Posted by: bluesyemre | February 9, 2022

ODTÜ Bellek (ODTÜ Kütüphanesi Dijital Koleksiyonu)

ODTÜ Bellek projesi ODTÜ kurumsal hafızasını, dijital ortamda bir araya getirmek amacıyla ODTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı (KDDB) ve ODTÜ Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi (GİSAM) işbirliği ile 2018 yılında başlatıldı. Bu çalışma ile kuruluşundan günümüze ODTÜ’nün gelişimine tanıklık eden, başta GİSAM olmak üzere Üniversite’nin diğer alanlarında bulunan veya kişisel çabalarla korunup, farklı platformlarda tutulan, görsel ve işitsel kaynakları bir araya getirmek amaçlandı.

Bu amaçla öncelikle GİSAM arşivinde bulunan dijitalleştirilmiş kayıtlar Medya Arşiv Sistemine aktarıldı, ardından görsel arşiv bulundurabilecek ODTÜ birimleri, kurum ve kişiler ile iletişim kuruldu. Halkla İlişkiler Birimi, ODTÜ Arkeoloji Müzesi ve Mimarlık Fakültesi Arşivine ulaşıldı. Dr. Aydın Tiryaki, Doğan Fotoğrafçılık ve Abdurrahman Eke  kendi çabalarıyla oluşturdukları koleksiyonları bağışladılar. Bunların yanı sıra TRT, Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı arşivlerinin talebimize olumlu yanıt verip ODTÜ ile ilgili görsel işitsel kaynaklarını paylaşmaları, ODTÜ Bellek’i kapsam ve içerik bakımından zenginleştirmiştir, bu kıymetli katkılar için teşekkür ederiz.

ODTÜ Bellek projesi, GİSAM Ekibinin katkıları ile Kütüphane, Açık Erişim ve Kurumsal Arşiv Birimi tarafından yürütülmektedir.

https://bellek.metu.edu.tr/tr


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: