Posted by: bluesyemre | December 20, 2021

2022 E-Ticaret Trendleri Sözlüğü

Ne satabilirim? Nasıl satabilirim?

Bana en çok sorulan bu iki soruyu trendlere göre cevaplayacağım.

Tarih güncellenmiş değişimden ibaret. Her kriz bir fırsat, her kırılış yeni bir yapılanma, her bitiş yeni bir başlangıç. 18 yıllık girişimcilik hayatımın iki temel dayanağını sorarsanız değişime adapte olma ve yeni fırsat yaratma diyebilirim. Ezberleri bozmak, bildiklerimizi unutmak, trendleri belirlemek artık CEO seviyesinde bir zorunluluk.

2022 yılı ve sonrasında neler konuşacağız, neler satın alıp, neler satacağız bilmek isterseniz sizin için özetlediğim 2022 E-Ticaret Sözlüğünü incelemeye başlayın:

1. Biyoçözülür Teknolojiler (Biodegradable Tech). Ekosistemi destekleyen, doğaya zarar vermeyen teknoloji aksesuarları.

2. Evden Çalışma Kültürü (WFH Culture). Yeni bir kavram olan WFH – Working From Home. Yani evden çalışma.

Bu, özelde yardımcı olacak birçok teknoloji, tasarım, dekorasyon, servis hizmetlerinde büyük bir potansiyel olacak. Evden çalışma ile şirketlerin, yeni bir kültüre geçmeleri sonucunda çalışanlarını mutlu edecek, sosyal tutacak ve verimlerini koruyacak bir yönetime ihtiyacı olacak. Bu konu özelinde oldukça büyük bir sektöre hazır olun.

3. Akıllı Testler (Smart Testing). Hayatımızın yeni gerçeği virüs testlerini yeni bir sektör olarak görebilir ve akıllı çözümler sunabilirsiniz. Taşınabilir online virüs test köşesi, araç içi test, bitkisel bazlı testler gibi.

4. Robotlu Perakendecilik (Robot Retail). Covid-19 sonrası sosyal mesafe hepimizi uzun zamandır beklenen robot çağına koşarak yaklaştırdı. Marketler, restoranlar, alışveriş merkezleri gibi birçok yerde artık robotlar servis alıp çalışmaya hazırlanırken, bu dönüşümün nasıl ek servisler sunabileceği üzerinde çalışmaya değer.

5. Orta Yaş Üstü İçin Teknolojiler (Boomer Tech). Birçok açıdan orta yaş üstü grubun teknoloji ile çabası Covid-19 döneminde oldukça zordu. Online kanallar dışında hiçbir yolu kalmayan bu grup teknolojiye adapte olmaya çalışıyor ve olmaya da devam edecek. Orta yaş üstü için yoga grupları, sevgili girişimci arkadaşım Maxeme Tuchman’nın uzaktan miniklere masal okuma app’i Covid döneminde inanılmaz büyüme gösterdi. Torunlarından uzak kalan Boomerlar Caribu sayesinde kitap okumaya devam ettiler.

6. B2B Atık Yönetimi (B2B Waste). Tüm markalar daha çevre duyarlı, doğa dostu olmaya odaklandıkça, bu sektörde birçok iş kanalı oluşacak. Atık uzmanları ve danışmanları ile tanışmaya hazır olun.

7. Yeni Nesil Bakım (Next Gen Care). Yeni nesil sıfır atık, doğa dostu, sürdürülebilir, susuz, yeniden kullanılabilen kelimeleri ile başlamayan hiçbir marka ile ilgilenmeyecek. Küçük tabletler şeklinde hazırlanmış diş macunu Bite ile tanışın.

8. Uzun Süreli Yaşam (Blue Zone Living). Daha uzun ve sağlıklı yaşam hem pazarlama hem ürün anlamında masamızın üzerinde duran bir konu olmaya devam edecek.  Blue Zone mutfağı, uzun ömür odaklı wellness ve spaları görmeye ve açmaya hazırlanın.

9. Az Yemek (Reduce Cooking): Bitki bazlı ve vegan beslenme, israfı azaltma, karbon salınımı, çiğ mutfak popüler olmaya devam edecek.

10. Arabaya Servis Yemek (Drive in Culinary). Araba içine servis edilen yemeklerde şıklık, açık hava sinemaları, ısınma çözümleri ve QSR Quick service restaurantları, aile ve dostlarınız ile sığabileceğiniz büyüklükteki lüks karavan içi yemek servisleri ile bambaşka çözümler lüks ile buluşacak.

11. Restoran Üyeliği (Restaurant Subscription). Sadece abonelikle alan restoranlar yeni bir lüks pazarlama aracı olacak. Örneğin, New York’ta yer alan Omar’s La Boite sadece üyelerine kapılarını açan bir restoran ve gece kulübü.

12. Çiftlikten Telefona (Farm to Phone). Farm to table ile başlayan bu akım bir adım öteye giderek çiftliklerden telefonlarımıza varacak kadar kısalacak. Sebzelerinizi üreten çiftçiler ile uygulamalar üzerinden sohbet etmeye sipariş vermeye hazır olun. Ve bu alandaki iş fırsatlarına odaklanın.

13. Satın Alınabilir Deneyim (Shoppable Experience). Kiralanabilir konut, lüks videolar, oteller, interaktif yemek şovları, etkileyici konutlar, sosyal medyaya hazır evler, Tik Tok evleri hem influencer’lar için yeni mekanlar oluşturacak, hem de markalara yaşanabilir alanlarda ürünlerini sergileme imkanı sunacak. Farklı oda ve dekorasyonlardan oluşan İnstagram -Tik Tok evleri görmeye ve kaldığınız otelde kullandığınız her şeyi alabilmeye hazır olur.

14. Sanal Lab (Virtual Lab). Runway, fuarlar, showroom, 360 derece görseller ile B2B sektörünün dijital dünyaya göçü pandemi ile inanılmaz hızlandı. Yıllık üyelik paketleri ile çalışan bu virtual B2B şirketleri fuar katılımlarını sağlayamayan online ve offline perakende alıcıların tek adresi oldu. Partnerlerimizden NuOrder ve değerli markamız L.I.S’in modellerini inceleyebilirsiniz.

15. Ekolojik Düğün (Eco Wedding). Sürdürülebilir düğünler ve hizmetler daha popüler olacak. Düğün mekanı, kullanılan dekor, sunulan yemek, konuk hediyeleri bir düğünü oluşturan her adım ekolojik ve doğa dostu olarak kurgulanacak. Bu kurguya uygun ürünler iyi bir fırsat alanı olabilir. 

16. İlişki Koçluğu (Dating Coach). Online ilişki koçu. Dijitalleşen dünya beraberinde sosyalleşme sorunlarını ve çözümlerini de getirecek. Azalan değerli zamanımızı birbirimizi tanıma ile geçirmek yerine analiz edilmiş kişiliklerimiz ile algoritmik olarak eşleştirileceğiz. Tüm analiz ve raporlar her işte olduğu gibi insani yorum ve koçluğa gereksinim duymamızı sağlayacak ve bu da bizlere yepyeni uzmanlıkları ve iş olanaklarını getirecek.

17. Dokunulabilir Terapi (Tangible Threaphy). Destekleyici Anti Stres Koltuk, Oto Sandalye, Anksiyete Azaltıcı Eldivenler, Stres Azaltan Ağırlıklı Bornozlar, Pozitif kalmaya devam etmeye yardımcı olan Anti-Doomscroll Limit ayarlı mobil uygulamalar, doomscrolling önleyici web siteleri, neşeli seyahat siteleri, dijital detoks merkezleri dijitalleşen hayatımızda kalabilme yollarını öğreten koca bir sektör olacak.

18. Alg Ayakkabılar (Algae Footwear). Biyolojik olarak tasarlanan doğa dostu köpük.

19. Ses Tabanlılık (Audio Only). Sesli kitaplar, aramalar, alışveriş, sosyal medya akımı hızla kendine yeni alanlar bulacak. Sesli e-ticaret ürün tanıtımlarına hazır olun.

20. Çocuk Dostu Minimalizm (Kids Friendly Minimalism). Bu yılların en göze çarpan trendlerinden biri ise Çocuk Minimalizmi olacak. Ürün paketlerinden, içeriklerine ve servis detaylarına kadar çocuklarımız bizi daha duyarlı, doğa dostu, sade bir yaşama hazırlıyor olacak.

21. Entegre Mobilya (Integrated Furnishing). Çok kullanımlı mobilyalar ile sehpamız telefonumuzu şarj etmeye devam edecek, belki halımız eve girer girmez Spotify müzik listemizi çalmaya başlayacak, masamızın altında minik tüylü dostlarımız için bir alan olacak. Mobilya ve ev trendleri denince önümüzdeki yılların trendi olacak Japandi’yi de mutlaka düşünmek lazım. İskandinav minimalliği ile Japon şıklığının harmanlandığı bu dekorasyon trendi teknolojik çok kullanımlı ürünler ile birleşecek. Mobilya, tasarım aşkı olanlar için çok keyifli bir sektör.

22. Üreticiden Tüketiciye (DTC, Direct to Consumer). B2B (Business to Business), B2C (Business to Consumer) yerini üreticiden tüketiciye ulaşan yollara çevirecek. Bu çalışma şeklimizin temelinden değişeceğinin en büyük göstergesi olacak. Hangi ülkede, hangi sektörde olursanız olun yeni çalışma düzenlerine uyum sağlamaya ve DTC’nin en temel sonucu olan globalleşmeye hazır olun. Artık Amerika’daki bir kullanıcı sizin ürününüzü Targettan almak yerine size ulaşıp almak isteyebilir. Bir güzel haberim ise bu kadar büyük değişikliklere sistem ülkesi olan gelişmiş ülkelerden daha hızlı adapte olacak bizler gibi marketler daha çok fayda sağlayacak.

Oturduğunuz yerden global bir marka olmak için adım atmaya lütfen başlayın. Çünkü geleceğimiz iç içe ve global…

https://hbrturkiye.com/blog/2022-e-ticaret-trendleri-sozlugu


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: