Posted by: bluesyemre | April 8, 2022

Buluşma Mekânı Olarak Kütüphane: #SezinRomi ve #SanemYardımcı

Kent kütüphaneleri, toplumda herkesin bilgiye erişim hakkı olduğu görüşünden yola çıkarak oluşturuldu. Kullanıcılara derledikleri koleksiyonu sunmanın yanı sıra toplumun her kesiminine yönelik hizmetleriyle eğitim ve kültür değerlerini korumayı amaçladı. Kaynak türleri, mekânsal düzenlemeler ile kullanıcı hizmet ve beklentilerinin değişiminde kritik bir rol oynayan internet ve dijital teknolojiler, kütüphaneleri duvarların ötesinde erişilebilir hale getirdi. Bilgiye erişimden dijital ve kişisel becerilerin gelişimine eğitimler ile programlar düzenleyen kütüphaneler, herkesin kullanımına açık bilgisayar ve donanımlar, çalışma odalarıyla kullanıcıların mekânsal olanaklarından da yararlanmasını sağladı.

Sanem Yardımcı ve Sezin Romi çevrimiçi gerçekleştirilen bu söyleşide, sunduğu olanaklarla toplumu buluşturmaya aracılık eden kütüphanelerin mevcut durumunu, doğru bilgiye ulaşmadaki rolünü ve değişen sosyal koşullardaki dönüşümünü tartışıyorlar. Kapalı mekânlarda bir araya gelmenin mümkün olmadığı pandemi döneminde değişmeye başlayan kütüphane hizmetlerini değerlendiriyorlar.

Sanem Yardımcı 2016’dan bu yana Goethe-Institut İstanbul’da kütüphane müdürü olarak görev yapıyor. 2008-2016 yıllarında Goethe-Institut Ankara’da kütüphaneci olarak çalıştı; aynı kurumda bir yıl kütüphane yöneticiliği yaptı. Lisans eğitimini 2003 yılında Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde; yüksek lisansını siyaset bilimi alanında Ankara Üniversitesi’nde “İnsan Doğa İlişkileri Ekseninde Ekolojist Hareketler: Derin Ekoloji ve Toplumsal Ekoloji” başlıklı teziyle tamamladı. Ayrıntı Dergi‘nin Yayın Kurulu ve Ekoloji Kolektifi üyesidir. 2007-2008 yıllarında TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nda Genel Sekreter Yardımcısı olarak çalıştı.


Responses

 1. kütüphaneler eğitim konusunda atılan en önemli adımdır ben şahsen çocukların ve gençlerin hatta büyüklerin kütüphanelere yönlendirilmesi taraftarıyım.
  okumanın önemini kavramalarını sağlayabilirsek eğitimin önündeki en büyük engellerden bir tanesini aşmış oluruz.
  bu gerçeğide göz ardı etmememiz lazım gelmektedir.

  Like

  • Çok haklısınız, hayatımızın her döneminde kütüphaneler bizleri bekliyor. Kütüphane kullanma alışkanlığı olan birisinin mutsuz olması imkansız gibi gelir hep bana…

   Like


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: