Posted by: bluesyemre | April 5, 2022

Dumlupınar’ın Bilinmeyenleri (Türk Denizcilik Tarihinin En Trajik Olayı)

Bugün, Dumlupınar denizaltı faciasının 69. yıldönümü. Bundan 69 yıl önce 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece Çanakkale’nin Nara Burnu açıklarında Naboland adlı geminin Dumlupınar Denizaltısı’na çarpmış ve 81 kahraman denizaltıcımız şehit olurken, 5 kişi de sağ kurtulmuştu.

1953 yılının sisli, karanlık ve rüzgarlı bir gece yarısı… Ege Denizi’nde katıldığı NATO tatbikatından dönüş yolunda olan Dumlupınar denizaltısı, 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece Çanakkale Boğazı’ndan içeriye girer.

Karanlığın içinde su üstü seyri yapan denizaltının rotası Gölcük’teki Denizaltı Komutanlığı ana üssüdür. Dumlupınar, tatbikat süresince iki gün su altında kalmış; üstün başarı gösteren gemi personeli, yerli yabancı tüm komutanların takdirini kazanmıştı. Kendilerine verilecek yeni bir göreve kadar sevgilileri olan denizden ve gemilerinden ayrılıp eşlerine, ailelerine kavuşmanın heyecanı içerisinde olan denizciler, yorgun ama bir o kadar da üstlerine düşen görevi layıkıyla yapmanın gururu içindedirler.

Ne var ki saatlerin 02.15’i gösterdiği sırada, Çanakkale Boğazı’ndaki Nara Burnu’nu dönerlerken, Türk denizaltıcılık tarihinin belki de en acı kazası gerçekleşir. Dumlupınar denizaltısı, İsveç bandıralı Naboland Şilebi ile Boğaz’ın orta yerinde çarpışır ve o hazin kazanın öyküsü başlar. Dumlupınar faciasının yıldönümünde kazanın tüm ayrıntılarını emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ile konuştuk. Cem Gürdeniz, Dumlupınar kazasında şehit olan gemi komutanı Kurmay Albay Hakkı Burak ile 1942 yılında batan Atılay denizaltısının gemi komutanı şehit Binbaşı Sadi Gürcan’ın ortak özelliklerini anlattı. Cem Gürdeniz iki denizaltı komutanın da Heybeliadalı olduğu ve bu iki komutanın Heybeliada’nın tek deniz şehidi olduğunu söyledi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: