Posted by: bluesyemre | February 27, 2022

Tüm zamanların en çok satan kitapları. Birini hiçbir zaman okuyamayacağız! #BarışÖzcan

Dünyanın en çok satan kitapları hangileridir hiç merak ettiniz mi? Ben ettim ve araştırdım. Birden fazla listeyle karşılaştım. Bu listelerdeki kitapları analiz ettiğimde çok ilginç iki şey fark ettim. Bir: İnsanlar hikayeleri gerçekten çok seviyor. İki: En çok satan kitaplardan birini muhtemelen hiçbir zaman okumayacağız!
Videodaki liste: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of…
“Bestseller” kelimesi bize “çok satanlar” olarak geçmiş. Kitapçılara daha girer girmez baş köşede çok satanlar raflarıyla karşılaşıyoruz. İnternet kitapçılarının ana sayfasını bu kitaplar süslüyor. Ancak bu modayı başlatan bir gazete. Tahmin eden var mı? New York Times diye düşünmüştüm ben de ama “The Kansas Times & Star” adında başka bir gazete çıktı karşıma. Dünyanın en ünlü kitap listesi olan “The New York Times Çok Satanlar Listesi” 12 Ekim 1931’de ilk kitapları listelemeden 42 yıl önce Kansas’daki bir yerel gazete başlatmış bu geleneği. O zamandan beri de hala tartışılıyor bu listedeki kitapları belirleme yöntemleri.
Tüm zamanların en çok satan değil belki ama en çok basılan kitapları dini kitaplar. Zaten matbaa 1450’li yıllarda icat edildikten sonra ilk basılan kitap Gutenberg İncili olmuş. Bu icadın ardından ilk 50 yılda Avrupalı matbaacılar çoğunluğu İncil olmak üzere 15 milyon civarında kitap basmış. Matbaanın icadından bugüne kadar toplam 5 milyar civarında İncil basıldığı tahmin ediliyor. İkinci sırada 800 milyon baskı adediyle Kuran yer alıyor. Kutsal kitaplar satılmaktan çok ücretsiz olarak dağıtıldığı için genellikle çok satanlar listelerine alınmıyor.
Bu noktada benim ilgimi çeken şey şu oldu: en çok basılan bu iki kitabın baskı toplamı bile şu anda 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunun altında kalıyor. Yani tüm insanlara dağıtılabilmiş bir kitap yok. Konuya bir de tarihsel perspektiften bakabiliriz. Bugüne kadar dünyaya gelmiş tüm insanların 117 milyar civarında olduğu tahmin ediliyor. Farklı dönemlerdeki doğum ve ölüm oranlarını da düşünerek WolframAlpha’da bir hesap yaparsak Milattan sonra günümüze kadar yaşayıp ölmüş tüm kişilerin 60 milyar civarında olduğunu buluyoruz. O zamandan bu zamana en çok dağıtılan kitap bile 12 kişiden sadece bir kişiye ulaşmayı başarabilmiş.
Gelelim en çok satanlara… Unutmayın şimdi sayacağım kitapları insanlar ücretini ödeyerek satın alıp okumayı tercih etmiş. Oldukça güçlü bir gösterge bu. İlk 20’deki kitapların hepsi de 50 milyonun üstünde satmış. Tarihi roman Ben-Hur 20. sırada. The Bridges of Madison County nispeten yeni bir roman olmasına rağmen 60 milyon kopya satmış. İlk 20’de olmalarına rağmen bu iki kitabın Türkçe’ye çevrilip çevrilmediğini bulamadım. Eğer bilginiz varsa yorum olarak paylaşırsanız sevinirim. 18. Sırada “Çavdar Tarlasında Çocuklar” romanını görüyoruz. “Ahlâk dışı” ve “açık saçık” bulunduğu için ABD’nin pek çok tutucu bölgesinde uzun süre yasaklı kalmasına rağmen bugüne kadar 65 milyon kez satın alınmış. 17. Sırada 6 yıl önce bu kanala konuk ettiğim 188 sayfalık ince bir roman olan “Simyacı” var. 16. Sıradan itibaren listeyi tek bir yazarın kitapları kaplamaya başlıyor: J.K. Rowling. Harry Potter serisine ait kitapların her biri en az 65 milyon satmış. Harry Potter, toplamda 500 milyon kopyayla tarihte en çok satan kitap serisi oldu. Peki yayıncılık dünyasının ilk milyarderi haline gelen J. K. Rowling neden isminin baş harflerini kısaltarak kullanmış dersiniz? İlk yayıncısının tavsiyesi yüzünden. Yayınevi, erkek okuyucuların, kadın bir yazarı okumaktan çekinebileceğini düşünerek yazarın erkek olduğu izlenimini vermek için adının “J. K. Rowling” şeklinde yazılmasını tercih etmiş. Gerçekten de çok satanlar listesi erkek egemen bir görünümde. İlk 20’de ondan başka sadece bir kadın yazar var.
Gelelim tüm zamanların en çok satan ilk 10 kitabına… 10. Sırada “Da Vinci Şifresi” var. 9. Sırada bir çocuk edebiyati klasiği olan “Pinokyo”yu görüyoruz. 8. Sıradaki kitap “She: A History of Adventure” Türkçe’ye “Ayişe” olarak aktarılmış. 7. Sırada çocuk edebiyatının bir başka önemli serisi olan C. S. Lewis’in Narnia Günlükleri’nden bir kitap var: “Aslan, Cadı ve Dolap.” Türk mitolojisine ait izler de taşıyan bu kitap tüm dünyada Türkiye nüfusundan daha fazla sayıda 85 milyon satmış. 6. Sırada listemizin ikinci kadın yazarı -gizem türünün ustası- Agatha Christie’nin bir romanı var: On Kişiydiler veya On Küçük Zenci. Tüm zamanların en çok satan 5. Kitabı Çin edebiyatının şaheseri olarak kabul edilen “Kızıl Köşkün Rüyası.”
Listemizin 4. Sırasında benim en sevdiğim kitaplardan biri olduğu için başlıbaşına bir video da hazırladığım “Küçük Prens” geliyor. 100 sayfadan daha ince bir romancık diyebileceğimiz bu eseri herkese tavsiye ediyorum. Geçtiğimiz yıllarda hazırladığım 10000 kitaplık bir paketin baş köşesine bu kitabı da koymuş ve 1000 kişiye hediye etmiştim. Siz de okuyun, okutun ve hatta dinletin.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: