Posted by: bluesyemre | May 18, 2022

İş Mülakatları Sonrasında Nasıl Geribildirim İsteyebilirsiniz?

Susan, bir müdür yardımcılığı rolü için girdiği 10 görüşme sonrasında bir teklif alacağından emindi ama başvurusu reddedildi. Bu yorucu sürecin ardından geribildirim istemekten çekindi ve bunun zaten bir faydası olmayacağını düşündü. Ancak, koçluk seanslarımızda geribildirim istemekle ilgili konuştuktan sonra geribildirim istedi. Böylece, gelecekteki iş görüşmelerinde ifade tarzını ve yaklaşımını nasıl değiştirebileceği hakkında değerli bilgiler edindi. Her soruya fazla ayrıntılı cevaplar verdiğini öğrendi. Ayrıca, ekibinin başarılarına fazla odaklandığı için görüşme yapan kişilerin kişisel başarılarını tam anlayamadığını keşfetti. Susan, bu geribildirime göre yaklaşımını değiştirdi ve iki ay sonra hayalindeki şirketten bir teklif aldı.

Her işe alım uzmanı ve yöneticisi geribildirim vermeyecektir. Bunun sebebi, işe alım yapan kişisinin ayrımcı veya kapsayıcı olmayan bir şey söylemekten korkması veya vakti olmadığı için boş iş pozisyonunu doldurmaya yönelmesi olabilir. Ancak, istemezseniz geribildirim alamazsınız. Aşağıda iş görüşmeleri sırasında veya sonrasında geribildirim istemek ve bundan ders çıkarmak için üç yöntem sunuyoruz.

İlk değerlendirme görüşmesinin sonunda geribildirim isteyin.

İlk görüşmenizde bir işe alım uzmanı (şirket içinden veya dışından) muhtemelen sizi biraz tanımak isteyecek, deneyiminizi ve maaş beklentinizi anlamaya çalışacaktır. Bu görüşmenin sonunda şöyle diyebilirsiniz: “Görüşmemize dayanarak, sizce deneyimim işin gerekliliklerini ne kadar karşılıyor?” Ardından cevabı deşifre edin.

İşe alım uzmanı sizi bir sonraki aşamaya çağırdıysa şöyle sorun: “Sizce gelecek görüşmelerde iş tanımına veya iş tanımı dışında kalan konulara göre vurgulamam gereken özel bir şey var mı?” Bu tür bir soru, normalde ilk görüşmede ortaya çıkmayacak değerli bilgiler sağlayabilir. Bu soru ayrıca, işe alım uzmanına işe alım yöneticisinin bakış açısını açıklaması için fırsat verir.

İşe alım uzmanı görüşme sürecine yeni başladıklarını veya başka adaylarla da görüşeceklerini söylüyorsa, büyük ihtimalle önde gelen bir aday değilsinizdir. Bu durumda “Bu rol için adaylığımı ortaya koymak için size başka ne bilgi verebilirim?” diye sorabilirsiniz. İşe alım uzmanı görüşmeye devam ederse daha fazla bilgi vermek için birkaç dakikanız daha olabilir veya bir sonraki şirketle görüşmenizde size yardımcı olacak bir geribildirim alabilirsiniz.

Her aşama sonrasında geribildirim isteyin.

İlk değerlendirme görüşmesini geçtikten sonra işe alım yöneticisiyle ve sonrasında panel görüşmelerinde çok sayıda insanla görüşürsünüz. İşe alım yöneticisiyle görüşmenizin sonunda “Sizce becerilerim ekibinize ve şirketinize değer sağlamak için nasıl kullanılabilir?” diye sorun. Buna verilen cevap, verdiğiniz mesajın açık olup olmadığını veya daha fazla ayrıntı vermeniz gerekip gerekmediğini anlamanızı sağlayacaktır.

Her görüşme sonrasında, görüştüğünüz kişilere ve işe alım uzmanına teşekkür e-postası atın. İşe alım uzmanına sonraki görüşmeler hakkında konuşmak için zamanı olup olmadığını sorabilirsiniz. Kabul ederlerse “Görüşme yöntemimi geliştirmem için verebileceğiniz bir geribildirim veya bilmem gereken özel odak alanları var mı?” diye sorabilirsiniz. Görüşme sürecinin içindeyken, süreçten elendikten sonrasına kıyasla daha fazla geribildirim alma şansınız olur. İşe alım uzmanları, uygun bir aday olmadığınızı düşünene veya bir teklif aldığınızı öğrenene kadar işe olan ilginizi canlı tutmak isterler ve her görüşme aşamasında başarılı olmanızı isterler.

Sürecin sonunda kültürel uyumla ilgili sorular sorun.

Kültürel uyum, işe dair tutumunuz, enerjiniz, duruşunuz ve yaklaşımınızla ilgilidir. Başvurunuz reddedilirse işe alım uzmanına şöyle sorun: “Sizce gelecekteki fırsatlar için kültürel olarak uyumlu muyum? Eğer değilsem ne sizin ne de kendi zamanımı boşa harcamak istemem.” Açık bir cevap alamayabilirsiniz ama denemeye değer.

Eğer bir geribildirim alırsanız öğrendiklerinizi uygulamaya koymak için aşağıdaki üç şeyi yapın.

Merakla dinleyin.

Not tutun ve geribildirimin altında yatan bağlamı derinlemesine anlayın. Bu aşamada tartışmak, söyleneni reddetmek veya deneyiminizi daha fazla açıklamaya çalışmak yersizdir. Bunun yerine, gelecek görüşmelerde kullanabileceğiniz içgörüler elde etmeye çalışın.

Aldığınız geribildirimin belirli bir kişinin veya grubun bakış açısını yansıttığını unutmayın. Bazı geribildirimler gelecekteki işler için uygulanabilir değildir. Örneğin, “Pratiğe daha hakim olan birine ihtiyacımız var” diyebilirler. Ancak, başka bir şirket yürütmeden ziyade stratejiye odaklanmanızı isteyebilir. Aldığınız her cevabı gelecek görüşmelerde soracağınız soruları geliştirmek için kullanın. Örneğin, “Pratiğe hakim birini mi, üst düzey strateji sağlayabilecek birini mi veya ikisini birden sunabilecek birini mi arıyorsunuz?” veya “Sizce işin ne kadarı uygulama, ne kadarı strateji geliştirme içeriyor?” diye sorabilirsiniz.

Geribildirimi bütünsel olarak analiz edin.

İşe alım uzmanları verecekleri geribildirimi nasıl karşılayacağınızı bilemeyeceği için bunu duygularınızı incitmeyecek şekilde yapmaya çalışırlar. Dolayısıyla, belirli bir cümlenin veya ifadenin altında başka anlamlar arayarak neden işe alınmadığınızı çözmeye çalışmayın. Görüşme süreci devam ediyorsa, geribildirimi daha iyi olmak için kullanın. Süreç sonlandırıldıysa görüşme yönteminizi ve yaklaşımınızı değiştirin. Her iki durumda da geribildirimi bütünsel olarak değerlendirin.

Kendinizi değil, yaklaşımınızı değiştirin.

Geribildirimler kişisel değildir. Kimse sizden kişiliğinizi değiştirmenizi beklemez. Zaten bunu siz de istemezsiniz. Rahat ve mantıklı olduğu durumlarda kendinizden taviz vermediğiniz sürece belirli bir ölçüde değişebilirsiniz. Ancak, gerçek benliğinizi göstermeyip tamamen farklı davranıyorsanız ekip, işlev veya şirket açısından kültürel uyumunuz düşük olabilir. Dolayısıyla, aldığınız geribildirimi görüşme becerilerinizi ve gelecek rollerdeki tutumunuzu geliştirmek için kullanın.

***

Sürecin sonunda reddedilip geribildirim almazsanız, bunu kişisel algılamayın. Çoğunlukla bu şahsınıza özgü bir durum değildir. İşe alınmamanızda şirket içi politikalar, yönetim değişikliği, farklı becerilere sahip birini aramaları veya iş ilanının iptal edilmesi ve kimsenin bunu size söylememiş olması gibi birçok sebep rol oynamış olabilir.

Unutmamanız gereken en önemli şey şudur: Susan gibi zamanı geldiğinde size uygun işi bulacaksınız. O da kendisine uygun olan işi bulduğunda başvurduğu diğer işlerin yanlış seçimler olacağını anlamıştı.

https://hbrturkiye.com/blog/is-mulakatlari-sonrasinda-nasil-geribildirim-isteyebilirsiniz


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: