Posted by: bluesyemre | April 25, 2022

Kariyerinizin Ortasındayken Yeni Bir İşe Başlamak

Bill, son on yıldır keyif aldığı rahat işinden hiç ayrılmayacağını düşünüyordu. Ancak, başka bir şirket ona çok cazip bir teklifle geldiğinde bu yeni işi kabul etti. Sonrasındaysa korkmaya başladı çünkü 10 senedir yeni bir işe başlamamıştı. The First 90 Days’i (İlk 90 Gün) okudu ve hızlı bir şekilde etki yaratması gerektiğini öğrendi. Böylece hemen sorunları çözmeye girişti.

Yeni işinde iki hafta geçmişken Bill bir sorunu çözmüştü bile, bu ilk zaferiydi. Bill, iş arkadaşlarının biraz soğuk durduğunu fark ediyordu. Patronu bir sohbet sırasında yavaşlaması gerektiğini söyledi ama Bill’in yaklaşımı ve tarzıyla ilgili gelen şikayetlerden bahsetmedi. Bill ilk zaferinin aslında bir hedefe ulaşmakla değil, işinde nasıl başarılı olduğuyla ilgili olduğunu fark etmedi.

Yeni bir işteki ilk haftalarda insanlar hakkınızda ilk izlenimlerini edinirler ve insanların algıları bir kere oluştuktan sonra kolay kolay değişmez. Aşağıda yeni bir işe geçişle ilgili tavsiyeler sunuyorum, özellikle de iş değiştireli uzun zaman olmuşsa.

İlişkiler kurun.

Yeni bir şirkete girdiğinizde bu en önemli önceliktir. Uzun zamandır bir işte çalışıyorsanız, ilişkilerinizin başarınızı doğrudan etkilediğini fark etmemiş olabilirsiniz. İlişki inşa ederken güven inşa edersiniz ve insanlar kararlarınıza güvendiğinde daha hızlı hareket edersiniz.

İlişkileri hızlı bir şekilde nasıl inşa edebilirsiniz? Öncelikle, diğer insanlar sizin hakkınızda yeni geldiğiniz için meraklı olduğu gibi siz de onlar hakkında meraklı olun. İş arkadaşlarınıza fayda sağlayacak değişiklikler önermeden önce rollerini iyice öğrenin. İş arkadaşlarınızın ihtiyaçlarını öğrenmek, ilişki inşa etme sürecini başlatacaktır, çünkü sadece ilgi göstermeniz bile onlara katılmanızla ilgili iyi hissetmelerini sağlayacak.

İkinci olarak, bu tür konuşmalar yaparken şirket geçmişine saygı gösterin. Şirkette uzun süredir çalışan insanlar belirli temeller atmış olabilir ve yetersiz kaynak, yetenek veya yeterlik sebebiyle eski sistem ve süreçleri bir şekilde yürütmeye çalışıyor olabilirler. Yıllarca sıkı çalışmanın ürünü olan mevcut duruma saygı gösterin. Sonraki konuşmalarda iş arkadaşlarınızı yeni bir gelecek vizyonu doğrultusunda bir yolculuğa davet edin. İlk adımı aceleye getirmeyin! Uzaktan veya yüz yüze çalışmanıza bağlı olarak, ilişki inşa etmeniz haftalar, aylar, hatta bir yıl bile sürebilir.

Şirketle ilgili derinlemesine bilgi edinin.

Yeni bir şirkete girdiğinizde, muhtemelen iş görüşmelerine hazırlanmak için okuduklarınız dışında şirkete dair fazla bilginiz yoktur. Yeni iş arkadaşlarınız, sizi şirket hakkında hiçbir şey bilmeyen biri olarak görebilir. Şirket ve kültürü hakkında bilgi edinmek için vakit ayırın.

Çoğu şirketin web sitesinde ilgili basın bültenlerinin olduğu bir haber merkezi bağlantısı vardır. ABD’de halka açık bir şirkette çalışıyorsanız, SEC 10-K raporunu ve genellikle yıllık raporları da içeren yatırımcı bilgilerini inceleyebilirsiniz. Şunları öğrenin: Şirket nasıl gelir elde ediyor? Hangi ürünleri satıyor? Ürünler nasıl çalışıyor? Üç aylık ve yıllık hedefler neler? Şirketin başarısını ve büyümesini temellendirip ölçmek için ne tür ölçütler kullanılıyor? Gelecek üç ila beş yıl içinde şirket ne yöne gidecek? Bu soruların cevapları, işinizin kurumun geneliyle nasıl bir bağlantısı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, şirket kültürü hakkında da derinlemesine bilgi edinin. Çeşitli işlevlerdeki insanlar nasıl çalışıyor? Şirket çevik ve hızlı mı, yoksa daha dikkatli ve yavaş mı hareket ediyor? Şirketin hızını ne etkiliyor? İnsanlar nasıl iletişim kuruyor? E-posta ve sohbet araçları mı kullanıyorlar, yoksa herhangi bir zaman telefonda mı görüşüyorlar? Tüm düzeyler birbiriyle iletişim kuruyor mu, yoksa iletişim daha hiyerarşik mi ilerliyor? Başlangıç seviyesinde veya kıdemli bir yönetici de olsanız, şirket ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edindikçe, işinizi şirketin hedeflerine göre daha iyi hizalayabilir ve kültürüyle uyumlu bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Diğer çalışanların işinize dair algılarını öğrenin.

İlişki inşa edip şirket hakkında bilgi edinirken bir yandan, iş arkadaşlarınızın siz, rolünüz ve içinde bulunduğunuz genel işlevle ilgili beklentilerini anlamak için algılarına dair sorular sorun. Bir önceki işinizle aynı unvanla ve işlevle çalışıyor olsanız bile yeni işiniz ve rolünüzle nasıl değer sağladığınız oldukça farklı olabilir.

Bir keresinde yeni girdiğim bir şirkette tüm paydaşların rolümle ilgili farklı beklentileri olduğunu görmüştüm. Bir liderin rolümle veya yeteneklerimi kuruma değer sağlamak için nasıl kullanabileceğimle ilgili hiçbir fikri yoktu. Beklentilerini karşılayabilmem için rolümün ne olduğu ve olmadığı hakkında herkesi aynı noktaya getirmeye vakit harcamam gerekmişti.

Koşullu sonuçlar hakkında bilgi edinin.

Kimin sizden iş beklediği ve bunu sağlamak için sizin kimden iş beklediğinizi anlamak amacıyla koşullu sonuçlar ve işlevler arası iş akışları hakkında bilgi edinin. Kime iş çıktısı sağlıyorsunuz ve işlevler arası paydaşlarınız bunu nasıl kullanıyor? Yöneticinize, ekibinizin en çok etkileşim içinde olduğu 10 kişinin kimler olduğunu sorun. Sonrasında, bu kişilerin işlevler arasındaki iş akışlarını nasıl gördüklerini ve başarılı olmanız için sizden ne beklediklerini öğrenmek adına vakit ayırın. İş akışı planları hakkında bilgi edinin. Böylece son teslim tarihlerine uyarak en fazla değeri sağlayabilirsiniz.

Kendinize zaman tanıyın.

İnsanlar işe girdiklerinde hemen güçlü ilişkileri olsun isterler ama bu nadiren gerçekleşir. Herhangi yeni bir şirkete alışmak zordur ve uzaktan çalışırken bu daha da zor olabilir. Kübler-Ross değişim eğrisinde ilerlerken kendinize nazik davranın. Başta heyecanlı olabilirsiniz, sonraysa yeni işte farklı ve daha zor olan şeyler hakkında şok olabilirsiniz. Ardından farklılıkları inkar edebilirsiniz ve bu da hızlıca hayal kırıklığına dönüşebilir. Yeni şeyler deneyip işiniz hakkında iyi hissetmenizi sağlayacak şekilde çalışmadan önce moralinizin oldukça düştüğü, depresyona benzer bir hal yaşayabilirsiniz.

Eninde sonunda şirkete entegre olup daha rahat hissedeceksiniz. Her insan değişim eğrisinde farklı bir hızda hareket eder. Dolayısıyla sabırlı olun, nefes alın ve size bir mentor atanmadıysa ilişki kurabileceğiniz bir çalışma arkadaşı bulun. Değişim neredeyse herkes için zordur. Değişimi kucaklayın ve bunun gelişiminizin bir parçası olduğunu düşünün.

***

Tüm bu adımlar boyunca ilerlemenin en iyi yolu konuşmaktan daha çok dinlemek ve her düşüncenizi bir soru olarak ifade etmenizdir. Örneğin, bir toplantıda söylemek istediğiniz harika bir fikriniz olabilir. “Bence bunu yapmalıyız” dediğinizde odadaki insanların tepkileri şunlardan biri olacaktır: a) bu yöntem önceden denenmiş ve başarısız olduğu için sizi reddedecekler, b) yeni olduğunuz ve işleri iyi bilmediğiniz için sizi dikkate almayacaklar, c) fikrinizin ilginç olduğunu düşünecekler ama yine de yeni olduğunuz için sizi dikkate almayacaklar.

Bunun yerine, girdinizi bir soru formatında ifade edin: “Merak ediyorum, acaba bunu yapmayı denemiş miydik?” Eğer öneriniz geçmişte başarısız olduysa şirket tarihi hakkında yeni bir şey öğrenmiş ve öğrenmeye çalışan biri olarak görüleceksiniz. Öneriniz daha önce hiç denenmemişse ve işe yarama potansiyeli varsa, merakınız sayesinde bir kahraman olacaksınız.

https://hbrturkiye.com/blog/kariyerinizin-ortasindayken-yeni-bir-ise-baslamak


Responses

 1. yazılarınızı etkileyici ve bilgilendirme konusunda yerinde görüyorum gerçekten böyle anlamlı yazılar yazan yazarlara ihtiyacımız olduğu da unutulmaması lazım gelen bir gerçektir.
  ben de kendi çapımda bir şeyler karalıyorum fakat sizin kadar faydalı mıyım bilemiyorum.
  gönül gözüyle hayata bakmak blog sayfası adı altında şiirlerimi ve denemelerimi paylaşıyorum.
  şu fikrimi de herkesle paylaşıyorum eleştiriliyorsak doğru yoldayız demektir.
  sizin bu fikrim hakkındaki düşündüklerinizi de bilmek isterim.
  ben size göre amatörüm bu konuda ama yinede yazmaktan vazgeçmeyi düşünmüyorum.

  Like


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: