Posted by: bluesyemre | December 13, 2021

Keskin Color Kartpostal ve Arşiv Koleksiyonu, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nde erişime sunulacak

2020 aralık ayıydı, “Sonunda cumartesi-pazar günlerini tam sayfa yapan bir ajanda buldum” diye paylaşmıştım Keskin Color ajandasını.

Ablası Bengi ve kendisi Nasıl Olunur dinleyicisi olan Berkin Keskin ile böyle tanıştık. Sonra beni Melike Karakartal uyardı “Keskin Color kartlarını hatırlar mısın?” diye; baktım da baktım İstanbul, Türkiye’nin pek çok bölgesi fotoğraflanmıştı.
O zamandan beri Berkin Bey ile konuşuyorduk…
Ve sonunda olmuş; bütün arşiv dijitale aktarılıyor. Keskin Color Kartpostal ve Arşiv Koleksiyonu, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nde olacak.

ŞAHANE HABER

Benim gibi yakın tarihin kırıntılarını biyografilerden, fotoğraf ve gazete kupürlerinden toplamaya çalışanlar için muazzam. 1 senedir bekliyordum, biraz daha bekleyeceğiz sanırım ama arşiv değerlidir, açık arşiv cennettir.
Bu site buna sevindi:)

KESKİN KARDEŞLERİN FOTOĞRAFLARI

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi açıklamasını da paylaşayım:
“Yaklaşık 10.000 arşiv materyalinden oluşan Keskin Color Kartpostal ve Arşiv Koleksiyonu; şirketin kurucuları olan Naci Keskin ve Abdullah Keskin kardeşlerin 1950’lerde çekmiş oldukları fotoğrafları ve şirketin 1962’den 1990’ların sonuna kadar ürettiği kartpostalları ve bunlara ait diaları içeriyor.”

TÜRKİYE GÖRSEL HAFIZASINDAN İZLER

“Koleksiyon, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden kent ve yapı görünümlerine, insan manzaralarına, turistik mekânlar, arkeolojik alanlar ve tarihî eserlere ilişkin görselleri içerirken; 1950 – 1990 yılları arası Türkiye görsel hafızâsına yönelik değerli bir kaynak olacaktır.

Koleksiyona dair tasnif, envanter ve dijitalleştirme çalışmalarına 2022 yılının ilk çeyreğinde başlanması planlanmaktadır.
Bu değerli koleksiyonun gelecek nesillere aktarılabilmesi ve yepyeni araştırmalara kaynak olabilmesi adına gösterdikleri tüm emek ve özveri için başta Reşit Keskin ve Berkin Keskin olmak üzere bütün Keskin Color ailesine teşekkür ederiz.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: