinde yer alan Odense kentindeyiz. Michelle Melis, Roskilde Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Bölümü’nde lisans öğrenimini tamamlamış ve şu an aynı bölümde master eğitimine devam ediyor.

Michelle, 18 yaşına kadar Türkiye’de yaşamış ve liseyi Alanya TED Koleji’nde tamamlamış. Annesi Danimarkalı olan Michelle, Danimarka kültürü ile büyüdüğünü ve Danca bildiğini ancak Danimarka’da okumayı ise hiç düşünmediğini paylaşıyor.

Üniversite sınavına Türkiye’de girip Özyeğin Üniversitesi’ni burslu olarak kazanan konuğumuz, babasının kendisinden habersiz Danimarka’daki okullara başvurması ile Türkiye dışında okumayı da düşünmeye başlamış. “Benim Danimarka’yı seçmemdeki sebep; o özgür ortamda, o İskandinav kültürünü biraz daha öğrenmekti” diyen Michelle, 2016 yılında Roskilde Üniversitesi’ndeki eğitimine başlamış ve İskandinav eğitim sistemini çok başarılı bulmuş.

Michelle, Danimarka’ya göç etmeden önce heyecanlı olduğunu ama maddi açıdan da korktuğunu dile getiriyor. “Maddi durumda her ne kadar kaygılansam da devletin bize okul okuduğumuz için para verdiğini öğrendim. 840 dolar veriyorlardı okumak için ve bu benim gözümde çok yüksek bir rakamdı” diyen Michelle, Danimarka’daki hayatını ve deneyimlediklerini +90 izleyicileriyle paylaştı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: