Posted by: bluesyemre | February 3, 2022

Toplantı Çılgınlığını Nasıl Durdurabilirsiniz?

“Birkaç küçük şeyi doğru yapmak istiyorsanız, bunları kendiniz yapın. Harika şeyler yapmak ve büyük bir etki yaratmak istiyorsanız, yetkilendirmeyi öğrenin” — John C. Maxwell

Eisenhower Matrisi’nden haberdar değilseniz, hakkında temel bir anlayış oluşturmak da toplantı çılgınlığına son vermenize yardımcı olacaktır. Bu temelden yola çıkarak uygulanabilecek birkaç öneri ise şöyle; 

📍Önemli Görevler İçin Ön Bloke Süresi 
Sizi, şirketinizi ve ekibinizi bir üst seviyeye taşıyacak yüksek kaldıraçlı faaliyetler için zamanı önceden bloke ederseniz, önemli faaliyetlerinizi acil olan toplantılar için ertelemek zorunda kalmazsınız. Bu ayrım, aynı zamanda dikkatinizi vermeniz gereken işlere bilinçli olarak öncelik vermenizi sağlayacağından, toplantılarda harcadığınız zamanı azaltır.

📍Mutlaka Olması Gereken Tüm Toplantıları Planlayın
Tüm toplantılar gerçekten zaman kaybı değildir. Yönetici veya lider iseniz, birebir görüşmeler, paydaş güncellemeleri, personel toplantıları gibi toplantılar aslında oldukça değerlidir. Bunları önceden planlayarak, siz ve ekibiniz için önemli olan toplantılara öncelik verirsiniz. 

📍Yetkilendirin ve Güçlendirin
Ekibinizden hiç kimsenin bir toplantıda yerinizi alamayacağını düşünüyorsanız, bu ekibinizi güçlendirmediğinizin ve etkinleştirmediğinizin güçlü bir işaretidir. Çalışanları güçlendirmek, yalnızca zamanınızın önemli bölümünü boşaltmakla kalmaz, aynı zamanda yöneticileri tarafından güvenilen mutlu çalışanların olduğu sağlıklı bir çalışma ortamına da zemin hazırlar.

📍Hayır Demeyi Öğrenin
Hiçbir anlam ifade etmeyen toplantılara hayır demeyi öğrenin. Şirketinizin misyon ve hedefleriyle örtüşmeyen, size ve ekibinize değer katmayan toplantılardan mutlaka kurtulmanız gerekir. 

Toplantı Yoğunluğunu İyi Yönetmek İçin Ek Stratejiler

🎯 Toplantıların Sıklığını ve Süresini Optimize Edin
Her hafta ekibinizin her üyesiyle gerçekten bire bir görüşmeye ihtiyacınız var mı? Tüm haftalık, iki haftalık ve aylık toplantılarınıza bakın. Hangi haftalık toplantıların iki haftalık toplantılara dönüştürülebileceğini veya hangi iki haftalık toplantıların aylık toplantılara dönüştürülebileceğini düşünün.

Parkinson Yasasına göre; iş, tamamlanması için ayrılan süreyi dolduracak şekilde genişler. 

🎯 Toplantıları İstifleyin ve Birleştirin
Aralarındaki bağlılığın doğası gereği bazı toplantılar birleştirilmeye değer olabilir. Bu konuda bir başka yararlı strateji, benzer toplantıları arka arkaya istiflemektir. Toplantılarda harcanan toplam zamanı azaltmayabilirler, ancak bağlam değiştirmede boşa harcanan zamanı azaltırlar.

🎯 Belli Aralıklarla Gözden Geçirin
Geri bildirim döngüsünü kullanarak kendi kendini yansıtma, zamanla daha iyi olmak için güçlü bir uygulamadır. Geçmişinizden öğrenin ve bu öğrendiklerinizi geleceğinize dahil edin. 
Kendini yansıtma ve geçmişinizden öğrenmek, kendiniz ve çevrenizdeki insanlar için daha iyi bir gelecek tasarlamaya yardımcı güçlü bir tekniktir.

https://www.linkedin.com/posts/tomorrowetc_toplant%C4%B1-%C3%A7%C4%B1lg%C4%B1nl%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1-nas%C4%B1l-durdurabilirsiniz-activity-6894953440859283456-lHVg


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: