Posted by: bluesyemre | June 9, 2022

Çalışanınız İşi Bıraktığında Nasıl Tepki Vermelisiniz?

2022’nin ilk çeyreğinde ayda dört milyondan fazla ABD’li çalışan işinden ayrıldı. ABD’li çalışanların yüzde 44’ü yeni işler arıyor. Ekibinizden birinin yakın zamanda işten ayrılması ihtimal dahilinde. Bu kişi düşündüğünüz veya umduğunuz kişi olmayabilir. Ekibinizde önemli katkılar sunan biri hiç beklemediğiniz bir şekilde ayrılabilir. Bu çalışan birlikte çalışmayı sevdiğiniz ve kurum için büyük potansiyel taşıyan biri olabilir. Peki bu kişi istifa haberini verdiğinde nasıl tepki vermelisiniz?

Yapmamanız gereken bazı  şeyler vardır. Örneğin, bu haberi kişisel olarak algılamamalı, çalışanın yeni iş fırsatını küçümsememeli veya çalışanı suçlu hissettirmemelisiniz. Bu şaşırtıcı haberi sindirirken yapıcı ve profesyonel bir tavırla karşılık vermek için altı noktaya dikkat etmelisiniz.

Bir süre durun

Öncelikle bu yeni haberi sindirmek için kendinize bir süre tanıyın. Şaşırdığınızı göstermenizde veya “Bunu beklemiyordum” gibi bir şey söylemenizde sakınca yoktur. Kesinlikle yapmamanız gereken, tepkisel davranıp pişman olacağınız bir şey söylemek ve çalışanın size ve kurumunuza dair olumsuz bir izlenimle ayrılmasına sebep olmaktır.

İçinizde oluşan duygusal tepkileri fark edin ve yönetin

Kendinize tanıdığınız süre boyunca derin bir nefes alın ve tam olarak ne hissettiğinizi anlamaya çalışın. Duygusal Çeviklik adlı kitabın yazarı Susan David’e göre, duygularımızı ele almanın ilk yolu onları isimlendirmektir. Olabildiğince tanımlayıcı olun. Şaşırmaya ek olarak hüsrana uğramış, cesareti kırılmış, incinmiş, morali bozulmuş, ihanete uğramış, kızgın, kırgın, sinirli, hayal kırıklığına uğramış veya sadece üzgün hissedebilirsiniz. Olumsuz duyguların birçok çeşidi bulunur. Hissettiğiniz duyguyu ayırmak öz farkındalığınızı artırır ve ayrıca duygularınızı daha etkili bir şekilde işlemenizi ve daha yapıcı bir tepki vermenizi sağlar.

Farkında olmadığınızda bu olumsuz duygular beklenmedik bir şekilde su yüzüne çıkarak ani ve sert bir tepki, alaycı bir iğneleme veya küçümseyici bir yorum gibi sonradan pişman olacağınız yıkıcı ve tepkisel yorumlar veya davranışlara sebep olabilir. İhanete uğramış ve öfkeli hissetseniz bile bunu paylaşmamalısınız. Bu durumda cesur davranmak, bu duyguların gizli kalmasını gerektirir. Ancak, üzgünseniz veya hayal kırıklığına uğramış hissediyorsanız “Ayrıldığın için üzgünüm ama bu elindeki büyük bir fırsat gibi görünüyor. Seni özleyeceğiz” diyebilirsiniz.

İşten ayrılma haberini kişisel almayın

İşten ayrılma haberlerini kişisel aldığımız için incinmiş veya ihanete uğramış hissederiz. Bir yönetici olarak kendinizi geliştirmeye çalışıyor olabilirsiniz. Hepimiz daha iyi olma yollarını bulmaya çalışırız. Ancak çalışanınızın ayrılışı sizin kişisel değeriniz veya ne kadar iyi bir insan olduğunuzla ilgili değildir. Dolayısıyla egonuzu bir yana bırakın ve hissediyor olabileceğiniz güçlü ve zorlayıcı duyguların ötesine geçin. Çalışanınız daha iyi bir iş fırsatı, daha iyi bir maaş, kişisel sebepler veya bunların hepsi sebebiyle işten ayrılıyor olabilir. Çalışanınızın kariyer gelişimi yolu, kurumunuzdan ayrılıp başka bir yerde deneyim edinmesini gerektiriyor olabilir. Bu onların kariyeri. Kendileri ve/veya aileleri için en iyi kararı verdikleri için onlara saygı gösterin. Benzer bir durumda olsanız sizin de kendinizi düşünmeniz beklenirdi. Çalışanınız size ihanet etmiyor, fakat kendisine sadık davranıyor.

Meraklı olun ve gelişmeye odaklanın

Çalışanınızın neden işten ayrıldığı ve bundan sonra ne yapacağına dair samimi bir ilgi ve merak gösterin. Gelecekte size, kurumunuza ve diğer çalışanlara fayda sağlayacak ne gibi bilgiler edinebilirsiniz? İşten ayrılan çalışanınıza şunu sorabilirsiniz: “Seni işte kalmaya ikna etmek için ne yapabiliriz?” Bu noktada çalışanınız başka bir pozisyonunu kabul ettiği için olumsuz cevap verebilir. Ancak, bir danışanım patronuna işten ayrılma haberini verirken rakip bir şirketin kendisine çok daha kıdemli bir mevki ve çok daha yüksek bir maaş önerdiğini söyledi. Danışanımın kurumu bu tür bir terfiyi vermekte ayak diriyordu. Beklenmedik bir şekilde birkaç gün sonra patronu çok daha iyi bir teklifle geldi ve danışanımı işte kalmaya ikna etti.

Bu senaryo istisnai olabilir. Yine de yukarıdaki soruyu sormak önemlidir. Bu soru şöyle de ifade edilebilir: “Seni işte tutmak için ne yapabilirdik?” veya “Bu yeni işle ilgili sana en çok hitap eden veya seni en çok heyecanlandıran nedir?” Çalışanınızın cevabı daha iyi bir iş yaşam dengesi, uzaktan çalışma imkanı, daha kapsayıcı bir kültür, daha fazla sorumlulukla beraber yeni ve heyecan verici bir mücadele veya karar alma yetkisiyle ilgili olabilir. Bunların hepsi sizin ve kurumunuz için faydalı geribildirimlerdir. Böylece, bu çalışan için artık çok geç olsa da diğer çalışanlar ve gelecekteki çalışanlar için bu alanları ele alabilirsiniz.

Destek olun

İşten ayrılan çalışanlarla artık beraber çalışmayacak olsanız dahi olumlu iş ilişkilerini sürdürmek önemlidir. Bu sebeple kararını destekleyin ve iyi bir izlenimle ayrılmasını sağlayın. Sonuçta, ileride bir gün sizin ondan olumlu bir referans almaya ihtiyacınız olabilir.

Dahası, işten ayrılan kişi eski bir çalışan olarak hâlâ şirketin marka elçisidir. Bu kişi gelecekte bir müşteriye, danışana veya başka işlere ve çalışanlara referans olacak biri olabilir. Ne kadar hayal kırıklığına uğramış olsanız da yeni iş fırsatını olumlu karşılayarak destekleyin. Böylece çalışanın ileride kuruma dönme olasılığı artar. Katkısı ve bir sonraki işi için çalışanınızı kutlayın. Yeni rolüne başlarken ona nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun.

Neye ihtiyacınız olduğunu belirtin

Bir çalışan işi bırakma haberini verdiğinde büyük olasılıkla kafasında bir bitiş tarihi vardır. Sonuçta yeni işe girişmeden önce bir ara vermek isteyeceklerdir. Sorunsuz bir geçiş yaşanması için çalışanın ve sizin neye ihtiyacınız olduğu konusunda birbirinizi bilgilendirin. Örneğin, bir projenin bitirilmesiyle ilgili bazı işler, ayrılan kişinin yerini alacak çalışanların eğitimi ve hatta yeni birinin işe alınması söz konusu olabilir.

***

Bir çalışanın işten ayrıldığını haber vermesi dünyanın sonu veya bir ilişkinin bitişi demek değildir. Ne kadar şaşırsanız da yukarıdaki altı stratejiyi uygulayarak yapıcı bir tepki verebilirsiniz. Böylece tüm taraflar ilişkiyi geliştirebilir ve olumlu bir yolda ilerleyebilir.

https://hbrturkiye.com/blog/calisaniniz-isi-biraktiginda-nasil-tepki-vermelisiniz


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: