Posted by: bluesyemre | March 7, 2022

Yeni Bir İşe Başlamak Neden Garip Hissettirir?

Yeni bir iş yerinde yeni bir işe başlamak heyecan verici olabileceği gibi rahatsız edici de olabilir. Daha önce kaç işte çalışmış olursanız olun, tüm gözler üzerinizdeyken kendinizi bir anda sınıfa yeni gelen çocuk gibi hissedebilirsiniz. Garip hissettiren ilk birkaç haftanın üstesinden nasıl gelebilirsiniz? Yeni bir çalışan olarak daha rahat hissetmenin bir yolu var mı? Ekibinize yeni katılan birinin bu süreci sorunsuz yaşaması için ne yapabilirsiniz?

Bu geçişlerin neden zor olduğunu biraz olsun anlayarak yaşayacağınız gariplik hissini hafifletebilirsiniz.

Tahmin yürütememek

Ne bekleyeceğinizden emin olamamak, garip hissetmenin en önemli nedenidir. Beyin bir tahmin motorudur. Ne olacağını doğru bir şekilde tahmin etmek ister ve geleceğe dair güven eksikliği endişe yaratır. (Bu yüzden yurtdışı seyahatleri, geriye dönük hatırlandığında daha eğlenceli gelir.)

Ne olacağından emin olmadığımızda genellikle hareketsiz kalırız. Bu iki nedenden dolayıdır. Birincisi, kaygımız potansiyel tehditlerden veya felaketlerden kaçınma isteği doğurur. İkincisi, kötü sonuçlarla karşılaştığımızda, neleri yapmadığımızı düşünmek yerine yaptıklarımız hakkında suçluluk hissederiz. Bu yüzden hiçbir şey yapmazsak büyük olasılıkla bir sorun çıkmayacağı gibi bir düşünceye kapılırız. Sonuç olarak, işlerin nasıl yürüdüğünü bilmeyince yeni iş arkadaşlarınızla bir sohbete başlamak veya konuşmak zor gelebilir.

Bu sessiz kalma eğilimi, yanlış bir şey söyleyeceğiniz endişesiyle daha da güçlenir. İyi tanıdığımız insanlarla konuşurken bile, yanlış anlaşılabileceğini düşündüğümüz şeyleri söylemekten kaçınırız. Görünen o ki, insanlar aslında kullandığınız sözcüklerden ziyade, söylediklerinizin altında yatan niyete odaklanırlar. Bu nedenle, yeni iş arkadaşlarınızın hakkınızda olumsuz bir izlenim oluşturması pek olası değildir, çünkü garip kaçacağından endişelendiğiniz şeyleri fark etmezler. Yeni iş arkadaşlarınızla sohbet etmek ve kafanız karıştığında soru sormak tamamen normaldir.

Yeni bir iş arkadaşınızın işini kolaylaştırmak için belirsizlikleri azaltmaya çalışın. Yeni iş arkadaşınızı ofisteki diğer çalışanlarla tanıştırın. İş yerinde bir günün nasıl geliştiğini ve aktığını anlatın. Uzaktan çalışıyorsanız, yeni iş arkadaşınızla günde en az bir kere konuşmayı kendinize hatırlatın. Böylece karışıklık içinde kaybolmayacaklardır.

Konuşulan dili anlamamak

İş yerinde konuşmak için hazır hissetseniz bile aşina olmadığınız bir sürü jargon olabilir. Her organizasyon, belirli departmanlar veya süreçler için özel kısaltmalar kullanır. İnsanlar, mekanlar ve başka şeyler için organizasyona özgü terimler vardır. Yeni bir işteki ilk birkaç hafta, etrafınızda söylenenleri yeterince anlamadığınızı fark edebilirsiniz. Sanki kendinizi başka bir ülkede bulmuşsunuzdur.

İnsanlar bilmediğiniz terimleri her kullandıklarında sözlerini kesip açıklamalarını istemek rahatsız edicidir. Ofis jargonuna hakim insanlar, yeni çalışanlara tamamen anlaşılmaz gelen cümleler söyleyebilir. (Örneğin “PAR’ı OSP’ye göndermeden önce onaylamak için EVPP ve VPR’yi almam gerekiyordu.”) Bu yüzden bir tercüman tutmakta fayda var. Bir iş arkadaşınızdan şirkette yaygın olarak kullanılan kısaltmalar ve ifadelerden oluşan bir başvuru listesi hazırlamasını isteyebilirsiniz. (Bazı kuruluşlar akıllı davranarak böyle bir listeyi işe alım materyallerine dahil eder.) Sonrasında, bilmediğiniz bir ifade duyduğunuzda bu kişiye e-posta veya kısa mesaj göndermek için izin isteyin. Konuşmaları tam olarak takip edemediğinizde tutunacak bir dalınız olduğunu bilmek daha güvenli hissetmenizi sağlayacaktır.

Yeni bir çalışan işe girdiyse kendinizi onun yerine koymaya çalışın. Kuruluşunuzun konuşma tarzında çok fazla jargon olduğunun farkında olamayabilirsiniz. Şirkete ait bir jargon kullanacağınızı fark ettiğinizde, iş arkadaşınızın terime alışması için terimi kullanın. Sonrasında kafasının karışmaması için terimi açıklayın.

Henüz bir ekibinizin olmaması

Yeni bir işe başlamanın belki de en zor yanı, henüz içinde kendinizi rahat hissettiğiniz bir grubun olmamasıdır. Araştırmalar, iş yerinde olumlu sosyal bağlantıların mutluluk ve iş tatmini için çok önemli olduğunu gösteriyor. Bazı grupların birlikte vakit geçirip paylaştıkları deneyimler hakkında konuştuğunu görünce yabancı veya izole edilmiş hissedebilirsiniz. Hayatınızda çok fazla iş değiştirmediyseniz, sizden önce var olan bir sosyal yapıya girmek için fazla pratiğiniz olmayabilir. Birçok yeni insanla tanıştığımız durumlar, genelde herkesin yeni olduğu ve yeni bir sosyal grup oluşturduğu durumlardır. Birinci sınıf öğrencisi olarak üniversiteye başlamak buna bir örnektir.

Bir gruba dahil olmak zaman alır. Ayrıca, bulunduğunuz yeni ortamdaki herkes bir zamanlar yeniydi. Birkaç kişiyle sohbet ederek başlayabilirsiniz. İnsanları tanıyın ve grubun alışkanlıklarını öğrenin. Örneğin, beraber kahve molasına veya öğle yemeğine çıkılıyor mu? Bir grup insanla tanışmanın kolay bir yolu, gruptan birinin elçiniz olarak sizi başkalarıyla tanıştırmasıdır. Yeni iş arkadaşlarınızla tanışmak için birinden yardım istemekten korkmayın. İnsanlar genellikle böyle basit iyilikler yapmayı kabul etmekten mutlu olurlar, özellikle de yeni iş arkadaşları için.

İş yerine yeni bir çalışan geldiğinde, sosyal ortama girmelerine yardımcı olun. Yakın bir arkadaş olmak veya iş dışında onlarla vakit geçirmek zorunda değilsiniz. Sadece birkaç kişiyle tanışmalarına yardımcı olun ve onları iş yeri sohbetlerine dahil edin. Kuruluştaki insanlar uzaktan çalışıyorsa bu tanıştırmalar daha da değerlidir. Uzaktan çalışılan iş yerlerindeki çoğu sosyal etkileşimin kasıtlı bir çabayla düzenlenmesi gerekir. Bu nedenle yeni bir kişinin tamamen dışlanması kolaydır. Yeni işe alınanların diğer insanlarla bağlantı kurmasını sağlamak işte kalmalarına da yardımcı olur.

Sonuçta, iş yerinde yeni bir çalışan olma konusunda garip hisseden ve endişe duyan sadece sizsiniz. Yeni iş arkadaşlarınız günlük rutinlerine devam edecektir. İyi tarafından bakarsanız, altı hafta içinde endişenizin çoğu dinecek. Yeni alışkanlıklar geliştireceksiniz, karşınıza çıkan jargonun en az yarısını anladığınızı keşfedeceksiniz ve sosyal ortamda size rehberlik edebilecek insanlar olacak.

https://hbrturkiye.com/blog/yeni-bir-ise-baslamak-neden-garip-hissettirir


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: