Posted by: bluesyemre | August 5, 2022

Kendinizi Tanıtmak için Basit Bir Yöntem

Bu bildiğiniz bir senaryo. Çevrimiçi bir toplantıda veya bir toplantı masasında olabilirsiniz. Toplantı lideri herkesten sırayla kendini tanıtmasını istiyor. Zihniniz bir anda aşırı etkinlik moduna geçiyor ve kendiniz hakkında ne söylemeniz gerektiğini düşünüyorsunuz.

Geçmişte kendinizi tanıtırken takıldığınız zamanlar hakkında düşünmeye başlıyorsunuz. Belki önemli bir şeyi söylemeyi unuttunuz veya daha kötüsü, lafı fazla uzattınız. Bunları düşünürken diğer insanların neler paylaştıklarını dinlemediğinizi fark ediyorsunuz. İnsanların isimleriyle ilgili bir sınav yapılsa başarısız olurdunuz.

Kendini tanıtmakla ilgili stres yaygındır ve gerekçeleri vardır. Herkesin gözleri ve kulakları üzerinizdedir. Bu konuşmayı batırmak kolaydır. Diğer yandan, kendini tanıtmak kişisel markanızı öne sürmenin en doğrudan yoludur. Bunu yapmak kolay olabilir.

İşin sırrı basit bir çerçeve kullanmaktır: Şimdi, geçmiş ve gelecek.

Şimdi

Kendinizi tanıtmaya şu anki durumunuzu belirten ifadelerle başlayın.:

Merhaba, ismim Ashley, yazılım mühendisiyim. Şu anki odağım müşteri deneyimi optimizasyonu.

Sizlerle tanıştığıma memnun oldum. İsmim Michael ve kreatif direktörüm. Brooklyn ofisinde çalışıyorum.

Paylaşacaklarınız elbette duruma ve dinleyicilere bağlı olarak değişebilir. Ne paylaşacağınızdan emin değilseniz isminiz ve iş unvanınızla başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi sunma fırsatınız varsa şu anda çalıştığınız proje, uzmanlık alanınız ve coğrafi konumunuz gibi başka detaylar da paylaşabilirsiniz.

Geçmiş

Tanıtımınızın ikinci kısmında geçmişinizden bahsedin. Bu noktada geçmişinizle ilgili iki veya üç detay sunabilirsiniz. Bu aynı zamanda güvenilirlik kazanma fırsatınızdır. Eğitiminizi, aldığınız dereceleri, geçmiş projeleri, işverenlerinizi ve başarılarınızı düşünebilirsiniz.

Bilgisayar bilimi alanında eğitim aldım. Bu ekibe katılmadan önce sağlık sektöründe müşterilere içgörü sağlamak amacıyla büyük veri üzerine çalıştım.

Sekiz yıldır bu firmada çalışıyorum. Yakın zamanda Alpha Financial üzerine çalıştım. Geçen yılki kampanyamızla Webby ödülünü kazandık.

Gelecek

Çerçevenin üçüncü ve son kısmı geleceğe yöneliktir. Bu, gelecekte yapacaklarınızla ilgili motivasyonunuzu göstermek için bir fırsattır. Bir iş görüşmesindeyseniz, firmadaki fırsatlar hakkındaki hevesinizi gösterebilirsiniz. Bir toplantıdaysanız, konuya olan ilginizi ifade edebilirsiniz. Yeni bir ekiple bir proje başlatıyorsanız ne kadar heyecanlı olduğunuzdan veya proje hedeflerinden bahsedebilirsiniz.

Burada olmaktan onur duyuyorum. Bu proje hepimiz için çok önemli bir fırsat.

Müşterilerimizin en büyük zorluklarını çözmek için sizle çalışacağımdan dolayı heyecan duyuyorum.

Kendinizi tanıtma çerçevesi bundan ibaret: Şimdi, geçmiş ve gelecek. Açık ve etkili. Bu yaklaşımı kullandığınızda kendinizi daha iyi tanıtmakla beraber, sıra size gelene kadar ne söyleyeceğinizi düşünüp durmayacaksınız ve diğer kişileri dinleyebileceksiniz. Kendinizi tanıtmayı olumlu bir havayla bitirmeniz, sizden sonra sözü alan kişinin de işini kolaylaştıracaktır.

Bundan sonra bir toplantıda “Herkes sırayla kendini tanıtsın” dendiğinde ne yapacağınızı biliyorsunuz. Yavaşça derin bir nefes alın ve “Şimdi, geçmiş, gelecek” diye düşünün. Sonrasında gülümseyin ve sıra gelene kadar diğer kişileri dinleyin. Bunu yapabilirsiniz!

https://hbrturkiye.com/blog/kendinizi-tanitmak-icin-basit-bir-yontem


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Categories

%d bloggers like this: