Posted by: bluesyemre | January 7, 2022

Elektriğe zam: Ayda 150 kilovatsaatin altında elektrik tüketmek mümkün mü? (#BBCNewsTürkçe)

Bir elektrik zammının anatomisi: 150 kilovatsaatin altında yaşamak mümkün mü? 2022’nin ilk sabahı açıklanan zamlar arasında en çok dikkat çeken, %50 ile %125 arasında kademeli olarak değişen elektrik zammı oldu.

Aylık 150 kilovatsaatlik tüketim kritik sınır olarak belirlendi. Bunun altındaki ve üstündeki harcamalar farklı fiyatlandırılacak. Zamma sadece %50 oranında maruz kalmak için ayda 150 kilovatsaatten az tüketmek gerekiyor. Tüketim bu sınırın üstüne çıktıkça, hissedilen zam seviyesi de artacak.

Peki ayda 150 kilovatsaatin altında kalmak mümkün mü? Bu, Türkiye’de evlerde tüketilen aylık ortalama elektrikle uyumlu bir sınır mı? Bu hedefi tutturmak için evdeki elektrik tüketimimizi nasıl düzenleyebiliriz? Tüketicilere sunulan tek veya üç zamanlı tarifeler ile tasarruf sağlayabilir miyiz? Cambridge Üniversitesi’nen Dr. Sinan Küfeoğlu, BBC Türkçe için değerlendirdi.


Responses

  1. Ötanazi isimli bir yazım var, kimse 150 kilovatsaatin altında tüketemez eğer tek yaşamıyorsa, üst sınır 250 olmalıdır. Bu aralar her konulan kanun, bu halka ceza gibi.

    Like


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: