Posted by: bluesyemre | August 5, 2022

Karşıt Görüş Bildirirken İkna Edici Olmak

Karşıt görüş bildirmek zordur. Yaygın olarak kabul edilen inançları sorguladığınızda zevkten ziyade acı deneyimlersiniz. İnsanlar fikirlerinizi göz ardı eder ve gelecekte sizle etkileşime girmekten kaçınır. Çünkü gruplar uyumu tercih eder. Mevcut inançlarının onaylanmasını, öngörülebilir bir ortam sürdürmeyi ve hedeflere doğru hızlı bir şekilde çalışmayı isterler.

Yine de ekibiniz veya kurumunuzun önemli bir şeyi gözden kaçırdığına, yanlış bir yöne gittiğine veya fazla risk aldığına inanıyorsanız konuşmalısınız. Mesajınız kısa vadede iyi karşılanmasa da çeşitli fikirlerden çıkan kararlar genelde daha iyi uzun vadeli sonuçlar getirir.

Martin Luther King Jr.’ın 1963’teki “Bir Hayalim Var” konuşmasını düşünün. Konuşmadan sonraki üç yıl içinde Amerikalıların sadece yüzde 33’ü konuşmanın içeriğini kabul etti. Ancak Siyahi Amerikalıların vatandaşlık haklarıyla ilgili yaygın bakışa karşıt görüşleri zamanla yasalarda ve tutumda büyük değişimler doğurdu. 2011’e gelindiğinde konuşmayı onaylayanların oranı yüzde 94’e çıktı. Etkili bir şekilde karşıt görüş bildirilmesi, grup düşüncesine meydan okur ve çoğunluktakilere farklı bakış açılarının ve olasılıkların olduğunu hatırlatır. Ayrıca herkesi çözümler hakkında daha yaratıcı düşünmeye iter.

Peki Martin Luther King Jr. gibi ilkeli ve çoğu zaman marjinalleştirilmiş asiler fikirlerinin duyulmasını ve üzerine düşünülmesini nasıl sağlıyor? Otorite figürlerinin kötü tasarlanmış fikirlerine karşı çıkmanın en iyi yolu nedir? Mesleki yaşamınızda direncin ve savunmacılığın nasıl üstesinden geliyor ve iş arkadaşlarınızı ikna ediyorsunuz?

Son altmış yılın bilimsel araştırmaları, gücü ve statüsü olmayan birinin, bir kitleyi kazanmak için tam olarak neler yapabileceğine dair içgörüler sunuyor.

İşlerinizin ekibe nasıl fayda sağladığını gösterin.

Belki vazgeçilmez becerileriniz, uzmanlık bilginiz ve geniş deneyimleriniz var ve bunlar kurumda herkesi bir araya getiren bir rol oynamanızı sağladı. İnsanlar size danışıyor olabilir; insanlara yardım ediyor ve diğer insanların katkılarını geliştiriyor olabilirsiniz.

Ayrıca yaptığınız mentorluklardan, verdiğiniz hizmetlerden, fedakarlıklarınızdan ve ayrıca zamansal, finansal ve çalışanlar bakımından kısıtlamalar içinde yoğun çalıştığınızdan bahsedebilirsiniz. Böylece çoğunluğun fikrine meydan okurken, insanlara büyük miktarda itibar puanı kazandığınızı hatırlatmış olursunuz.

Grup tehdidi testini geçin.

Grup için en iyisini içtenlikle istediğinizi gösterin. Birincil amacınızın ekibin başarı ve sürdürülebilirlik şansını artırmak olduğunu gösterin. Potansiyel ön maliyetler veya kısa vadeli acı noktaları olabileceğini kabul edin. Ancak, uzun vadede daha iyi bir geleceğe odaklandığınızı açıklayın. Önerdiğin yönün size bir faydası oluyorsa çıkar çatışmasını ele alın. Güven oluşturmalı ve merak uyandırmalısınız, korku değil.

Bu ilk iki testi geçtikten sonra mesajınızı inceleyen bir kitle kazanacaksınız. Artık durum sizle, mesajı verenle ilgili değil. Bu büyük bir başarıdır. Şimdi yüksek kaliteli ikna edici bir mesaj vermelisiniz. Başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak için bazı yollar var.

Tutarlı ve yaratıcı olun.

Kimle konuşursanız konuşun ve nasıl bir şüphecilikle karşılaşırsanız karşılaşın, konuda kalın. İkna süreciyle ilgili 97 araştırmayı inceleyen bir çalışmaya göre başarının en önemli yordayıcısı tutarlı mesaj vermek.

Ancak, sadece tekrar etmek işe yaramaz. Merak uyandıran şey, aynı mesajı farklı yollarla ifade etmektir. Anekdotlar, hikayeler ve verileri de kullanın. Fikirlerinizin faydaları hakkında detaylar verin. İnsanların gelecek altı yıl veya bir senede ne yapacaklarını, düşüneceklerini ve hissedeceklerini hayal etmelerine yardımcı olun. Mesajınızın önemini her kişiye açıkça iletin ve onların çok ilginç veya değerli bulduğu şeylere bağlayın. Hangi argümanların kime çekici geleceğini bilmiyor olsanız da, içinden seçim yapabileceğiniz bir liste yapabilirsiniz.

Nesnel bilgilere dayanın.

Neyin öznel fikir olduğunu ve neyin kanıtlara dayandığını açıklayın. Dinleyicilerin sorularını öngörüp cevaplar hazırlayarak güvenlerini kazanabilirsiniz. Mevcut bakış açınızın zaman içinde yeni yüksek kaliteli bilgilerle nasıl güncellendiğini gösterin.

Engelleri ve riskleri ele alın.

Sadece olumlu şeylere ve dinleyicilerin kazanacaklarına odaklanmak mantıklı gelebilir. Bununla beraber, fikrinizin uygulanmasıyla ilgili ortaya çıkabilecek zorluk ve tehlikeleri de anlatmalısınız. Şeffaflık, ikna gücünü artırır.

İşbirliğini teşvik edin.

Dinleyicilerinizle aranızdaki mesafeyi azaltın. “Ben” yerine “biz” deyin. Ekip arkadaşlarınızın uzmanlıklarını araştırın ve benimseyin. Fikrinizi geliştirmek için onlardan yardım isteyin. Deneyimlerinden haberdar olduğunuzu gösterin ve bilgilerini, güçlerini ve becerilerini kullanmalarını isteyin. Eleştiri ve düzeltme sunmaları için onlara fırsatlar sağlayın.

Amacınızdan sapan kişilerle herkesin önünde değil, bire bir konuşun. Böylece endişelerini daha etkili bir şekilde ele alabilirsiniz. Nasıl yardımcı olduklarını belirtin ve çözümlere olan katkılarından dolayı onları takdir edin.

Her konuşmaya açık bir bakış açısıyla girin. Elinizdeki iş gelişmekte olan bir iş. Bir sonraki yinelemeyi tasarlamada dinleyicileriniz rehberlik sunacaktır.

Destek alın.

Karşıt görüş bildirmek gibi zorlu etkinlikler, arkadaşların desteği olduğunda daha az korkutucudur. Son yıllardaki araştırmalara göre sadece var olan sağlıklı ilişkileri düşünmek, daha fazlasının mümkün olduğuna inanmamızı ve cesur davranmamızı sağlıyor. Müttefiklerimizin bir telefon kadar yakınımızda olduğunu bildiğimizde, onların kabiliyetlerini kendi kaynaklarımızın bir parçası olarak görüyoruz ve daha güvenle ve yılmazlıkla hareket edebiliyoruz.

Kesin sonuçlar garanti etmese de bu yedi kural bir kitleyi kazanma ve karşıt görüşleri başarıya dönüştürme olasılığını artırıyor. Günümüzde dünyanın geleneksel düşünenlerden ziyade kurumlarını ve toplumu daha iyi bir yer haline getirmek için farklı olmaya ve karşı çıkmaya cesaret edenlere ihtiyacı var.

https://hbrturkiye.com/blog/karsit-gorus-bildirirken-ikna-edici-olmak


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: