Posted by: bluesyemre | January 20, 2022

İçki zamları: Sosyal fayda için mi? Yaşam tarzına müdahale mi? (#DWTürkçe)

Türkiye’de sigara ve içkiden alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (#ÖTV) yüzde 47,4 artırılması ile #içki fiyatlarına yüzde 43 zam geldi. Böylelikle en ucuz 70 cl rakının önerilen satış fiyatı 255 TL’ye, 50 cl biranın fiyatı ise 22 TL’ye yükseldi.

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl’ün aktardıklarına göre 2010’da bir litre rakıda 51.48 lira olan ÖTV tutarı, 3 Ocak 2022 tarihinde 481,98 liraya çıktı. Böylece son 12 yılda vergi artış oranı yüzde 836,3 oldu.

Her ne kadar alkollü içeceklerdeki ÖTV ile sağlığa zararlı ürünler üzerinde caydırıcılık etkisi yaratmak ve sosyal fayda sağlamak amaçlansa da Türkiye’deki yüksek oranlara ulaşan vergiler “aşırılık” olarak görülüyor. Vergilerin vatandaşları kaçak/sahte içkiye ve tehlikeli maddelere yönlendirdiği yönünde görüşler de var. Üstelik, alkollü içeceklere getirilen diğer kısıtlamalar ile birlikte bu uygulamaların özel hayata müdahale haline geldiği de düşünülüyor.

DW Türkçe, içki fiyatlarına gelen yeni zamları, vergi oranlarını ve alkollü içeceklere yönelik uygulamaları, İstanbul’un eğlence merkezleri Beyoğlu ve Kadıköy’deki işletmeciler, Türkiye Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş, Vergi Uzmanı Ozan Bingöl ve Devletin Alkol Politikalarını İzleme Platformu Sözcüsü İsrafil Özkan ile konuştu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: