Posted by: bluesyemre | April 4, 2022

Dijital Dönüşüm, Yeni E-Ticaret Modelleri Oluşturuyor

Pandeminin etkisi ile dijitalleşmenin dokunduğu her sektörün büyük bir hızla dönüşüme uğradığına tanık oluyoruz. Teknoloji hızla gelişirken ülkelerin ekseni teknolojiye ve dijitalleşmeye yöneliyor. Türkiye’deki dinamik nüfus yapısı, bilişim teknolojilerinin kullanımındaki artış ve mobil uygulamaların gelişimi itibarıyla e-ticaret alanında önemli bir potansiyele sahip.

TÜSİAD ve Deloitte işbirliğiyle hazırlanan “E-ticaretin Öne Çıkan Başarısı, Tüketici Davranışlarında Değişim ve Dijitalleşme” raporu, e-ticaretin öne çıkan başarısı ve tüketici davranışlarındaki değişim ve dijitalleşmeyi birçok perspektiften ele alıyor.

Küresel ekonomik trendlere bakıldığında 2020 yılı itibarıyla Çin 2,29 trilyon dolar tutarında e-ticaret satışı yaparak pazarın en güçlü oyuncusu konumunda, onu 794,5 milyar dolar ile ABD izliyor. Pazardaki diğer güçlü ülkeler arasındaysa İngiltere, Japonya, Güney Kore ve Almanya yer alıyor. Küresel bazdaki harcamalara bakıldığında kategori bazında en büyük payı 665,6 milyar dolar ile moda ve güzellik alıyor. Bunu gıda ve kişisel bakım, elektronik, oyuncak ve hobi, dijital müzik ve video oyun kategorileri takip ediyor.

Raporda, Türkiye’de e-ticaret hacmi 2021 yılının ilk yarısında 161 milyar TL iken bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 49 oranında artış gösterdiği görüldü. Türkiye’de tüketici motivasyonuna bakıldığında, zaman tasarrufu, güvenilirlik ve mağazaya gitmek istememe gibi faktörlerin e-ticarette tüketicilerin alışveriş yapma motivasyonunu etkilediğine ulaşıldı. Bu gibi faktörler e-ticarette yeni modellerin ortaya çıkmasını teşvik ediyor. Hızlı ticaret (QCommerce) modeli, küresel pazarda ve Türkiye’de giderek yaygınlaşan bir model ve sipariş edilen bir ürün dakikalar içerisinde müşteriye ulaştırılabiliyor. Bu sayede gıda ürünü satışı yapan yeni oyuncular da e-ticaret pazarına giriş yapabilir. Tüketiciden tüketiciye satış (C2C) modeli, tüketiciler tarafından doğrudan satışa sunulmasıyla gerçekleşen bir model. Bu modelin önümüzdeki yıllarda tüketiciler ve girişimciler arasında yaygınlaşacağı öngörülüyor. Doğrudan tüketiciye satış (DTC) modeli, doğrudan etkileşime geçebilmeyi, müşteri deneyimlerini tasarlayabilmeyi ve satın alımlardaki değeri artırmayı hedefliyor. 2023 yılında Amerika’daki doğrudan ticaret hacminin 175 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

ARAŞTIRMA HAKKINDA “E-ticaretin Öne Çıkan Başarısı, Tüketici Davranışlarında Değişim ve Dijitalleşme” Raporu, TÜSİAD ve Deloitte (2022)

https://hbrturkiye.com/dergi/dijital-donusum-yeni-e-ticaret-modelleri-olusturuyor


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: