Posted by: bluesyemre | January 3, 2022

2021’den En İyi Yönetim Tavsiyeleri

Bir yılı daha geride bırakırken önümüzde yöneticilerin üstesinden gelmesi gereken başka bir dizi zorluk ve sorumluluk var. Hibrit çalışma ve toplu tükenmişlik gibi birçok sorunla boğuşuyoruz. Günün Yönetim Tavsiyesi bültenimizde HBR, bu büyük değişim ve belirsizlik döneminde ekiplerinizi ve kendinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olacak günlük ipuçları sunuyor. İşte 2021’den en sevdiğimiz 10 ipucu.

Ofise Dönmek İsteyen Liderleri Evden Çalışma Konusunda İkna Etmek

Şirketler ofisten çalışmaya dönmeye başladıkça, yöneticiler kendilerini evden çalışmaya devam etmek isteyen çalışanlarla herkesin tekrar ofislerine dönmesini isteyen kıdemli liderler arasında kalıyor. Bu gerilimi nasıl yönetebilirsiniz? Liderlerin endişelerini neyin tetiklediğini öğrenerek başlayın. İnsanların işi ciddiye aldığından şüpheleri mi var? Çalışanların yeterince işbirliği yapmadığından mı endişeleniyorlar? Ofise geri dönme çabalarının arkasında ne olduğunu öğrendikten sonra, bu endişeleri gidermenin yollarını bulun. Uzaktan çalışmanın sadece bireyler için değil şirket için de faydalı olduğunu gösterin. Aksi takdirde örneğin, ofisten çalışılması durumunda işten ayrılacak vasıflı çalışanları işte tutma olanağını vurgulayabilirsiniz. Uzaktan çalışmanın daha geniş bir yetenek havuzundan yararlanma olanağı sunduğunu belirtebilirsiniz. İK departmanınıza, evden çalışmanın şirketiniz için nasıl bir getiri sağladığına dair verileri olup olmadığını sorun. Ayrıca, nerede olurlarsa olsunlar ekibinizin işe bağlı olduğunu gösterin. Örneğin liderleri, nereden katıldıklarına bakılmaksızın herkesin kararlı olduğunu görebilmeleri için hem yüz yüze toplantılara hem de uzaktan çalışanları içeren görüntülü toplantılara davet edebilirsiniz. Liderler, çalışanların ofise geri dönmesi için baskı yapıyorsa ve herkes için daha iyi olabilecek bir denge olduğuna inanıyorsanız, durumunuzu geliştirmek için bu stratejileri deneyin.

Uzaktan Önemli Geri Bildirimler Vermek

Bir yönetici olarak önemli bir geri bildirim vermek en zorlu sorumluluklarınızdan biridir. Uzaktan çalışıyorsanız bu daha da zordur. Evden çalışma dünyasında geri bildirim verme yaklaşımınızı nasıl güncelleyebilirsiniz? İşte akılda tutulması gereken bazı önemli adımlar:

 • Sorular sorarak başlayın. Çalışanınızın performansını nasıl algıladığını anladıktan sonra kendi düşüncenizi ifade edin.
 • Eleştiri yapmadan önce özel bir takdir gösterin. Çalışanlarınız, onlara değer verdiğinize inanırlarsa, geri bildiriminize daha açık olacaklardır.
 • Olumlu niyetlerinizi belirtin. “Bu konuda yanındayım” gibi basit bir söz bile çok etkili olabilir.
 • Netleştirin ve karşılaştırma yapın. Örneğin: “X diyorum, Y demiyorum.”
 • Çalışanınızdan konuşmanızdan çıkardığı önemli noktaları belirtmesini isteyin.

Pandemi nedeniyle hepimiz yoğun stres altındayız. Geri bildiriminizi netlik ve hassasiyetle iletmeye özen göstermek, insanların uzak bir ortamda bile mesajınızın gerçekliğine odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Nezaketle Hatırlatma Sanatı

Birine bir e-posta göndererek toplantı yapmak, bilgi almak, girdi almak veya biriyle tanıştırılmak isteyip yanıt alamadığımız durumlar hepimizin başına gelmiştir. Bu sinir bozucu olsa da hemen yok sayıldığınız fikrine kapılmamalısınız. Bu günlerde hepimiz oldukça zorlanıyoruz. Bu yüzden insanlara nazik bir hatırlatmayla nasıl ulaşacağınızı aşağıda açıklıyoruz. İlgi çekici bir konu satırı ile başlayın. “Hatırlatma” gibi belirsiz genel ifadelerden kaçının. Bu ifadeler alıcının yanıt vermede yavaş olması nedeniyle kendisini kötü hissetmesine neden olabilir ve yanıtı daha da geciktirebilir. Bunun yerine, örneğin “X projesinde bir sonraki adımlar” veya “İş başvurusuyla ilgili soru” gibi daha spesifik ifadeler kullanın. Ayrıca, tarzınıza dikkat edin. Araştırmalar, hafif ila orta derecede olumlu e-postaların, tarafsız iletilere göre yüzde 10 ila yüzde 15 daha yüksek yanıt oranı olduğunu gösteriyor. Bu yüzden arkadaş canlısı ve kibar olmayı hedefleyin. Son olarak, ne isteğiniz konusunda kısa ve net olarak muhatabınıza kolay bir çıkış yolu sunun. Bu onlara itibarlarını kurtarma ve ilişkiyi koruma fırsatı verecektir. Tüm bunları yapmanıza rağmen hala bir yanıt alamazsanız, tekrar hatırlatma yapma konusunda iyi düşünün. Kayıplarınızı azaltıp yolunuza devam etmeniz gerekiyor olabilir.

Güne Bu Basit Egzersizle Başlayın

Pandeminin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmişken, motivasyonu ve yaratıcılığı besleyen olumlu bakış açısını toparlamak zor olabilir. Bu pozitifliği kaybettiğimizde, tükenmişlik ve yorgunlukla karşılaşıyoruz. Gününüze nasıl biraz iyimserlik getirebilirsiniz? Aşağıda sunduğumuz iki dakikalık egzersiz bu konuda yardımcı olabilir. Her sabah, bilgisayarınızı açmadan veya işe başlamadan önce aşağıdaki üç cümleyi (kağıt üzerinde, yüksek sesle veya kafanızda) tamamlayın:

Bugün _____’ya odaklanacağım.

Bugün, _____ için minnettarım.

Bugün, _____’ya aldırmayacağım.

Cevaplarınızda spesifik olduğunuzdan emin olun. Her gün anneniz için minnettar olduğunuzu yazmanın bir faydası olmaz. Sonuçta, her gün yalnızca ortalama bin dakika uyanık kalıyoruz. Beynimizi pozitifliğe hazırlamak için sadece iki dakikaya yatırım yapabilirsek, diğer 998 dakikanın kalitesini artırmış olacağız.

Verimliliğinizi Artıracak 4 Strateji

Günün 24 saati yeterli değilmiş gibi gelebilir. Dünyadaki hiçbir üretkenlik tavsiyesi bir günün 24 saat olduğu gerçeğini değiştirmeyecek. İşte sınırlı zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak kanıtlanmış dört strateji. İlk olarak, toplantılarınızı gruplayın. Her saat başı kesintiye uğrayacağınızı bildiğinizde akışa girmek zordur. Belirli toplantılarınızı iptal ederek, derin odaklı görevler üzerinde çalışmak için rahatsız edilmediğiniz zamanlar yaratmış olacaksınız. İkinci olarak, bilgisayarınızın faresini veya dokunmatik faresini daha az kullanmak adına bazı klavye kısayollarını öğrenmek için elinizden geleni yapın. Bu küçük bir şey gibi görünebilir, ancak zamanla büyük bir fark yaratır. Üçüncüsü, kendinize zarar veren alışkanlıklarınızı değiştirmek ortamınızı düzenleyin. Gün boyunca telefonunuz dikkatinizi dağıttığı için zaman kaybediyorsanız, telefonunuzu başka bir odada bırakın. E-postalar iş akışınızı rayından çıkarıyorsa, bildirimleri kapatın. Son olarak, çalışmanızı yüksek sesle okuyun. İşiniz ne olursa olsun, günde en az bir e-posta yazıyorsunuzdur. Yazdıklarınızı dinlemek, yazma sürecinizi hızlandıracak ve netleştirecektir.

Kendinizi Eleştirme Döngüsünü Kırın

Kendinize karşı sert olursanız, daha iyi performans göstereceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kendinize yüklenmek ruh halinizi, odaklanmanızı ve üretkenliğinizi mahvedebilir. Aşağıdaki stratejilerle kendi performansınızı değerlendirmek için daha dengeli bir yaklaşım benimsemeye çalışın.

 • Genelleme yapmaktan kaçının. Tek bir olumsuz olaya odaklanma isteğine karşı koyun ve bunun yerine performansınızın geneli hakkında düşünün. Bir çan eğrisi düşünün: Bazı günler performansınız ortalamanın altında olacaktır ve bu normaldir.
 • Neyin “doğru” gidebileceğini düşünün. Olumsuza odaklanmaktan kaçınmak için, olumlu olasılıkları düşünün. Örneğin: Bu fikir aptalca olmayabilir ve projeyi ilerletecek bir atılım olabilir. Bu teklif ekip olarak çalışma şeklimizde devrim yaratabilir. Kıdemli liderler sunumumu sevebilir.
 • Olumsuz duygularınızı yaşamak için belirli bir zaman aralığı belirleyin. Genellikle utanç gibi duyguların dağılması için 30-50 dakika yeterlidir. Bir alarm kurun ve duygularınızı tam olarak deneyimlemenize ve işlemenize izin verin. Alarm çaldığında, bu duyguları nasıl geride bırakacağınız konusunda bilinçli bir seçim yapın ve yolunuza devam edin.

Yüksek Performanslı Bir Ekip mi İstiyorsunuz? Sosyal İlişkilere Önem Verin

Her lider, nasıl yüksek performanslı bir ekip yaratabileceğini bulmak ister. Genellikle eksik olan bir parça, sosyal ilişkilerin önemidir. Ekibinizi güçlendirmeye çalışıyorsanız, daha güçlü sosyal ilişkileri teşvik etmenin araştırma destekli yolları burada.

 • İş dışı konularda bağ kurmak için zaman ayırın. En iyi ekipler, her zaman çalıştıkları için daha etkili değildir. Aslında, örneğin spor, kitap ve aile gibi işle ilgili olmayan konuları tartışmak, ortak ilgi alanlarını ortaya çıkarır ve insanların samimi şekilde bağlantı kurmasına olanak verir. Bu da daha yakın arkadaşlıklar ve daha iyi ekip çalışması sağlar.
 • Takdir etmenin norm olduğu bir kültür yaratın. Takdir görmek genellikle parasal teşviklerden daha güçlü bir motivasyon kaynağıdır. İyi işlerin takdiri sadece yukarıdan aşağıya doğru olmamalıdır. İş arkadaşlarının birbirlerini takdir etmelerini de bir norm haline getirin.
 • Samimiyeti teşvik edin. Çalışanların hem olumlu hem de olumsuz duygularını samimi bir şekilde ifade ederken kendilerini rahat hissettikleri ve takım arkadaşlarıyla iltifat edip şakalaştıkları bir ortam yaratmak önemlidir.

Yeni Bir Uzaktan Çalışanı Doğru Şekilde İşe Hazırlayın

Yeni bir çalışanı işe aldığınızda, amaç onların kendilerini evlerinde hissetmelerine ve önlerindeki iş için heyecanlı olmalarına yardımcı olmaktır. Ancak sizinle ve ekibin geri kalanıyla etkileşimleri yalnızca sanal olduğunda bunu nasıl yaparsınız? İşte bazı ipuçları.

 • Hızlıca işe başlamaları için hazırlık yapın. Yeni çalışanlarınızın teknik ekipmanlarının başlangıç ​​tarihinden önce kurulmasını sağlayın. İlk günden itibaren kimlere soru sorabileceğini bilmesini sağlayın. Yeni çalışanlarınıza, akıllarına gelebilecek pek çok spontane soruyla başvurabilecekleri özel bir yardımcı arkadaş atayın.
 • Kuruluş genelinde güçlü ilişkileri kolaylaştırın. Ofiste ilişkiler kendiliğinden organik şekilde gelişir. Uzaktan çalışmada bu mümkün olmayacağından işe alınan bir kişi ile diğer kişiler arasında hem formel hem gayriresmi etkileşimler ayarlamaya gayret edin. Yeni işe alınan kişiyi departmanlardaki iş arkadaşlarınızla tanıştırın.
 • İş kültürünü ve işlerin nasıl yürüdüğünü açıklayın. Şirketinizin formalite düzeyi, kıyafet kuralları, video konferanslardaki sanal görgü kuralları, iletişim normları ve çalışma saatleri gibi yazılı olmayan kuralları açıkça belirtin. Yeni çalışanınız, bu konularda tahmin yürütmesi gerekmezse çok daha az stres yaşayacaktır.

Yanıtlarla Değil Sorularla Liderlik Edin

Büyük olasılıkla, çoğu lider doğru soruları sormak yerine tüm cevaplara sahip olmaya fazlasıyla odaklanmış durumda. Bunu düzeltme zamanı gelmiş olabilir. Düşündüğünüzün aksine, açıkça eksikliğinizi ifade etmek ve yardım, açıklama veya girdi istemek, zayıflık değil, güç ve güven işareti olabilir. Doğru sorular, karşınızdaki kişiye güvendiğinizi gösterir ve karşılığında insanlara size güvenmeleri için ilham verebilir. Örneğin, tespit ettiğiniz yeni bir fırsatı ekibinize anlatmak yerine, onlara “Geçmişte sunduğumuzdan çok daha fazla değer yaratabilecek, oyunun kurallarını değiştiren bir fırsat görüyor musunuz?” diye sorun. Bunun gibi büyük, basit bir soru, kuruluş genelinde işbirliği ve yaratıcılığın gelişmesini sağlayabilir. Tutarlı şekilde önce soru sormaya odaklı bir anlayış sergilerseniz, ekibinizin yenilik yapmasını ve zorluklara etkili bir şekilde yanıt vermesini sağlayacak genel bir merak ve öğrenme kültürü oluşturmaya yardımcı olursunuz. Ekibinize büyük resimle ilgili, açık uçlu bir soru sorun. Bunun yeni ve heyecan verici fikirlere yol açıp açmadığını görün.

Belirsizlik Zamanlarında Liderlik Edin

Belirsizlik kaçınılmazdır. Bir yönetici olarak, ekibinize belirsiz zamanlarda liderlik etmeye hazır olmanız gerekir. Ancak bunu yapmak için doğru zihniyete sahip olmanız gerekir. İşte bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olacak altı ipucu:

 • Bilmemenin yarattığı rahatsızlığı kucaklayın. Her şeyi bilen bir zihniyetten her şeyi öğrenen bir zihniyete geçin. Tüm sorunlar hakkında yanıtınız olmayabilir.
 • “Komplike” ve “karmaşık” sorunları ayırt edin. Bu iki türden sorunlar farklı çözümler gerektirirler.
 • Mükemmeliyetçiliği bırakın. Bunun yerine, ilerlemeyi hedefleyin. Hatalar olabilir. Yol boyunca gerektikçe hataları düzeltebileceğinizi görün.
 • Aşırı basitleştirme ve hızlı sonuçlara varma dürtüsüne direnin. Hem durumun karmaşıklığını hem de kendi önyargılarınızı anlamak için disiplinli bir yaklaşım benimseyin.
 • Yalnız yürümeyin. Farklı deneyim ve bakış açılarına sahip (iş) arkadaşlarınıza danışın.
 • Büyük resmi görün. Elinizdeki konulara geniş, sistemik bir bakış açısı getirmek, aksi takdirde görünmeyecek ve incelenmemiş varsayımları ortaya çıkarabilir.

https://hbrturkiye.com/blog/2021-den-en-iyi-yonetim-tavsiyeleri


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: