Posted by: bluesyemre | March 31, 2022

İstanbul apartmanları: Beyoğlu ve hikayeler (Beyoğlu hep güzel)

İstanbul, başınızı yukarı kaldırdığınızda yüzlerce yıl öncesine gönderen binalarla dolu. Peki bu tarihi yapılardan ve onların geçmişlerinden ne kadar haberdarsınız? Bu soruyu Beyoğlu özelinde soracak olursak Turan Farajova ve M. Serdar Kılıç bizi bir Beyoğlu yolculuğuna çıkarabilir.

Turan, 2014 yılında yüksek lisans yaparken binaların ve yapıların tarihini öğrenmek için şehir gezginliğine, bir diğer ismiyle flanörlüğe başlamış. Arkadaşıyla yaptığı geziler ve araştırmalar sonucunda elde ettiği bilgileri, binaların ve yapıların fotoğraflarıyla beraber yaklaşık 2 yıl boyunca bir sosyal medya hesabından paylaşmış.

2020 yılından bu yana ise İstanbul Apartmanları isimli hesabı ile paylaşımlarını sürdüren Turan, video ve fotoğraf sanatçısı arkadaşı Serdar ile de bu projesini bir kitaba dönüştürmüş.

“Gün içinde aslında birçok öğrencinin vakit geçirdiği yerlere farklı açılardan bakarak başladım” diyen konuğumuz, yaptığının kent hafızası ile ilgili olduğunu ve paylaşımlarını takip eden kişilerin de bunun farkında olduğunu söylüyor.

Serdar ise mimariye ve tarihe olan ilgisi ile bu yola çıkmış ve kitap çalışması için yapıları ölümsüzleştirmiş. 1800’lü yıllarda çıkan büyük yangınlarla beraber İstanbul’un Beyoğlu bölgesi ile ilgili belge bulmakta güçlük çektiklerini ve bu anlamda belge niteliği taşıyan eserler bırakmak için uğraştıklarını söylüyor.

+90, Turan Farajova ve M. Serdar Kılıç ile bir Beyoğlu yolculuğuna çıkıyor ve birlikte bu bölgeye göz atıyoruz.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: