Posted by: bluesyemre | February 28, 2022

İlk görüşte Tuzak (Decoy) etkisini fark edebilir misiniz? #ÇağrıKüpeli

Görseldeki fiyatlara bakarak hangi kahveyi seçeceğinizi tahmin edebileceğimi söylesem? İsterseniz biraz düşünün…

🧠 Orta boy kahvenizi hazırlıyorum. Gerçekten fiyata bakarak tercih ettiyseniz %80 oranında orta boyu alacaksınız. Nadiren insanlar en büyük boyu tercih ediyor.

☕️ Fiyatlandırma güncel değil ama bir zamanlar Starbucks’ın kahve fiyatlarından yola çıkarak belirledim. Starbucks her zaman bize orta boy (grande) kahveyi satmaya çalışıyor. Bunun için ise en büyük boyu (venti) tuzak olarak kullanıyorlar. Küçük boydan orta boya geçerken genelde 2 liralık bir fark olduğunu görüyoruz. Ancak en büyük boy istersek fiyat 2 lira değil 3.5 olarak artıyor. Bu fiyat artışı bize orta boy almanın daha karlı olduğunu düşündürüyor.

🧠 Bu yönteme pek çok yerde rastlamak mümkün. Örneğin IKEA’da çalıştığım dönemde bu etkiyi duyduğumda, bir eğitim alıyordum. Bize bu etkinin kullanıldığı ürünlerle yapılan deneyleri anlattılar. Ben de merak edip özellikle bir koltuğu seçtim. IKEA en ucuz ürünleri sarı bir duvar ya da bir afiş ile gösterir. Seçtiğim koltuk bir berjerdi ve ucuz olarak yerleştirilmiş bir tuzaktı. Asıl amacı daha pahalı olanın satışını arttırmaktı. Gönünüşleri neredeyse birebir aynı, biraz daha ucuz ve küçük hissi veriyordu. Sarı şerit ile yerleştirilerek en ucuz deniyor ve yanında da asıl satılması istenen koltuk sergileniyordu. Yani yan yanalardı.

O zaman fiyatları şöyleydi:

💰 Ucuz (tuzak) olan: 149.90 tl
💰 Asıl koltuk: 249.90 tl

Güncel fiyatını yazmak istemiyorum.

IKEA bu tuzak koltuğun işe yarayacağına o kadar inanıyordu ki depoda sadece 3 adet vardı. Diğer koltuktan ise yüzün üzerinde depoda duruyordu. 1 aylık gözlemimde tuzak koltuktan hiç satılmazken asıl koltuk 78 adet satıldı.

Tuzak olan koltuk işini mükemmel şekilde yapıyordu. Ucuz olarak gören insanlar koltuğu inceliyor ama kalitesinden ve boyutuna bakarak asıl koltuğa yöneliyorlardı.

Siz bu tuzak etkilerini fark edebiliyor musunuz?

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6903928682877202432/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: