Posted by: bluesyemre | November 15, 2021

İnsan Etkileşiminin Temellerine Dönmek

Yüz yüze çalışmaya geri dönmek, duygu karmaşasıyla sonuçlanan zorlu bir süreç olabilir. Yüz yüze çalışmaya dönüş konusunda heyecanlı veya endişeli olsanız da diğer insanların etrafında olmak, muhtemelen bir süredir harcamak zorunda kalmadığınız miktarda enerji gerektirebilir. Yüz yüze etkileşim neden bu kadar yorucudur? İş arkadaşlarınızla yeniden bağlantı kurmak için nasıl enerji toplayabilirsiniz?

Bazılarımız deneyimlerimizi eski ve yeni iş arkadaşlarımızla paylaşmaya hevesliyken, diğerlerimiz son bir buçuk yılda yaşadığı zorlu deneyimler hakkında konuşmaya hazır olmayabilir. Hatta kendimizi Şubat 2020’de olduğumuzdan çok daha farklı insanlar olarak görebiliriz. Hiç olmazsa, birbirlerimizden uzaklaştık ve birbirimizle daha az uyumlu hale geldik. Sosyal kaygı ile mücadele eden bizler için bu daha da zorlayıcı olabilir. Buna bir de pandemi sürecinde işe alınan ve yalnızca sanal ortamlarda tanıştığınız yeni insanları tanımak için harcamanız gereken ekstra enerji de eklendi. Belki de gerçek hayatta kendinizi ekibinize nasıl entegre edeceğiniz konusunda endişeli olan o yeni kişi sizsiniz.

Pandeminin başlangıcı gibi, yüz yüze çalışmaya geri dönüş de bir uyum süreci gerektirecektir. Ve bazı insanlar, yüz yüze çalışmanın gerektirdiği sosyal uyarım düzeyindeki bu derece ani bir artışa hazır olmayabilir. Sonuç olarak, dikkatinizi konuşmalara veya eskiden çocuk oyuncağıymış gibi görünen görevlere vermek çok daha zorlaştıysa şaşırmayın.

Yüz yüze çalışma ilişkilerimizi yeniden başlatmak ve belki de onları pandemi öncesi olduklarından daha iyi hale getirmek için insan etkileşiminin temellerine geri dönmek faydalı olacaktır. 2021’de çıkan Missing Each Other adlı kitabımızda, en temel sosyal becerilerden birini keşfediyoruz: Uyumlama veya başka bir kişiye uyum sağlarken ve bağlanırken kendi zihin ve beden durumunuzun farkında olma yeteneği. Bu, bir etkileşimin bizde yarattığı değişikler süresince hem kendi duygularınızla hem de başkalarının duygularıyla “uyumda” ve “senkronize” olma yeteneğidir.

Bu hem iş yerinde hem de daha kişisel ilişkilerimizde oldukça faydalı bir beceridir. Kitapta bunu şu şekilde tanımlıyoruz: “Uyumlama, sadece başkalarıyla sezgiye dayalı bir ilişkiyi teşvik etme olarak görülmemeli; aksine, başkalarından gelen iletişimleri algılamamızı, bağlantı kurmamızı, mesajımızı anlaşılır kılmayı ve çatışmayı yönetmemizi sağlayan benzersiz bir güç olarak görülmelidir.”

Kendi araştırmalarımızda ve klinik tecrübelerimizde, sosyal bağlantılar kurma ve sürdürme konusunda otizm spektrumundaki ergenleri ve yetişkinleri her zaman destekliyoruz. Bu çalışmayı yaparken, bu temel sosyal uyum becerisine odaklanmanın, etkileşimlerin kalitesini artırmada oldukça faydalı olduğunu gördük. Ve bunun yalnızca spektrumdaki insanlara değil, kendimiz dahil neredeyse herkese yayar sağladığını bulduk. Uyumlamanın, her biri düzenli uygulama ile geliştirilebilecek dört bileşene ayrılabileceğini öneriyoruz.

Aşağıdaki dört adım, yüz yüze çalışmaya döndüğünüzde, heyecandan endişeye kadar değişen birçok duyguyu yönetmenize yardımcı olabilir ve başkalarının sizinle iletişim kurmaya çalıştığını anlama ihtimalini artırarak (ya da tam tersi) iletişiminizi daha etkili hale getirir. Ayrıca, özellikle garip veya zor konuşmalarda başkalarıyla uyumlu olma kapasitenizi güçlendirebilir.

Sinir sisteminizi hazırlamak için zaman ayırın.

Bir sonraki toplantınız başlamadan hemen önce durun, çenenizi aşağı doğru eğin ve başınızın aşağı doğru hafifçe sallandığını hissedin, bu size boynunuzda hafif bir uzama hissi verecektir. Omuzlarınızı aşağı doğru gevşetin. Aldığınız nefesle karnınızın genişlediğini ve nefesinizi verirken rahatladığınızı hissedin. Çevrenize konsantre olun. Bu adımlar sinir sisteminizi sakinleştirebilir ve anda kalmanızı sağlayabilir. Bu uygulama tüm dikkatinizi, ki bu dijital dikkat dağıtıcılarla dolu dünyamızda artık bir lütuf haline geldi, diğer kişiye vermenize yardımcı olacaktır.

Genellikle yüksek riskli bir toplantıya girmeden önce bizler de bu adımları izleriz. Karşımızdaki kişiyle daha iyi ilişki kurabilmemizi ve kendi endişelerimize ve gerginliğimize daha az odaklanmamızı sağlayan “huzurlu bir farkındalık” durumu geliştiririz. Tercihen bu adımları günlük olarak kendi başınıza uygulamaya çalışın. Bunu yaptığınızda, işte rutin faaliyetlerinizle ilgilenirken bile düşünmeden bu adımlardan yararlanabilirsiniz.

Karşınızdaki kişiyi ve kendinizi dinleyin.

Karşınızdaki kişinin ipuçlarına dikkat edin. En az bir veya iki dakika, size söylediklerini ve ifade ettiklerini o anda sizin için en önemli şeymiş gibi düşünmeye çalışın. Onları dinlerken, duygulardan fiziksel duyumlara kadar kendi duygu değişimlerinizin farkında olmak için ara sıra kendinizi kontrol edin. Gergin hissederseniz, önceki adıma geri dönün: Omuzlarınızı düşürün, gevşemelerine izin verin ve bilinçli bir nefes alın. Sonra dikkatinizi diğer kişiye verin.

Karşınızdaki kişiyi iyi bir şekilde dinlemek, özellikle gergin olduğunuzda veya kendi düşüncelerinize ve dikkatinizin dağılmasına odaklandığınızda şaşırtıcı derecede zorlayıcı olabilir. Bununla birlikte, bu adımları düzenli olarak uyguladığınızda, daha net olabilecek ve patronunuzun veya iş arkadaşlarınızın ne söyleyebilecekleri konusunda endişelendiğiniz veya konuşmanın sonuçlarına odaklandığınız için onları yanlış anlamak yerine, size gerçekte ne söylediklerini duyabileceksiniz.

Empati kurma pratiği yapın.

Diğer kişinin deneyiminin veya bakış açısının ne olabileceğini düşünmeye çalışın. Tüm deneyimlerimiz bir şekilde farklılık gösterir, bu yüzden farklı bakış açılarına sahip olma olasılığına karşı hoşgörülü olun. Karşınızdaki kişiyi anlamaya çalışırken, onlar hakkında yaptığınız varsayımlar, onlardan neye ihtiyacınız olduğu veya kendi tepkiselliğiniz gibi hangi engellerle karşılaşabileceğinizi düşünün.

Öte yandan, meslektaşlarınız pandemiyle ilgili sizin yaşadıklarınıza benzeyen zorlukların üstesinden sessizce gelmeye çalışıyor olabilir. Birini anlamakta güçlük çekiyorsanız, alternatif ya da ilk bakışta dışarıdan görünmeyen açıklamaları düşünün. Kendine ve başkalarına odaklanan bir şefkat düzeyi geliştirmek, çatışmaları veya anlaşmazlıkları incelikle ele almaya yardımcı olabilir.

İlgi göstermeye devam edin.

Kültürümüz bizi iddialı olmaya ve kendi gündemimizi diğerlerine dayatmaya teşvik ederken, konuşmaya karşımızdaki kişiyle zihinsel ve duygusal olarak aynı yerden başladığımızda iletişim genellikle daha etkili olur. Diğer kişinin kendi gündem maddeleriyle veya aklındakilerle başlamasına izin verebilirsiniz. Bunu açıklık ve ilgi ile yaptığınızda daha büyük bir bağlantı geliştirirsiniz ve konuşma sırası size geldiğinde karşınızdaki kişinin sizi dinleme olasılığı artar. Kendi endişelerinize, gündem maddelerinize veya dijital dikkat dağıtıcılara fazla takılmadan en az birkaç dakika onlarla etkileşimde kalmaya çalışın.

İş arkadaşlarınızla tekrar görüşmeye başladığınızda tüm bunlar size ağır gelecekse, işe aile üyelerinizle veya güvendiğiniz arkadaşlarınızla konuşurken bu adımları uygulamakla başlayın. Günlük pratikler yaparak yeni beceriler için bir “kas hafızası” geliştirebilirsiniz, böylelikle onları işte düşünmeden uygulamanızı kolaylaştırır.

Tabii ki, konuştuğunuz insanların veya toplantılardaki ortaklarınızın da bu beceriler üzerinde çalışıyor olması en idealidir. Ancak bu becerileri kullanmaya başlayan ilk siz olsanız bile, iş arkadaşlarınız onlarla yeni ilişki kurma şeklinizi muhtemelen fark edecek ve bu çabanızı takdir edeceklerdir. Sizin tarafınızdan daha fazla duyulduklarını hissetmek onlar üzerinde olumlu bir etki bırakacak ve onlara daha açık ve duyarlı olmaları için ilham verecektir.

Bu konuda mükemmel olma konusunda endişelenmeyin. Hiç kimse mükemmel değil ve hepimiz yanlış iletişimden kaynaklanan uyumsuzluk anılarına sahibiz. Ancak tanımladığımız becerilerle, kısa bir aradan sonra yeniden başlayıp etkileşim kurabileceğinizi bileceksiniz. Bu becerilerdeki küçük bir gelişme dahi, iş ilişkileriniz üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahip olabilir.

https://hbrturkiye.com/blog/insan-etkilesiminin-temellerine-donmek


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: