Posted by: bluesyemre | January 18, 2022

İngilizce akademik bir metin yazarken yararlanılabilecek az bilinen ama etkili 5 araç

ProWritingAid: https://prowritingaid.com/Free Grammar hatalarını düzeltme özelliğine ek olarak, sıklıkla tekrarladığımız kelimeleri gösteren ve ‘thesaurus’ özelliği sayesinde alternatif kelimeler öneren harika bir site.

Ginger: https://gingersoftware.com/grammarcheck Herhangi bir dergi için makale hazırladığımızda lehçe kullanımı (UK/US) konusunda net bir tutum sergilemek önemli bir ayrıntı; genelde İngiliz ya da Amerikan İngilizcesinden birini seçip bu tutumu makale boyunca devam ettirmemiz bekleniyor. Ginger uzantısını Chrome’a ekleyerek bu konuda yardım alabiliriz. Ek olarak, grammar ve spelling hatalarını da gösteren bu site, paraphrase etme konusunda da seçenekler sunuyor.

Cliché Finder: https://clichefinder.net Metninizi siteye yapıştırdıktan sonra ‘Find clichés’ butonuna tıkladığınızda, adının hakkını veren bu site gerçek anlamda ‘klişe’ ifadeleri bulacaktır. Ayrıca, Ginger uzantısı ile uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Word Counter: https://wordcounter.net Kelime çeşitliliği, akademik yazmanın önemli unsurlarından biri ancak bazen aynı kelimeyi çok defa kullanırız ve bunu fark etmeyiz. Tam da bu noktada yararlanabileceğimiz güzel bir site. Spelling ve grammar hataları için Grammarly Pro versiyonuna yönlendirecektir. Grammarly free versiyonunun ayrıca kullanılmasını tavsiye ederim.

SlickWrite: https://slickwrite.com/#!home Sitede yer alan ‘start writing’ seçeneğine tıkladıktan sonra metni incelemek için kopyala-yapıştır yapabilir ya da dosya formatında yükleyebiliriz. Hatalarımızı ve kompleks yapıları inceleyebilir, kelime kullanımını kontrol edebiliriz. Ek olarak, kullanmak istediğimiz bir kelimenin çağrıştırdığı kelimelere (word associations) bakabiliriz.

skell.sketchengine.co.uk . Bir kelimenin bağlam içerisinde nasıl kullandılığını ve sketchlerini (kelime ile kullanılan fiil, sıfat, zarf, edat vs) görebilirsiniz. Bu şekilde kullandığınız ifadenin ‘doğal’ olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: