Posted by: bluesyemre | December 24, 2021

Yapay Zekanın Rekabet Avantajınızı Artıracağı 3 Alan

Ürünlerine, hizmetlerine, süreçlerine ve karar alma süreçlerine yapay zekayı katan şirketlerin sayısı artıyor. Yapay zekanın ne olduğu ve en etkili şekilde nerede uygulanabileceği tanımı, tekniklerin kendisi kadar hızlı bir şekilde gelişiyor. Kredileri belirlemek, yeni çalışanları seçmek ve (bazen başarısız olan) sohbet robotlarını güçlendirmek için kullanılan algoritmalar şeklinde başlayan yapay zeka, artık iklim risklerini tahmin etmekten satış potansiyellerini seçmeye kadar her şeye derinlemesine yerleştirilmiş ve kullanılmaktadır. Artık soru, bir şirketin yapay zeka kullanmasının gerekip gerekmediği değil, en büyük rekabet avantajını nerede sağladığı.

Şirketlerle yaptığımız çalışmalarda, yapay zekanın artık “olsa güzel olur” bir teknolojiden “olması gereken” bir teknolojiye geçtiği üç alan görüyoruz. Tahminleri keskinleştirmek, verimliliği artırmak ve ürünlerinin gerçek zamanlı fiyatlandırmasını veya stok kontrolünü optimize etmek için yapay zekanın sınırlarını zorlayan şirketler, yapay zekayı bu amaçlar için kullanma bilgeliği konusunda hala muhafazakarca tereddüt eden rakiplerinden daha hızlı ve daha ileriye gidiyor.

Tahminler

Yapay zeka, verilerdeki ilişkileri bulan ve mevcut trendleri daha doğru bir şekilde tahmin eden bir teknolojiydi. Son birkaç yılda yapay zeka, metin, ses, görüntü, dijital haber akışı ve sosyal medya gibi büyük miktarlarda verilerde tercihleri ve duyguları analiz ederek eğlence harcamaları ve seyahat modellerinden şirket kredi değerliliğine kadar her şeyde gelecekteki değişiklikleri tespit eden bir teknoloji haline geldi.

Yapay zeka artık gömülü özellikler arasında bağlantılar kurarak gerçekleşebilecek istenmeyen olayları tanıyabilir ve şirketlerin yıkıcı olaylara daha etkin bir şekilde hazırlanmalarına olanak tanır. Dolandırıcılık için erken yapay zeka uyarı sistemleri artık botları algılayabilir ve bu da onları bilgisayar korsanlarının, ulus devlet aktörlerinin, kötü amaçlı yazılımların ve fidye yazılımlarının gelişen taktiklerinin önüne geçmek için giderek daha gerekli hale getirir. Piyasa şokuna uyarlanabilir makine öğrenmesi algoritmaları, önde gelen bankaların yalnızca yatırımlarının performansını değil, aynı zamanda Covid-19 gibi yıkıcı etmenlerin neden olduğu potansiyel güvenlik açıklarını da tahmin etmelerine yardımcı olur.

Yapay zeka, bankaların ve daha büyük şirketlerin yatırım portföylerindeki etkiyi ve potansiyel iflasları azaltmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir banka hangi kredilerin geri ödenmeyeceğini aylar yerine haftalar içinde tahmin edebildi ve kredi sayısını yüzde 70 azaltarak toplam kredi portföyünün getirisini on milyonlarca dolar artırdı. Benzer şekilde, yapay zeka endüstrideki gerilemeler sırasında fazla envanter ve nakit akışı sıkıntısı çeken bir havacılık ve uzay parça distribütörünün, Covid-19 vurduğunda parçalarına olan talebin ne kadar düşeceğini daha doğru tahmin etmesini sağladı. Sonuç olarak şirket, işletme sermayesini yüz milyonlarca dolar azaltmayı ve zamanında teslimatlarını ikiye katlamayı başardı.

Yeterlikler

Sigorta, insan kaynakları ve yürütme gözetimi gibi alanlarda, makine öğrenmesi algoritmaları formları okur ve bunları gözden geçiren kişinin dikkatini nereye odaklaması gerektiğini, bir aramanın nasıl yönlendirileceğini veya bir ekin unutulup unutulmadığını vurgulamak için ses ve video kayıtlarını inceler. Girdinin hangi bölümlerinin daha kritik olduğunu öğrenen “dikkat” yaklaşımlarının geliştirilmesi, doğal dil işlemenin kullanımını hızlandırarak yapay zekanın görünüşte alakasız kavramları daha güvenilir bir şekilde birbirine bağlamasına ve daha hızlı çalışmasına izin verdi.

Bu ilerlemeler nedeniyle, önümüzdeki birkaç yıl içinde, örneğin bir müşteriyle olan etkileşimden bir siparişin işlenmesine kadar her adımı kapsayan, geleneksel olarak veri odaklı düşünülmeyen departmanlarda ve süreçlerde otomatikleştirilmiş süreçler ve filtreler giderek daha yaygın hale gelecektir. Adaleti ölçmek bazen acı verici bir ilk adım olsa dahi, adilliği ölçme ve önyargıyı azaltma konusundaki ilerlemeler, yapay zeka tabanlı yaklaşımların önceki insan tabanlı girişimlerimizden daha adil, şeffaf ve objektif olmasına izin veriyor.

Yeni yapay zeka odaklı yeterliklerden elde edilen kazanımların hızlı getirileri oluyor. Bir banka, müşteri hizmetlerinin karar hızını ve tutarlılığını iyileştirmek için yapay zekayı kullandıktan sonra on milyonlarca dolar tasarruf etti. Bu banka, daha az çalışanla bile müşteri bekleme süresini önemli ölçüde azaltırken, aynı dikkat seviyesini korudu ve üç kat daha fazla olası dolandırıcılık tespit etti.

Yapay zeka ayrıca, çalışanları daha yüksek vasıflı işler ve gerektiğinde becerilerin geliştirilmesi için zaman yaratarak şirketlerin daha hızlı genişlemesini sağlıyor. Yakın zamana kadar yapay zekanın, veri kümelerindeki kopyaları temizlemek gibi geleneksel veri süreçlerinde kullanılamayacak kadar hassas olduğu düşünülüyordu. Ancak şimdi yapay zeka, bu özenli görev için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir bankada, algoritmaların kopyaları belirlemede birçok kez daha etkili olduğu kanıtlandı ve bu kopyaları yıllar yerine haftalar içinde kaldırdı. Sonuç olarak, düzenleyiciler bankanın düzinelerce şube açma planını onayladı.

Gerçek Zamanlı Optimizasyon

Benzer şekilde, yapay zeka şirketlerin gerçek zamanlı olarak görevleri yerine getirmesine ve stratejileri değiştirmesine olanak tanıyor. Makine öğrenmesi algoritmaları artık anında ve otomatik olarak satış geliştirmelerini artırıyor veya diğer uçta, diğer ürün gruplarından elde edilen kârı yok edebilecek ürünlerin piyasaya sürülmesini geciktiriyor. Perakendede yapay zeka, diğer tanıtılmamış ürünlerde bile ek satışlar oluşturmak için bu tür kararları yeniden ayarlayabilir.

Bu ilerlemenin şimdi mümkün olmasının bir nedeni, veri depolama ve makine öğrenmesi modellerinin daha yerel kalmasını sağlayan dağıtık bir bilgi işlem tekniği olan “uç bilgi işlem”dir. Yapay zeka, buluta veri gönderme ihtiyacını ortadan kaldırarak, veri gizliliğini ve güvenliğini korumaya devam ederken, özellikle de birçok yargı alanı veri aktarımını azaltmaya başladığında, sınır ötesi veri akışlarıyla ilgili sorunlardan kaçınarak stratejileri anında değiştirebilir.

Gerçek zamanlı optimizasyon, şirketlerin kârlılıkları üzerinde anında ve genellikle çarpıcı bir etkiye sahiptir. Birlikte çalıştığımız bir perakendeci, tekliflerini anında optimize etmek için yapay zekayı kullandıktan sonra kar marjlarını yüzde 50 artırdı. Yapay zeka tarafından geliştirilen, marj artırıcı promosyonlar ve marjları yok eden özel anlaşmalarla temel ürünlerin satışını genişletti. Üstelik bunların hepsini yeni veriler oluşturmak ve test etmek için çok fazla hazırlık süresi harcamadan yaptı.

Düşük işlem sıklığı geleneksel testleri engellediği ve çakışan promosyonlar ve kuponlar karmaşıklığı artırdığı için bu önemliydi.

Bir sigorta şirketi, sağlık sigortası poliçelerinin fiyatlandırmasını gerçek zamanlı olarak bireysel müşterilere uyarlamak için yapay zeka kullanarak kârını on milyonlarca dolardan fazla arttırdı. Müşteriler, sigarayı bırakarak veya daha fazla egzersiz yaparak yaşam tarzlarını iyileştirdiği anda primleri düşürüldü.

***

Yapay zeka genellikle kabul edilen bir sabit maliyetten ziyade bir yatırım olarak düşünülür. Yapay zeka kullanımına geçmek veya bunu artırmak, yönetişim, şeffaflık, beceri geliştirme ve genellikle teknoloji borcuyla (daha iyi bir teknik seçmemenin maliyetiyle) mücadele için kaynaklar gerektirir. Ancak şirketler artık bu kadar yaygın ve güçlü bir teknolojiyi isteğe bağlı gibi görmeyi göze alamazlar.

Modern müşteriler internette oldukça fazla vakit geçirdiklerinden hızlı kararlar ve tepkiler gerektiriyorlar. Yapay zeka, Twitter, WhatsApp, TikTok veya bir sohbet robotu gibi birden çok kanalın dilini ve dinamiklerini anlayabilir ve giderek daha çok sevilmek için gelişip kodlarını değiştirebilir.

Yapay zeka modelinin “açıklanabilirliği”, performansı, sağlamlığı ve adaleti izlemek için daha güvenilir yollarla birlikte geliştikçe, bu daha karmaşık modeller daha da güvenilir, yöntemleri ve sonuçları daha anlaşılır hale gelecek ve dolayısıyla uygulamaları daha yaratıcı ve uygulanabilir hale gelecektir.

Bu yeterlikler sayesinde modern esnek uzaktan iş gücü, sıkıcı, tekrarlayan görevleri teknolojiye devredebilir. Bir yapay zeka sıkılmadan veya dikkati dağılmadan daha güvenilir iş yapacaktır. Yöneticiler, çalışanları daha yüksek değere sahip alanlara taşıyarak yalnızca ekiplerinden en iyi şekilde yararlanmakla kalmaz, aynı zamanda daha mutlu bir şirkete sahip olurlar. Bu faydayı, olası olumsuzlukları tespit etme, azaltma ve kârları büyük ölçüde artırma yeteneği ile birleştirirsek şirketiniz gelecek yıllarda çok daha başarılı olabilir.

https://hbrturkiye.com/blog/yapay-zekanin-rekabet-avantajinizi-artiracagi-3-alan?


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: